wiadomości

Spacer po sopockich gwiazdach

Najnowszy artukuł na ten temat

Będzie nowy szlak w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Deszczowa aura nie przeszkadza nam w realizacji naszych planów, wystarczy odpowiednio się ubrać ;)
Deszczowa aura nie przeszkadza nam w realizacji naszych planów, wystarczy odpowiednio się ubrać ;) fot. GR3miasto

Mała i Wielka Gwiazda to znane sopockie skrzyżowania szlaków, gdzie spotykają się nie tylko piechurzy, ale i entuzjaści turystyki rowerowej. W miejscach tych krzyżują się główne długodystansowe trakty piesze, sopockie szlaki spacerowe, jak również główna trasa rowerowa Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.Wielka Gwiazda

Historia tego miejsca nie wiąże się tylko z obecnie krzyżującymi się tam szlakami turystycznymi. Jej korzenie sięgają czasów handlowego Szlaku Bursztynowego! Główny trakt, czyli Droga Wielkokacka, wiodąca po koronie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego była niegdyś nitką handlową między wsią Kack a Oliwą. Przemierzając tę drogę mijało się inne skrzyżowanie zwane Małą Gwiazdą. Prostopadle do niej biegnie również trakt łączący od XVIII wieku Sopot z Leśniczówką Gołębiewo.

Z artykułu Mikołaja Wierzbickiego opublikowanego na stronie internetowej "Dawny Sopot" możemy dowiedzieć się, że w tym właśnie miejscu w 1895 r. sopocianin Paul Senff wybudował restaurację Grosser Stern. Lokal szybko zdobył ogromną popularność i stał się celem wycieczek nie mniej atrakcyjnym niż punkty widokowe czy leśne źródełka, których nie brakowało w sopockich lasach. Od strony miasta docierało się do restauracji podążając dnem Cesarskiej Doliny, czyli ulicą 23 marca. Ponad dwukilometrową drogę pokonywano pieszo, konno, powozami lub funkcjonującym jedynie sezonowo tramwajem konnym. Restauracja Grosser Stern funkcjonowała z powodzeniem przez pół wieku aż do spalenia w 1945 r. przez radzieckich wyzwolicieli (być może zgodnie z nazwą biegnącej do niej ulicy miało to miejsce 23 Marca). Zarys jej fundamentów i betonowe wejścia do piwnic są doskonale widoczne jeszcze dziś.

Źródło: Projekt Dawny Sopot Zachęcam do obejrzenia również starych zdjęć tego obiektu.

Dziś Wielka i Mała Gwiazda kojarzone są głownie jako skrzyżowania szlaków turystycznych, którymi to często podążamy podczas naszych spacerów, wędrówek oraz wycieczek rowerowych.

Powalone drzewa w rezerwacie przyrody "Zajęcze Wzgórze"
Powalone drzewa w rezerwacie przyrody "Zajęcze Wzgórze" fot. GR3miasto


Wyrusz naszym tropem...

Tym razem nasz spacer był bardzo krótki, a to z uwagi na bardzo śliski i grząski teren. Przez cały dzień padał deszcz. Na szczęście w momencie rozpoczęcia naszej wędrówki, niczym na zamówienie rozstąpiły się chmury i wyszło słonko. Niestety nie na długo, w końcu dzień miał się ku końcowi. Żeby jednak trochę podreptać udaliśmy się szlakiem wiodącym po koronie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, który łączy ze sobą dwie sopockie Gwiazdy - Małą i Wielką, o których mowa powyżej.
Żeby do nich dotrzeć sposobów jest sporo. Wybierać można między nieoznakowanymi ścieżkami leśnymi a szlakami turystyki pieszej, zarówno tymi długodystansowymi jak i spacerowymi.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o oznakowaniach szlaków zachęcamy do przeczytania artykułu pt."Szlaki i ścieżki Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego".

My naszą wędrówkę rozpoczęliśmy spod sopockiego stadionu lekkoatletycznego, który mieści się w Owczej Dolinie, przy ul. J.Wybickiego. Przy wejściu do lasu rozpoczyna się jeden z sopockich szlaków spacerowych zwany Szlakiem Wiewiórek. Początkowo podąża on przez rezerwat przyrody Zajęcze Wzgórze po czym pnie się ku Glinnej Górze, z której rozpościerają się przepiękne widoki na nadmorski kurort. Tego dnia jednak była dość gęsta mgła i nic, prócz korony drzew nie było widać. Udaliśmy się więc dalej podążając przez liczne wzniesienia ku Małej Gwieździe, przy której Szlak Wiewiórek krzyżuje się z innymi szlakami: zielonym Szlakiem Skarszewskim , czarnym Szlakiem Wzgórz Szymbarskich oraz dwoma innymi sopockimi szlakami spacerowymi: Saren i Lisów. Z uwagi na dość podmokły teren, liczne kałuże i błoto tempo naszego spaceru było dość niskie, przez co do Wielkiej Gwiazdy doszliśmy już prawie o zmroku. Tu także pożegnaliśmy się ze Szlakiem Wiewiórek, po czym zeszliśmy ku cywilizacji, czyli osiedlu Przylesie, gdzie zakończyliśmy nasz "wtorkowy spacer po pracy".

Tego dnia przeszliśmy tylko 4,5 km

Kliknij i powiększ mapkę orientacyjną
Kliknij i powiększ mapkę orientacyjną mat. Eko-Kapio


Ślad GPS naszego spaceru

Pomysł "wtorkowych spacerów po pracy":

Są one uzupełnieniem proponowanych przez naszą grupę wypadów rowerowych, organizowanych w weekendy. Przykładem powyższej relacji, co wtorek wybieramy się na krótki wypad pieszy po lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Trasa zwykle nie przekracza 10 km, a czas wędrówki 2 godzin.

Raz w miesiącu po spacerze planujemy również spotkania ścisłej czołówki grupy z uczestnikami wycieczek oraz naszymi sympatykami, którzy pragną podzielić się z nami swoimi pomysłami, jak również poprowadzić je w ramach "wtorkowych spacerów". Dłuższe trasy natomiast, realizować będziemy w weekendy jako alternatywa dla wycieczek rowerowych. W końcu nie samym rowerem człowiek żyje ;)

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Mając co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie, czy to po pracy, czy w wolny weekend, nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas, to nic nie kosztuje!

O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Zajrzyj gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto

Opinie (23) 8 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl