• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rowery kupisz taniej niż przed pandemią. Najlepszy czas na zakupy

Kacper Czuba
8 kwietnia 2024, godz. 18:00 
Opinie (80)
Branża rowerowa jest w kryzysie. Branża rowerowa jest w kryzysie.

W czasie pandemii koronawirusa wzrosło zapotrzebowanie na kupno rowerów. Obecnie jednak sytuacja jest diametralnie odwrotna - w magazynach jest ich sporo, ale już nie są tak chętnie kupowane jak 2-3 lata temu. Branżę rowerową dotknął kryzys, dlatego właściciele sklepów obniżają ceny. W efekcie na starcie sezonu można zakupić rower w korzystnej, okazyjnej cenie.Rok temu pisaliśmy: Coraz wyższe ceny rowerów używanych powodują obniżkę nowych Rok temu pisaliśmy: Coraz wyższe ceny rowerów używanych powodują obniżkę nowych

Jeśli kupuję rower, to:

Magazyny pełne rowerów po pandemiiPandemia koronawirusa zwiększyła zapotrzebowanie na zakup rowerów, przez co wówczas do sklepów zamawiano ich wiele. Dzisiaj jednak tę branżę dotyka kryzys - popyt na rowery się zmniejszył, a spora ich liczba stoi w magazynach. Sytuacji dodatkowo nie ułatwia fakt, że wielu klientów obecnie decyduje się na zakup jednośladu przez internet.

- Od czasu pandemii zmieniło się bardzo dużo. Jak popyt był duży, to i ceny szły w górę, ale teraz jest odwrotnie. Skończyły się dobre czasy dla branży rowerowej. Fabryki zdążyły naprodukować rowery, ale wzrosła inflacja, zaczęła się wojna i ludzie tak chętnie ich już nie kupują. Inna sprawa, że w czasie pandemii wszyscy się na nie rzucili, więc nie czują potrzeby, by wymieniać je co rok czy dwa lata - mówi nam Dariusz Trybocki, właściciel sklepu Veloport.pl.
- Obecnie na rynku jest bardzo dużo rowerów zarówno w magazynach sklepowych, jak i u dystrybutorów i producentów. Sporo rowerów było kupowanych w czasie pandemii, kiedy to ich brakowało i zapotrzebowanie na nie było bardzo duże. (...) Wszyscy zamówili ich bardzo dużo w okresie, kiedy było bardzo drogo. Rynek w znacznym stopniu się nasycił, a do tego wysoka cena spowodowała zahamowanie sprzedaży - uważa Mariusz Krzywiel, właściciel sklepu Rowerowe Przymorze.


- Okres pandemii wywrócił do góry nogami chyba wszystkie dziedziny życia, w tym również branżę rowerową. Sytuacja ta wraca do normalności, lecz jeszcze nie jest tak, jakbyśmy sobie tego wszyscy życzyli. Ze względu na złą sytuację w czasach pandemii ceny szły do góry, bo zwiększył się koszt wytworzenia produktu. Obecnie sytuacja w kraju mocno normalnieje, tak więc i ceny rowerów również wracają do normalności, to znaczy tanieją. - twierdzi Arkadiusz Buczyński, właściciel sklepu AkbiSport - BMC Lab Gdańsk.
Dzisiaj ceny rowerów spadły w porównaniu z czasami pandemicznymi. To sprawia problem z jego późniejszą ewentualną sprzedażą przez kupującego, który nie będzie w stanie sprzedać go z zyskiem albo żeby otrzymać za niego tę samą kwotę, jak w momencie zakupu.

- Jeśli ktoś kupił rower 2 czy 3 lata temu za 10 tys. zł, zamierza go teraz sprzedać i opuścić o 20 proc., więc wystawi go za 8 tys., to i tak go nikt nie weźmie, bo taki sam, ale nowy, jest w stanie kupić już za 5 tys. zł - wyjaśnia Trybocki.
Przykładowe ceny rowerów (przed pandemią, w pandemii, dzisiaj):

  • ok. 1 tys. zł - 1,2 tys. zł - ok. 500 zł
  • ok. 5 tys. zł - 6 tys. zł - ok. 2,5 tys. zł
  • ok. 10 tys. zł - 12 tys. zł - ok. 5 tys. zł


Obniżka cen sposobem na zaradzenie kryzysowiBranża rowerowa w okresie kryzysu, który ją obecnie dotyka, musi szukać rozwiązań. Jednym z takowych jest obniżanie cen rowerów. Co prawda największe promocje bądź wyprzedaże najczęściej występują w okresie jesienno-zimowym, ale nawet teraz na start sezonu rowerowego można zakupić rower w obniżonej cenie.- Najlepszy czas na zakup rowerów był jesienią i zimą, kiedy na wyprzedażach był większy ich wybór. Dalej na wiele rowerów są obniżki, ale ich dostępność powoli się zmniejsza - twierdzi Krzywiel.
- Rowery są mocno przeceniane, bo nie da się konkurować z zagranicznymi sklepami internetowymi, w których te same produkty można kupić na przykład 40 proc. taniej. Dlatego w naszym sklepie dodatkowo wprowadziliśmy jeszcze dodatkowe usługi, dzięki czemu klient ma zapewniony pełną obsługę, serwis, gwarancje i inne - uważa natomiast Trybocki.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (80)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Netwalking - Networking w lesie

spotkanie, spacer

Zajęcia taneczne dla każdego

kurs tańca, zajęcia rekreacyjne

Dojrzały Smak Przygody

spacer

Forum

Najczęściej czytane