wiadomości

Wędrówka po gdyńskich wieżach widokowych

Od wiosny do jesieni otwarte są gdyńskie wieże widokowe, dlatego też gdy jest pogodnie warto wybrać się na wędrówkę zagłębiając się w leśnej gęstwinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.


W Gdyni znajdują się dwie wieże widokowe i to one są głównymi celami na naszej pieszej marszrucie. Wędrówkę rozpoczynamy w Gdyni Dąbrowie a kończymy w Orłowie. Część grupy, mająca pewien niedosyt krajobrazowy, wdrapuje się także na klif nadmorski, skąd również rozpościerają się piękne widoki. Nasza wędrówka wiedzie głównie wyznakowanymi szlakami turystycznymi, jednak miejscami drepczemy również wąskimi ścieżkami leśnymi, wzdłuż potoku Kaczej.Wyrusz naszym tropem:

Wędrówkę rozpoczynamy nieopodal giełdy towarowej w Gdyni Dąbrowa. Stąd udajemy się oznakowanym kolorem żółtym, pieszym Szlakiem Trójmiejskim w kierunku Góry Donas. Na wznoszącym się ponad 200 m n.p.m. szczycie wznosi się jedna z wież telekomunikacyjnych, na której udostępniony jest taras widokowy. Znad korony drzew rozpościerają się niesamowite widoki na różne dzielnice i osiedla, a także na Zatokę Gdańską.

Po krótkiej przerwie zagłębiamy się w leśnej gęstwinie, powoli żegnając się z cywilizacją. Przez kolejne kilometry towarzyszy nam wijący się przez piękne doliny i wąwozy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego potok Kaczej, a my zwinnie poruszamy się ku kolejnej wieży widokowej w Gdyni Kolibkach. Zanim jednak dotrzemy na miejsce przychodzi nam zmierzyć się z wieloma przeszkodami w postaci powalonych drzew. A wszystko przez niedbalstwo nadleśnictwa, które po modnej ostatnio wycince drzew nadal nie uprzątnęło zalegających na szlakach konarów i gałęzi.

Pomimo trwającego już od kilku dobrych miesięcy "leśnego galimatiasu", tym razem przełaj idzie nam dość zwinnie. Obrany kierunek doprowadza nas ponownie do cywilizacji, gdyż niestety tak rozrasta się gdyńska aglomeracja, że nie ma specjalnie możliwości płynnej wędrówki między niektórymi dzielnicami i osiedlami tego miasta, tylko lasem. Po pokonaniu ul. Wielkopolskiej ponownie zagłębiamy się w lesie, by chwilę później znowu cieszyć się pięknem i spokojem naszej przyrody.
Kolejnym etapem jest przejście przez willową dolinę gdyńskiego Bernadowa, gdzie obieramy oznakowany kolorem czerwonym, pieszy Szlak Wejherowski, którego póki co nigdy nie udało nam się w całości pokonać pieszo, a kilkakrotnie rowerem ;) Szlakiem tym docieramy do drugiej gdyńskiej wieży widokowej, która usytuowana jest na jednym ze wzgórz, na granicy z  Parkiem Przygodowym Kolibki. Z wieży tej rozpościerają się zatykające dech w piersi przepiękne krajobrazy trójmiejskich lasów oraz wód Zatoki Gdańskiej.

Po kolejnej przerwie udajemy się w dół w kierunku plaży oraz malowniczo położonego parku przy Dworze Kolibki. Wędrówce towarzyszy nam niedawno wytyczony szlak o nazwie "do wieży kolibkowskiej", a nieco dalej, oznakowany kolorem żółtym, pieszy Szlak Kępy Redłowskiej, który doprowadza nas na plażę w Gdyni Orłowie.

Przeczytaj także artykuł "o gdyńskich wieżach widokowych".GALERIA ZDJĘĆ fot. GR3miasto

Statystyki wędrówki:

- Całkowity dystans: 18 km
- Łączny czas wędrówki: 4h50min
- Średnia prędkość: 3,71 km/h
- Przewyższenia: 256,68 m 

Mapa i ślad GPS

Wycieczkę prowadziła: Daria Dziembowska [GR3miasto]

Wycieczkę wspierali: Małgorzata Zielińska, Tomasz Kmieć i Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne wypady!

Pomysł wędrówek weekendowych oraz tych w tygodniu po pracy:

Spacery i wędrówki są uzupełnieniem proponowanych przez grupę wypadów rowerowych. Przykładem powyższej relacji, raz w środku tygodnia Grupa Rowerowa 3miasto wybiera się na krótki, ale dość intensywny wypad pieszy po pracy. Trasa zwykle oscyluje między 12 a 18 km, a jej czas do 4 godzin. Dłuższe wypady piesze grupa organizuje głównie w weekendy. Wszystko zależy jednak od chęci i możliwości. Jesienią i zimą częściej organizowane są tzw. "żwawe marsze i spacery", zaś przez wiosnę i lato dłuższe wędrówki i wypady rowerowe.

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych

Mając co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas, to nic nie kosztuje!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto

Opinie (23) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl