wiadomości

Przebiegli 10 km z okazji Dnia Europy

Zobacz naszą relację z Bieg Europejskiego 2017

Ponad 3800 osób wzięło udział w Biegu Europejskim, który odbył się w niedzielę na ulicach Gdyni. Zwycięzcą zmagań na dystansie 10 km okazał się Marek Kowalski z Żukowa, który zameldował się na mecie po upływie 00:30:40. Drugie miejsce przypadło Damianowi Pieterczykowi z Olsztyna (00:30:59), a trzecie Łukaszowi Oskierce z Warszawy (00:31:18).Czy byłbyś w stanie przebiec dystans 10 km?

tak, bez najmniejszego problemu 59%
tak, ale stanowiłoby to nie lada wyzwanie 12%
nie, musiałbym nieco poprawić moja kondycję 11%
nie, to dla mnie zdecydowanie zbyt długi dystans 18%
zakończona Łącznie głosów: 387
Bieg Europejski to drugie wydarzenie z rokrocznie organizowanego cyklu PKO Grand Prix Gdyni. Serię otworzył Bieg Urodzinowy, który odbył się 12 lutego, a w dalszej kolejności czekają jeszcze Bieg Świętojański i Bieg Niepodległości, które odbędą się odpowiednio 9 czerwca i 11 listopada.

Oficjalne wyniki Biegu Europejskiego 2017

Warto wspomnieć, że tegoroczna impreza pod hasłem "Bieg Europejski" trwała dwa dni i składała się właściwie z kilku rodzajów zmagań. W sobotę odbyły się biegi młodzieżowe i marsze nordic walking, zaś w niedzielę bieg główny.

Linia startu i mety biegu głównego znajdowała się na ul. Sportowej zobacz na mapie Gdyni w Redłowie, tuż obok Narodowego Stadionu Rugby. Uczestnicy mieli do pokonania dystans 10 km, którego trasa przebiegała ulicami: Łużycką, Stryjską, Zwycięstwa, Piłsudskiego, bulwarem Nadmorskim, skwerem Kościuszki, Świętojańską, Władysława IV i ponownie Zwycięstwa, Stryjską i Łużycką.

W niedzielnym biegu, który rozpoczął się punktualnie o godz. 10:00, wzięło udział 3820 uczestników. Aby uniknąć tłoku na trasie, zostali oni podzieleni na mniejsze grupy, które wyruszały w dwuminutowych odstępach. Po upływie niemal dokładnie pół godziny, na mecie zaczęli pojawiać się najszybsi zawodnicy.

Złoty medal Biegu Europejskiego 2017 powędrował na szyję Marka Kowalskiego. 26-latek z Żukowa ukończył zmagania po upływie 00:30:40. Tuż za nim uplasował się 33-letni Damian Pieterczyk z Olsztyna, który otrzymał srebrny krążek za wynik słabszy o zaledwie kilkanaście sekund, a dokładnie 00:30:59. Trzecie miejsce i brązowy krążek przypadły z kolei Łukaszowi Oskierce z Warszawy, który przekroczył linię mety po upływie 00:31:18.

Spośród kobiet najszybsza była 23-letnia Monika Czapiewska ze Skorzewa, jej czas to 00:36:12. Drugą kobietą na mecie była 26-letnia Małgorzata Szczerbińska z Malborka (00:36:21), a trzecią 23-letnia Katarzyna Pobłocka z Lęborka (00:36:26).

Uczestnicy, z którymi rozmawialiśmy na mecie, mieli mieszane odczucia odnośnie pogody, podczas której przyszło im walczyć ze swoimi słabościami. Z jednej strony doceniali brak deszczu - na który zanosiło się przez cały czas trwania imprezy - i temperaturę, która nie przekraczała 10 stopni Celsjusza. Pod tym względem warunki do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu były wręcz idealne, gdyż nie było ani zbyt zimno, ani zbyt ciepło. Z drugiej strony narzekali na porywisty wiatr, który przez znaczną część trasy wiał im prosto w twarz i tym samym nieco utrudniał oddychanie.

Zmagania o życiowe rekordy czy po prostu dobra zabawa to niejedyne powody, dla których znaczna część uczestników wzięła udział w niedzielnym biegu. Podczas imprezy zbierano bowiem fundusze na rzecz niepełnosprawnego, 44-letniego Tomasza. Mężczyzna uległ poważnemu wypadkowi, w następstwie którego uszkodził kręgosłup i cierpi na niedowład dolnych kończyn.

Zgodnie z deklaracją PKO Banku Polskiego - sponsora Biegu Europejskiego - na sfinansowanie terapii komórkami macierzystymi oraz rehabilitacji Tomasza zostanie przekazana darowizna. Jej wysokość będzie uzależniona od liczby osób, które pobrały na starcie kartkę z napisem "Biegnę dla Tomka", a następnie przypięły ją do koszulki i dotarły z nią na metę.

Opinie (106)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl