wiadomości

stat

Postanawiasz być bardziej aktywnym w nowym roku?

Bieganie to tani sport, który szybko daje efekty w postaci poprawienia kondycji i utraty zbędnych kilogramów. Choć początki bywają ciężkie, daje dużo przyjemności.
Bieganie to tani sport, który szybko daje efekty w postaci poprawienia kondycji i utraty zbędnych kilogramów. Choć początki bywają ciężkie, daje dużo przyjemności. fot. Pawel Marcinko / KFP

Początek roku to czas ambitnego realizowania noworocznych postanowień, wiele osób na swojej liście umieściło utratę zbędnych kilogramów oraz poprawę kondycji. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać, żeby wytrwać i osiągnąć cel.Postanowiłeś(aś) schudnąć w nowym roku?

tak i dotrzymam postanowienia 40%
tak, ale nie wiem czy mi się to uda 26%
nie, wiele starań już za mną i żadnego efektu 3%
nie, ale chcę poprawić kondycję 31%
zakończona Łącznie głosów: 183
Przede wszystkim jasno określ do czego dążysz i zadbaj o to, żeby twoje postanowienie było osiągalne. Zbyt ambitne plany mogą nie tylko zniechęcić do wytrwania w postanowieniu, ale także negatywnie odbić się na zdrowiu. Tak jest zwłaszcza przy odchudzaniu - tracenie więcej niż 1 kg na tydzień może poważnie zaszkodzić. Proces odchudzania lepiej rozłożyć w czasie, a poszukiwania cudownej diety zamienić na solidną porcję rzetelnej wiedzy o zasadach racjonalnego odżywiania.

Drastyczne zmiany w trybie życia, nawet jeśli wydają się podążać ku lepszemu, mogą również wpakować w tarapaty. Jeśli do tej pory prowadziliśmy wybitnie siedzący tryb życia, nie ma sensu zmuszać się do wyczerpujących ćwiczeń codziennie. W najlepszym przypadku nabawimy się chronicznego zmęczenia i zaniechamy aktywności, w najgorszym - możemy ulec kontuzji. Trening trzeba dostosować do swoich możliwości i w miarę poprawy kondycji podnosić poprzeczkę wyżej.

Zanim kupimy drogi karnet do fitness klubu warto zastanowić się, co sprawia nam największą przyjemność. Zdecydowanie łatwiej jest wytrwać w postanowieniu, jeśli nie będzie ono wyłącznie przykrym obowiązkiem. Oto kilka propozycji dla tych, którzy mają noworoczne postanowienia związane ze sportem, ale nie zdecydowali jeszcze, jak się do tego zabrać.

Bieganie
Amatorów biegania nie brakuje, podczas akcji Gdańsk Biega zebrało się ich aż 4,5 tys.

Amatorów biegania nie brakuje, podczas akcji Gdańsk Biega zebrało się ich aż 4,5 tys.

Najtańszy i bardzo skuteczny sposób na poprawę kondycji. Wystarczy założyć buty, ubrać się adekwatnie do pogody i wyjść z domu. Na początek nie trzeba żadnego specjalistycznego sprzętu ani drogich karnetów, więc ten rodzaj aktywności przypadnie do gustu osobom, które nie zaplanowały tego typu wydatków w poświątecznym budżecie.

Bieganie to dość intensywny wysiłek, dzięki temu podczas treningu organizm potrzebuje dużo energii, czyli kalorii. Ma to jednak swoje minusy, osobom z kiepską kondycją zwykle ciężko zacząć, ale i na to jest sposób w postaci darmowych grupowych treningów, które organizowane są w Trójmieście. Bieganie spodoba się zwłaszcza tym, którzy lubią jak pot leje się po plecach i są szczęśliwi, gdy się zmęczą.

Pływanie
Jeśli nie umiesz pływać, nic straconego, można wybrać się na aqua-aerobic lub aquacycling.

Jeśli nie umiesz pływać, nic straconego, można wybrać się na aqua-aerobic lub aquacycling.

Uważa się, że pływanie to doskonały sposób na zgubienie zbędnych kilogramów. Nie jest to do końca prawda, jeśli wyjście na basen traktujemy raczej jako okazję do spotkania towarzyskiego niż trening. Żeby pływanie dało oczekiwany efekt trzeba do minimum ograniczyć przerwy i przyłożyć się na tyle, aby nasze tętno wzrosło i utrzymało się na odpowiednim poziomie przez jakiś czas. Jeśli już uda nam się pływać przez ok. 30 minut non stop, nasz trening będzie efektywny, wspomoże go masujący wpływ wody.

Trzeba pamiętać, że najważniejsza jest technika, pływając nieprawidłowo można nabawić się np. bolesności karku, dlatego osoby niepewne swoich umiejętności powinny skorzystać z usług jednej ze szkółek pływackich.

To sport dla ludzi, którzy nie lubią się pocić, w wodzie jest to nieodczuwalne, ale za to dla tych o dobrym zdrowiu, bo zimą po wyjściu z pływalni o przeziębienie nietrudno.
Sprawdź, gdzie możesz wybrać się na basen.

Taniec
Nie lubisz tańczyć w parze, może zainteresuje cię taniec orientalny?

Nie lubisz tańczyć w parze, może zainteresuje cię taniec orientalny?

Mówiąc "taniec" - zwykle mamy na myśli pary wirujące w walcu angielskim, często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele form tańca rozwinęło się w ostatnich latach.

Tańczyć można solo, w parze lub w grupie. W dyskotekowych rytmach lub przy pełnych emocji dźwiękach tanga. Taniec może być żywiołowy i radosny jak brazylijska samba albo uduchowiony i wręcz teatralny jak burleska, za jego pomocą można też snuć opowieść, tak jak w hawajskim hula. Tańczy się nie tylko na parkiecie, coraz popularniejszy staje się taniec na rurze, który doskonale rzeźbi ciało, bo zawiera elementy treningu siłowego.

Ta forma ruchu zwykle bardziej podoba się kobietom, dobrze wpływa na poczucie równowagi i koordynację ruchową, a zdobyte umiejętności pozwolą od czasu do czasu zabłysnąć na imprezie.
Sprawdź, gdzie możesz nauczyć się tańczyć.

Fitness
Fitness to nie tylko formy choreograficzne, ale również zajęcia na rowerach stacjonarnych.

Fitness to nie tylko formy choreograficzne, ale również zajęcia na rowerach stacjonarnych.

Jedna z najpopularniejszych form aktywnego wypoczynku. Został opracowany jako trening dla przyszłych kosmonautów i spopularyzował się tak bardzo, że prawie na każdym osiedlu naszej metropolii znaleźć można choćby mały fitness klub.

Dużą zaletą fitnessu jest jego różnorodność, coś dla siebie znajdą osoby, które dopiero zaczynają przygodę z aktywnym wypoczynkiem, jak i te, które kondycję mają nie najgorszą. Kupując jeden karnet możemy pracować nad siłą, kondycją i gibkością, a zapisując się do klubu, który ma szeroką ofertę zajęć długo nie znudzimy się naszym treningiem.

Grupowy charakter zajęć motywuje do wysiłku, a efekty są widoczne po stosunkowo niedługim czasie. Polecany osobom systematycznym i towarzyskim, bo niejedna "babska przyjaźń" ma korzenie w fitness klubie.
Sprawdź, gdzie jest najbliższy fitness klub.


Liczy się systematyczność

Bez względu na to, jaką formę aktywności wybierzemy, musimy zdawać sobie sprawę, że dobra kondycja zależy od naszego trybu życia. Nie oczekujmy, że oponka, która rosła na naszym brzuchu przez lata, zniknie po miesiącu. Raz wypracowana forma nie utrzyma się też, jeśli zaniechamy ćwiczeń i racjonalnego odżywiania. Systematyczność to klucz do sukcesu.

Opinie (25) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.