Pierwszy lipcowy parkrun z dwoma rekordami

8 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat)

Miniony Parkrun Gdańsk przyniósł dwa nowe rekordy. Pierwszy, to 144 uczestników na starcie jednego biegu. Drugi to czas 19:14 uzyskany przez Elżbietę Tuwalską. Jest to najlepszy wynik wśród krajowych biegaczek startujących w polskiej edycji parkrun.

76. Parkurun Gdańsk okazał się historyczny z dwóch powodów. Ładna pogoda przyciągnęła na start aż 144 biegaczy. Każdy z nich pojawił się w Parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana, aby pokonać dystans 5 km. Ze względu na spore nasłonecznienie trasy, została ona nieco zmieniona. Tak więc na "weteranów" Parkrun Gdańsk czekało małe urozmaicenie.

Jedną z takich biegaczek jest Elżbieta Tuwalska, dla której pierwszy lipcowy start okazał się wyjątkowy z innych powodów. Nie dość, że zaliczyła ona swoje 30. zwycięstwo w gdańskiej imprezie, to na mecie zjawiła się z czasem 19:14. Tym samym ustanowiła rekord w klasyfikacji kobiet polskiej edycji parkruna. Jest to najlepszy czas wśród krajowych biegaczek. 5-kilometrową trasę w klasyfikacji międzynarodowej najszybciej pokonała Brytyjka Hannah Oldroyd - 18:48.

Sobotni bieg jako druga ukończyła Marzena Kaczyńska (20:59), dla której był to debiut w parkrunie. Trzecia na mecie zameldowała się Ewa Król (21:02). Jednocześnie był to jej 50. start i tym samym jako druga kobieta w Polsce dołączyła do klubu "parkrun 50".

W kategorii mężczyzn walka o zwycięstwo toczyła się między Markiem GrochowskimMichałem Sową. Pierwszą pętlę obaj biegacze pokonali niemal równocześnie. Następnie Sowa z każdym metrem zaczął zwiększać tempo i ostatecznie minął metę z czasem 16:25. Grochowski przybiegł 30 sekund za nim. Trzecie miejsce zajął Marek Chołota (17:51).

Dla ponad trzydziestu osób pierwszy, lipcowy bieg Parkrun Gdańsk był debiutem w imprezie. Uczestnicy postarali się również o ustanowienie około 60 rekordów życiowych.