wiadomości

Rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Tegoroczna kampania odbywa się pod hasłem "Zeroemisyjna mobilność dla każdego". Odzwierciedla ono ambitny cel, wyznaczony przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von den Leyen. Chodzi o osiągnięcie statusu kontynentu neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.
Tegoroczna kampania odbywa się pod hasłem "Zeroemisyjna mobilność dla każdego". Odzwierciedla ono ambitny cel, wyznaczony przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von den Leyen. Chodzi o osiągnięcie statusu kontynentu neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Gra rowerowa Kręć kilometry dla Gdańska, okolicznościowe bilety komunikacji miejskiej, darmowe przejazdy tramwajami i autobusami, zniżki i nagrody do odbioru w kasach instytucji kultury. Władze Gdańska zachęcają mieszkańców do skorzystania z wydarzeń, które przygotowano w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się corocznie w dniach 16-22 września. Zainicjowany przez Komisję Europejską w 2002 r. ma na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania. Od 15 lat w obchody włącza się też Gdańsk.

- W Gdańsku co roku przypominamy o innych niż transport indywidualny zachowaniach mobilnościowych, które chcemy promować i wspierać - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Dla zdrowia i klimatuCelem pomysłodawców ETZT jest zwiększenie świadomości dotyczącej negatywnych konsekwencji tradycyjnego transportu spalinowego i tym samym przekształcanie miasta w bardziej przyjazne mieszkańcom.

Korzystanie z alternatywnych środków transportu przekłada się na zredukowanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wyniki wieloletnich badań nie pozostawiają w tej kwestii żadnych wątpliwości. Nadmierna emisja dwutlenku węgla przyczynia się do pogorszenia stanu naszego zdrowia oraz skutkuje negatywnymi zmianami klimatu, które przejawiają się coraz częstszym występowaniem powodzi, suszy czy fali upałów. Właśnie z tego powodu, wiele europejskich metropolii postawiło sobie za cel osiągnięcie w najbliższych dekadach tzw. zeroemisyjności, czyli redukcję emisji dwutlenku węgla niemal do zera.

Plakat promujący tegoroczną edycję ETZT w Gdańsku.
Plakat promujący tegoroczną edycję ETZT w Gdańsku. mat. pras.

Akcja Kręć kilometry dla GdańskaTegoroczna edycja ETZT w Gdańsku odbywa się pod hasłem Zeroemisyjna mobilność dla każdego.

- Świętowanie kampanii rozpoczęło się inauguracją akcji Rowerem do pracy i szkoły - Kręć Kilometry dla Gdańska, która od ośmiu lat aktywizuje mieszkańców Gdańska do korzystania z roweru w codziennych podróżach. Rywalizacja trwa od połowy września do połowy listopada, polega na wykręcaniu punktów, które można wymienić na nagrody - zachęca Monika Borkowska, koordynator ETZT z ramienia Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Atrakcje i nagrodyCi, którzy interesują się komunikacją miejską będą mieli okazje kupić limitowane bilety, które wyemituje Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Bilety z okolicznościową grafiką Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będą dostępne we wszystkich punktach sprzedaży ZTM od 16 września do wyczerpania zapasów.

Wzór okolicznościowego biletu ZTM Gdańsk, który lada dzień pojawi się w punktach sprzedaży.
Wzór okolicznościowego biletu ZTM Gdańsk, który lada dzień pojawi się w punktach sprzedaży. mat. pras.

We wtorek, 22 września przypada Dzień bez samochodu. Tego dnia, każdy właściciel lub współwłaściciel pojazdu będzie mógł za okazaniem dowodu rejestracyjnego skorzystać za darmo z gdańskich autobusów i tramwajów.

- Od 16 września do końca miesiąca Ci, którzy dojadą rowerem do Twierdzy Wisłoujście i Wartowni nr 1 na Westerplatte będą mogli zwiedzić te atrakcje z biletem ulgowym. Natomiast na tych, którzy 19 września wybiorą ekologiczny sposób przybycia do Narodowego Muzeum Morskiego na zwiedzanie spichlerzy bądź statku-muzeum Sołdek oraz zdecydują się uczestniczyć w corocznym wydarzeniu Europejskich Dni Dziedzictwa 2020, czekają nagrody do odebrania w kasie spichlerzy - dodaje Monika Borkowska.
Więcej informacji na temat gdańskich wydarzeń Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu można znaleźć na stronie www.rowerowygdansk.pl.

Partnerami tygodnia są: Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (46) 3 zablokowane

 • serio? to zacznijcie od siebie drodzy wlodarze. ale nie tylko do zdjecia i przez tydzien. (6)

  "zachęca Monika Borkowska, koordynator ETZT z ramienia Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gda
  "

  W Gdańsku co roku przypominamy o innych niż transport indywidualny zachowaniach mobilnościowych, które chcemy promować i wspierać - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju."

  ciekawe dlaczego zastepczyni ma samochod?

  • 16 5

  • to że ma samochód, nie znaczy, że codziennie z niego korzysta (2)

   jakby go nie miała, byliby mądrale stwierdzający, że nie ma prawa jazdy lub nie stać ją na samochód. Szkoda jedynie, że prezydent ds. zrównoważonego rozwoju zdaje się nie zauważać, że chodzenie pieszo i korzystanie z roweru także jest "indywidualnym zachowaniem mobilnościowym".

   • 2 6

   • (1)

    Czekam na artykuł jak dojeżdżają do pracy, do fryzjera, na zakupy i jak często czym

    • 5 2

    • wozi sie po miescie ale to pol biedy

     gorzej, ze sami swoimi decyzjami w kwestii zabudowy miasta powodują wlodarze miasta gorsze skutki niz te pare spalin jakie tu mielismy do 1999 roku.

     • 3 0

  • Dlaczego urząd ma swój zamknięty parking? (1)

   parkowanie kosztuje

   • 7 1

   • i bezplatny

    • 1 0

  • fakt, ten parking urzędu to skandal

   jest na ten skandal sposób, widziałem, ćwiczyłem to
   gdy pracowałem w Evang Krkhs Weende w Niemczech

   urząd wie ile ma miejsc parkingowych i ilu pracowników przyznano ten przywilej
   by móc tam parkować, niektóre VIPy nawet mają swoje stałe miejsce
   te miejsca czasem stoją puste, nie tylko w nocy, to jest dopiero skandal

   wystarczy, że uprzywilejowany pracownik, odbijając kartę, dał znać ochronie
   przyjeżdżając do pracy inaczej niż własną furmanką,
   choćby z buta, choćby dostał podwózkę, choćby samochód w warsztacie,
   by ochrona mogła wpuścić tam na to miejsce petenta, a nie pracownika
   to zmienna ilość, ale wystarczy prosty wyświetlacz, by petent wiedział
   ile jest takich "supermiejsc"

   to miejsca płatne, ale z wyjątkiem miejs VIP taniej niż komercha
   najlepsze jest co potem - 1/3 do kieszeni pracownika, który dziś dotarł pieszo
   1/3 do kieszeni ochroniarzy, 1/3 do kasy funduszu socjalnego urzędu
   wszystkim pracownikom, też tym bez samochodu, też tym, którzy są za nisko
   w hierarchii by dostać wjazdówkę.

   ja nie miałem wjazdówki, stażyści EKW nie dostawali. a co miesiąc wpadało około pięć dyszek (ojro!) z tego funduszu, więcej w lecie (raz były trzy stówki), mniej w zimie, ale zawsze coś tam było

   nieopodatkowane ;-)

   oczywiście w gospodarstwie Dulskiej to może być za trudne. tam wszystko przychodzi z trudem.

   • 0 0

 • Najgorsze "święto" na świecie... (4)

  2 lata temu wróciłem po 10 dniach wycieczki z Islandii i z okazji Tygodnia Zrównoważonego Transportu odholowano mi auto spod domu (zmieniła się organizacja ruchu jak mnie nie było). Zorientowałem się 2 dni po powrocie bo... dojeżdżam do pracy kolejką. Dziwne "święto" pełne absurdów. Szczególnie "darmowy przejazd" w komunikacji miejskiej tylko dla osób z dowodem rejestracyjnym... chyba nigdy tego nie ogarnę.

  • 19 12

  • POwinno trwac caly rok. wylaczyc lotniska (one najwiecej zatruwaja kontynent) niech ludzie skaczą jak kangury (2)

   zero emisji, ze zuzycia prądu. Miasta czyste bez glupich pomyslow urzednikow. bez pradochlonnych kladek, wielkich biurowcow zuzywajacych megawaty pradu codziennie.

   • 4 4

   • co to są pradochłonne kladki? (1)

    najwięcej energii zużywają gospodarstwa domowe mieszkańców peryferii posiadające dwa i więcej samochodów.

    • 2 4

    • elektryczne kładki gosciu

     i te spalinowe.

     • 1 0

  • darmowy przejazd dla posiadaczy prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego samochodu

   to faktycznie chybiony pomysł: forma udzielania przywileju tym, którzy i tak rzadko decydują się na przesiadkę na tramwaj lub autobus. Zamiast tego lepiej eksperymentalnie wyłączać wybrane ulice z parkowania samochodów: tylko konsekwentne, stopniowe uwalnianie kolejnych ulic z jeżdżących i parkujących samochodów przyniesie zmianę zachowań komunikacyjnych, na których wszyscy skorzystają, również sklepikarze. Brak wizji miasta przyjaznego pieszym i rowerzystom powoduje zanik wyobraźni i decydentów i mieszkańców: stopień uzależnienia od samochodów zdaje się rosnąć w miarę rozlewania się miasta na sąsiednie gminy i powiaty.

   • 4 4

 • Najlepiej wylaczmy przemysl i komputery. skonczmy ciagle budowac betonem w Gdansku (2)

  wylaczmy lotniska bo to najwieksze zanieczyszczenie i zapylenie.. i niech ludzie skacza jak kangury. A jak juz caly kontynent wygasi produkcje. kazdą to bedziemy dumnymi realizatrorami zachcianki pani przewodniczacej.

  • 6 8

  • niektóre formy skrajnego przeginania warto leczyć (1)

   nie twórz sucharów i nie nazywaj się w sposób często uważany za obraźliwy.

   • 3 3

   • jestem skrajnie popierajacym obecne wladze gdanska.

    i ue.

    • 1 0

 • a infrastruktura leży i kwiczy....a mamy już 2020rok.

  Zamiast tworzyć prawdziwe drogi dla rowerów, czy pasy ruchu dla rowerów w jezdni to tworzą jakieś esy floresy szlaczki zygzaczki w postaci wąskiego paska poprowadzonego slalomem na wąskim chodniku albo co gorsza wspólne chodniki rowerowe.

  Tak to dobrze nigdy nie będzie.

  • 16 6

 • Poprawcie daty

  Nawet nie chciało się komuś sprawdzić dat. 22 września był w niedzielę w zeszłym roku, nie w tym...

  • 4 2

 • Green Zone (1)

  Taka strefa będzie pilotażowo wprowadzona we Wrzeszczu. Wjazd będą miały tylko pojazdy elektryczne i rowery.

  Nie mogę doczekać się

  • 3 6

  • Ty idź już do Green Pubu lepiej

   • 1 1

 • (7)

  Ja śmigam codziennie z Nowego Bronxu do Sopotu Wyścigów na rowerze i przyznam, że jestem na miejscu szybciej, niż komunikacją(przesiadki itp.), wychodzi jakoś tyle samo co autem, a jestem miesięcznie 400/500zł do przodu na benzynie i 115zł na bilecie miesięcznym. Niby to nic, ale po roku oszczędzania to wychodzi mi na to, że mogę w tej cenie kupić kolejną skórę na miarę...

  • 7 6

  • Nie dziaduj! (3)

   Dla 500zł miesięcznie nie będę się wysilał jeżdżąc do pracy rowerem w deszczu i błocie. Za komfort trzeba płacić. Najwidoczniej musisz jeszcze do tego dorosnąć. Wyprowadzisz się od mamy, założysz rodzinę o zobaczysz, że oprócz roweru mogą być też inne priorytety.

   • 3 8

   • (1)

    dla ciebie komfort to stanie z zgniłym powietrzem w puszce, dla innych jazda na powietrzu

    • 4 3

    • Jak filtrów nie wymieniasz oraz serwisu klimy nie robisz to nie dziw się że zgnilizną w aucie ci wali.

     • 3 1

   • Drogi Panie "Nie dziaduj". Nie jestem żadnym "obcisło-rajtuzem(fanatykiem), ale zauważyłem jedno. Zimy już nie ma ze względu na efekt cieplarniany. Pada też sporadycznie. Wydawane 450zł miesięcznie na benzynę do passata żeby stać w korkach na Czarnym Dworze najpierw rano, potem po 16tej w jeszcze większych.... Nie dziękuję. Poza tym morskie powietrze mi dobrze robi. No i rocznie mam 5000zł w kieszeni, starczy na jakieś 70-83 lodów po kijowsku;) Inwestycja w rower zwraca się szybko, tym bardziej, jesli nie jest "szpanerski".

    • 1 0

  • (1)

   jak jeździsz rowerem cały rok w każdych warunkach to wcale nie jesteś do przodu względem autobusu. Nie zmyślaj.

   Chyba że przez 10lat jeździsz w tej samej skarpecie i na tym samym łańcuchu w co wątpię że się tak da. ;)

   • 2 2

   • kapcie zmieniam dopiero jak piardną
    ale to tylko stówka raz na parę lat
    i na szczęście zawsze do tej pory w lecie

    • 0 0

  • No cóż, z Nowego Portu do Sopotu większość drogi można pokonać trasą w pasie nadmorskim, z takim dojazdem też bym się przesiadł na rower, ale to są szczególne, cieplarniane warunki dla tego środka transportu.

   • 1 1

 • Drogi rowerowe na Południu (1)

  Wpierw zróbcie, a potem róbcie jakieś akcje. Zresztą Gdańsk jest zbyt rozlany i zbyt duże różnice wysokości. SKM Południe potrzebne na wczoraj. Wtedy będzie można promować transport zbiorowy, a nie teraz robić coraz głupawsze utrudnienia dla "kierofczyków".

  • 5 2

  • Lepiej zbudować szybki tramwaj. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli lepszy dojazd.

   • 1 0

 • (1)

  A jakieś 101, coś? Wiadomo juz?

  • 1 0

  • Tak

   Bedzie jak co roku....

   • 0 1

 • (1)

  Hahahaha ale ściema, miasto nic nie daje

  • 6 1

  • Przecież chodzi o to co zwykle, narobić szumu że jesteśmy eko itd., a dalej robić swoje. Nie ważne jest czy to będzie wprowadzone, ważny jest pozytywny skutek PR. Jak ze wszystkim, firmy zrobią wiele dla PR'u, los ludzi, ideologi, ruchów nikogo nie interesuje. Robi się to co jest modne, a ludzie wciąż chcą wierzyć władzy, korporacjom.

   • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl