wiadomości

stat

Słupia, górny odcinek do Parchowa


Słupia to jedna z najbardziej atrakcyjnych rzek Pomorza. Na górnym odcinku od Sulęczyna po okolice Parchowa ma do zaoferowania kajakarzom to, co posiada niewiele polskich rzek. Początkowo płynie leniwie, za chwilę jednak przeistacza się w niemalże górski potok zwany Rynną Sulęczyńską. Niespełna pół kilometra dalej ponownie zwalnia, ale odsłania kolejne swe oblicze z licznymi bystrzami oraz powalonymi drzewami zwanymi zwałkami. Na zakończenie przed mostem drogowym, podobnie jak na samym początku, pozwolić sobie można na totalną sielankę, podziwiając w spokoju przyrodę.>>> Rynna Sulęczyńska, to dość wymagający odcinek, nie dla początkujących.

Większość turystycznych spływów kajakowych rozpoczyna się nieco niżej od przystani Kajlandia.
Chcąc spłynąć całą liczącą ponad 130 km Słupię, należy przeznaczyć na to przynajmniej tydzień. To rzeka o wielu przeróżnych obliczach. W górnych fragmentach potrafi być dość wymagająca, co wiąże się z licznymi przeszkodami w postaci zwalonych drzew, wystających bądź skrywających się pod lustrem wody głazów, wartkiego nurtu oraz licznych bystrzy. Nieco niżej zagłębia się w dzikiej przyrodzie, pokonując przepiękne głębokie wąwozy. W środkowej części Słupia zwalnia, przepływając przez liczne jeziora oraz kanały doprowadzające rzekę do elektrowni wodnych. Większość z nich nadal funkcjonuje, dlatego warto poświęcić im więcej czasu. Wyjątkowości dodaje także niecodzienny finał spływu - na plaży w Ustce. Chcąc jednak przepłynąć przez port, należy wcześniej uzyskać pozwolenie w kapitanacie.

Propozycje etapów spływu Słupią:

1. Gowidlino - Sulęczyno /+Rynna Sulęczyńska / koniec w przystani Kajlandia (14km)
2. Przystań Kajlandia - Bylina zapora (14 km) (przewózka kajaków do Soszycy)
3. Elektrownia Soszyca - Wigwam / przystań (19 km) (przewózka kajaków do Gałąźni Małej)
4. Gałąźnia Mała - Leśny Dwór (15 km)
5. Leśny Dwór - Słupsk (23 km)
6. Słupsk - Bydlino (19 km)
7. Bydlino - Ustka (17 km)

Jednodniowy, mocny spływ górną Słupią:

Jeśli dysponujemy tylko jednym dniem i szukamy mocnych wrażeń, najlepiej spływ rozpocząć od Rynny Sulęczyńskiej i zakończyć go po około dziesięciu kilometrach przy kamieniu papieskim na wysokości Parchowa. Odcinek ten dostarczy wszystkiego po trochu. Na początek będzie adrenalina na niemalże górskim odcinku. Następnie sporo bystrzy i kilka zwałek, które pokonać można i górą, i dołem. W środkowej części tego odcinka płyniemy zaś głębokimi wąwozami, pokonując dość wartki nurt, a na koniec sielanka i "spływ na liścia". Tu, pomimo wielu drzew w wodzie, można delektować się przepiękną przyrodą i wszechobecną ciszą. Przy wysokim stanie wody to zabawa na dobre 4-5 godzin.

Statystyki górnego odcinka Słupi:

Początek odcinka: Jezioro Węgorzyno / w Sulęczynie
Koniec odcinka: przy moście drogowym k. Parchowa
Dystans: 10,5 km
Czas spływu: 4-5 godzin
Sugerowane kajaki: jedynki i dwójki (najlepiej krótkie jak np.: Caymann)
Poziom: dla średniozaawansowanych kajakarzy

>>>Zobacz mapę i ślad gps górnej SłupiGALERIA ZDJĘĆ 1, GALERIA ZDJĘĆ 2 fot. Krzysztof Kochanowicz

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Mamy co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, nie sposób się więc z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej.

Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto .

Opinie (19) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl