Sukcesy Mączki i Wierzbickiego

7 grudnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

W Trójmieście dynamicznie rozwijają się kluby, w których można trenować sporty walki. Co więcej zdarzają się w nich utalentowani zawodnicy, który już w najmłodszych kategoriach wiekowych sięgają po laury. Z medalami mistrzostw świata juniorów w Taekwon-do ITF wrócił Michał Mączka z Gdyńskiego Klubu Sportowego Posejdon, a w taekwondo olimpijskim bardzo udany sezon ma za sobą 12-letni Dominik Wierzbickim uczeń VI klasy Szkoły Podstawowej nr 81 w Gdańsku-Osowie

.

Taekwondo to narodowy sport walki Korei. Nazwa składa się z trzech słów, które najlepiej oddają istotę tej dyscypliny. Tae oznacza stopę, kwon pięść, a do to sztuka. Niczym w boksie i tutaj istnieją niezależne od siebie federację. Dwie najważniejsze obecnie to Światowa Federacja Taekwondo (WTF), która ma prawo udziału w igrzyskach olimpijskich oraz Międzynarodowa Federacja Taekwon-Do (ITF). W obu z nich mamy w Trójmieście kandydatów na wielkich mistrzów.

W odmianie olimpijskiej doskonale poczynał sobie w tym roku Wierzbicki. Zawodnik AZS Gdańsk w międzynarodowym turniej Warsaw Cup jako jedyny z kadry województwa pomorskiego zdobył medal, mimo że należał do najmłodszych uczestników turnieju. 12-latek dotarł aż do finału, który musiał poddać z powodu kontuzji, zdowalając się srebrem.

Na zdjęciu Dominik Wierzbicki Na zdjęciu Dominik Wierzbicki
Wcześniej Dominik wywalczył złoty medal na międzywojewódzkich mistrzostwach młodzików w Bydgoszczy, broniąc tytułu z zeszłego roku oraz złoty medal na mistrzostwach województwa pomorskiego w Gdańsku. Tym samym potwierdził słuszność wyboru władz Gdańska, które na początku roku przyznały mu medal i nagrodę.

Wierzbicki zaczynał treningi pod okiem Romana Zabłudowskiego, a od dwóch lat ucznia SP 81 prowadzi Leszek Wenecki.

W nieolimpijskiej odmianie Taekwon-do najważniejsza impreza odbywa się co dwa lata i są nią mistrzostwa świata juniorów i seniorów. Tegoroczny championat rozegrany został w Mar del Plata. Z Argentyny biało-czerwoni przywieźli aż 31 medali, w tym 8 złotych, 13 srebrnych i 10 brązowych. W klasyfikacji generalnej Polska zajęła trzecie miejsce w gronie 48 państw.

W tym dorobku partycypował Michał Mączka. I nie było to niespodzianką, gdyż gdynianin zdobył złoto w Pucharze Europy oraz jest aktualnym mistrzem Polski juniorów. W Argentynie zawodnik Posejdona w walkach indywidualnych juniorów kategorii +70 kg uplasował się na trzecim miejscu. Natomiast wraz z kolegami z drużyny zdobył srebro. Trzeci raz na podium Mączka stanął w konkurencji indywidualnych testów siły, w której zdobył brąz.