wiadomości

Zimowa wędrówka przez Wydmy Lubiatowskie

Zimowa wędrówka przez wydmy, wielu turystów o tym marzyWędrówka przez wydmy, to marzenie niejednego turysty przybywającego nad morze. Ruchome piaski to piękne miejsce na wypoczynek, ale tylko w wybranych porach dnia, bądź roku, kiedy to ruch turystyczny jest zdecydowanie mniejszy. Na całym Wybrzeżu Słowińskim jest mnóstwo przepięknych i zdecydowanie mniej znanych miejsc niż te w okolicach Łeby. Jednym z nich to Wydmy Lubiatowskie, znajdujące się ok. 85 km od Trójmiasta.Wydmy Lubiatowskie i okolice:

Wydma Lubiatowska górująca nad pasmem tutejszych piaskowych wzniesień sięga 35 metrów wysokości i należy do tzw. wydm ruchomych, co oznacza, że co roku w zależności od siły wiatru i panujących warunków atmosferycznych, przesuwa się. Cały obszar tutejszej "pustyni piachu" jest zdecydowanie mniejszy od słynnych wydm Słowińskiego Parku Narodowego, ale przez to też rzadko odwiedzany przez turystów.

Jak się okazuje, szczyt Wydmy Lubiatowskiej ani nie jest najwyższym w okolicy, ani też specjalnie zachwycający. Na trasie naszej wędrówki mieliśmy okazję pokonać bardziej imponujące wzniesienia, które sięgały nawet 40 m n.p.m.

Ciekawostka:

Prócz pięknego obszaru wydm, ciekawostką przyrodniczą jest skrywające się wśród gór piachu "źródełko miłości". Znajduje się ono blisko ujścia tutejszej rzeki Bezimiennej. Dojście do niego pokazujemy na śladzie gps, który znajdziecie w "statystykach wędrówki".

Dojazd i warianty tras:

Chcąc udać się na wędrówkę przez pasmo Wydm Lubiatowskich, marszrutę można rozpocząć z Lubiatowa lub Białogóry. Niestety poza sezonem letnim obie miejscowości "zabite są dechami". Z jednej strony szkoda, że wszystkie lokalne knajpki są pozamykane, z drugiej - specjalnie nie musimy szukać miejsc parkingowych. Wszędzie panuje cisza i spokój, jesteśmy tylko my i otaczająca nas przyroda.

Niegdyś obszar ten zajmowało wojsko, co wszystko tłumaczy. Ułożona przez nas trasa w zdecydowanej przewadze wiodła ścieżkami i leśnymi przecinkami. W nieznacznym stopniu wykorzystaliśmy wiodący tędy, oznakowany kolorem czerwonym pieszy Szlak Bałtycki.

Ukształtowanie terenu było na tyle urozmaicone, że niejednokrotnie przystawaliśmy by podziwiać piękne widoki, a także powygłupiać się na ruchomych piaskach.GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Statystyki wędrówki:

- Całkowity dystans: 20 km
- Łączny czas wędrówki: 5h30min
- Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wędrówki: Białogóra
- >>>Mapa i ślad gps naszej wędrówki

Rodzaj podłoża: leśne dukty, grząskie ścieżki piaszczyste i drogi gruntowe.
Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę Nadmorski Park Krajobrazowy wyd.Eko-Kapio.pl

Wydmy zawsze były inspiracją dla naszych wyjazdów, także rowerowych:

1) Zimowa przeprawa przez Wybrzeże Słowińskie
2) Letnia wycieczka rowerowa na Wydmy Lubiatowskie
3) Cały dzień i noc na wydmach, czyli totalny plażing.

Pomysł wędrówek weekendowych:

Spacery i wędrówki są uzupełnieniem proponowanych przez grupę wypadów rowerowych. Przykładem powyższej relacji, od czasu do czasu, w weekendy Grupa Rowerowa 3miasto wybiera się na dłuższy i dość intensywny wypad pieszy. Trasa zwykle oscyluje między 15 a 25 km i trwa niekiedy cały dzień. Krótsze wypady piesze grupa organizuje głównie w tygodniu po pracy, poza głównym sezonem rowerowym. Wszystko zależy jednak od chęci i możliwości. Jesienią i zimą częściej organizowane są tzw. "żwawe wędrówki", zaś wiosną i latem wypady rowerowe.

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych

Co chwilę mamy ciekawe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!
O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto

Opinie (12)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl