wiadomości

Szlak Kępy Redłowskiej w Gdyni

Migawki z wędrówki pieszym Szlakiem Kępy Redłowskiej w Gdyni
Migawki z wędrówki pieszym Szlakiem Kępy Redłowskiej w Gdyni fot. Krzysztof Kochanowicz

Spacerując po parku w okolicy opuszczonego dworu kolibkowskiego napotkać można na nowe oznakowania szlaku pieszego. Szlak Kępy Redłowskiej, o żółtych symbolach, podobnie jak niedawno opisywany przez nas szlak wiodący do wieży widokowej, to także krótkodystansowy szlak spacerowy, liczący niespełna 5 km. Trasa rozpoczyna się w Gdyni Małym Kacku przy skrzyżowaniu ulic Wielkopolskiej i Spokojnej zobacz na mapie Gdyni a kończy się w okolicach molo w Orłowie zobacz na mapie Gdyni

.

Pieszy szlak Kępy Redłowskiej rozpoczyna się w Gdyni Małym Kacku przy skrzyżowaniu ul. Wielkopolskiej i Spokojnej. Przez pierwsze kilkaset metrów szlak pnie się wzdłuż ul. Spokojnej w kierunku cmentarza komunalnego. Po dojściu w pobliże skraju lasu ulica przekształca się w drogę i wiedzie wśród sadów aż po ul. Spółdzielczą. Na horyzoncie towarzyszyć nam będzie także wieża telefonii komórkowej w Kolibkach.

Po dojściu do dość charakterystycznego skrzyżowania polnych dróg drogowskaz szlaku pokaże, że należy odbić w prawo. Na odcinku tym od południa do szlaku Kępy Redłowskiej dochodzi jeszcze inna ścieżka turystyczna, oznakowana czerwonymi trójkątami. Oznakowania te symbolizują odejście od oznakowanego kolorem czerwonym pieszego Szlaku Wejherowskiego, który umożliwia dojście do wieży widokowej. Ostatnie 300 m są wspólne dla obu szlaków, zatem na drzewach zaobserwować można podwójne oznakowanie.

Nieopodal masztu telekomunikacji pojawiają się także czarne znaki nowego krótkiego szlaku do kolibkowskiej wieży widokowej. Jak opisywaliśmy w ostatnim naszym artykule, wspomniana trasa rozpoczyna się przy węźle szlaków w Sopocie Kamiennym Potoku.

Od wieży widokowej, oznakowany kolorem żółtym szlak Kępy Redłowskiej prowadzi drogą na zachód w kierunku Adventure Park Kolibki. Po 700 metrach dochodzi do krawędzi wzniesienia, przy którym znajduje się punkt widokowy oraz pozostałości niemieckiego stanowiska obrony przeciwlotniczej z czasów II wojny światowej. Ponad zachowanym żelbetowym schronem załogi baterii roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Zatokę Gdańską. Dalej ścieżka wiedzie lasem wzdłuż granicy kolibkowskiego Parku Przygody, a następnie skręca mocno w lewo na północ i powoli zbliża się do cywilizacji. Po przekształceniu się drogi gruntowej w asfaltową - ulicą Spółdzielczą dojdziemy do głównej arterii miasta - al. Zwycięstwa.

Dalej żółte znaki szlaku Kępy Redłowskiej wprowadzają nas przez bramę na teren znajdującego się po drugiej stronie alei zespołu dworsko-pałacowego Kolibki. Po wyjściu na jego teren szlak skręca w lewo i dochodzi do Potoku Kolibkowskiego, wzdłuż którego prowadzi droga gruntowa aż do samej plaży (wejście nr 18). Na szczęście szlak wiedzie plażą tylko do następnego wejścia nr 17, kierując się pod górę drogą gruntową do rozległej Promenady Królowej Marysieńki. Trasa szlaku kończy się w Gdyni Orłowie, nieopodal molo i przystani rybackiej.Statystyki spaceru szlakiem:

- Całkowity dystans: 4,9 km
- Łączny czas marszu: 72 min
- Przewyższenia: 62,34 m

Ślad GPS szlaku

Szlak można także pokonać rowerem...

Z uwagi na fakt, że na całej swej długości szlak wiedzie głównie szerokimi drogami gruntowymi, pokonać go można także rowerem. Jedynym dość trudnym odcinkiem może okazać się okolica punktu widokowego, przy pozostałościach niemieckiego stanowiska obrony przeciwlotniczej, o którym wspomnieliśmy w opisie przebiegu szlaku. Ścieżka jest tam dość stroma, dlatego mniej wprawieni rowerzyści powinni odcinek ten pokonać pieszo, z rowerem u boku.

Opinie (9)

 • Szlak, szlakiem, szkoda jednak że nie zatacza pętli ;-/

  Szkoda także, że wspomniana wieża widokowa otwarta jest tylko od wiosny po jesień i to w dobrych warunkach pogodowych. Zima, to także piękna pora roku!

  • 8 6

 • ładnie tam (2)

  Ładne miejsce. Dużo błota :)

  • 2 6

  • Jeśli nie pasuje Ci nasz klimat, wyjedź tam gdzie go nie ma (1)

   Chodzenie po lesie wiąże się z tym, że nie zawsze jest w nim sucho, ale to nie problem dla tych, którzy odpowiednio na to się przygotują. Wystarczą buty nieprzemakalne ;)

   • 1 5

   • Koledze wyżej

    raczej chodziło o drogi leśne rozjeżdżone ciężkim sprzętem, nie o wilgoć w lesie.

    • 1 5

 • Porozjeżdzane szlaki i ścieżki (1)

  Zdjęcia nr 7 i 12, typowy widok w TPK.

  • 0 6

  • To akurat nie są drogi wiodące przez Trójmiejski Park Krajobrazowy

   Przedłużenie ul. Spokojnej czy Spółdzielczej, to gruntowe drogi dojazdowe do okolicznych domostw oraz działek. W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym miejscami jest zdecydowanie gorzej, ale to wina leśników i rzekomo prowadzonej "gospodarki leśnej".

   • 3 3

 • Szlak ten jest skomunikowany z nową trasą rowerową po klifie od Sopotu do Orłowa , także wykorzystując oba szlaki i wspomnianą trasę rowerową , można sobie zrobić niezłą rowerową marszrutę.

  • 2 2

 • trzeba przedeptać (1)

  fajnie, że taki szlak powstał. za mało jest w 3mieście szlaków w formie pętli, na które można wybrać się z dziećmi.

  • 2 0

  • Mając tak bogatą siatkę szlaków pieszych, zawsze pętlę można zrobić idąc różnymi szlakami

   Wystarczy wcześniej przysiąść trochę nad mapą i opracować sobie trasę.

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl