wiadomości

stat

Wędrówka szlakiem wycinek w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Oby zarządcy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zdążyli uprzątnąć oznakowane trasy piesze i rowerowe przed szczytem sezonu turystycznego.


Od kilkunastu dni na stronach Portalu Trojmiasto.pl, ale także w innych trójmiejskich mediach, toczy się dyskusja o tym, czy otaczające Trójmiasto lasy powinny mieć charakter gospodarczy czy rekreacyjny. Zorganizowana wycieczka do lasu miała pozwolić mieszkańcom wyrobić sobie własną opinię.W tej dyskusji publikowaliśmy już zarówno głosy przeciwników gospodarczej eksploatacji Lasów Oliwskich, którzy wskazywali przykłady zbyt intensywnej ich zdaniem gospodarki leśnej, jak i argumenty Nadleśnictwa Gdańsk, które przekonuje, że Lasy Oliwskie są eksploatowane znacznie mniej intensywnie, niż pozwala na to prawo.

By bardziej przybliżyć opisywany problem mieszkańcom Trójmiasta i pozwolić im na własne oczy przekonać się o stanie szlaków spacerowych i turystycznych w Lasach Oliwskich, w minioną niedzielę odbył się tzw. żwawy marsz, zorganizowany przez trójmiejskie grupy: XTrainer.pl oraz GR3miasto. Trasa wędrówki wiodła odcinkami szlaków spacerowych i turystycznych okalającego Trójmiasto parku krajobrazowego.

Pozytywnym zaskoczeniem dla uczestników marszu było stan szlaków, który w porównaniu z sytuacją zaprezentowaną w filmie pt. Wycinka lasów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym zauważalnie się poprawił.

Trzeba przyznać, że zarządcy trójmiejskiego lasu wykonali dobrą robotę, za co trzeba im podziękować. Z drugiej jednak strony, płynie z tego następujący wniosek: tylko interwencje mediów mogą sprawić, że leśnicy nie będą lekceważyć potrzeb turystów.

W dniu wędrówki wspaniałą niespodziankę sprawiła uczestnikom również pogoda. Słońce rozgrzewało leśne połacie i rewelacyjnie osuszyło do niedawna jeszcze bagniste i rozjeżdżone przez ciężki sprzęt leśników trakty Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Tym bardziej zachęceni wspaniałą wiosenną aurą ruszyli na wędrówkę ku leśnym ostępom trójmiejskiej głuszy.

Wrażenia i przemyślenia GR3miasto

Obraz ubytków w drzewostanie tylko częściowo są w stanie oddać zrobione przez nas zdjęcia. Faktyczny stan jest taki, że coraz więcej "leśnej" przestrzeni jest pozbawionej "leśnego" charakteru. Trójmiejski Park Krajobrazowy zaczyna coraz bardziej przypominać park, a nie las.

Na niektórych zdjęciach staraliśmy się pokazać ogrom i liczbę wycinanych drzew tłumaczony planowaną gospodarką. Widok rzeczywisty niestety jest jeszcze bardziej przygnębiający i potwierdza nasze przekonanie, że Trójmiejski Park Krajobrazowy zaczyna bardziej przypominać fabrykę drewna niż obszar, gdzie to natura jest na pierwszym miejscu.

Na części obszarów jeszcze nie tkniętych toporem drwala, ale już przygotowanym do wyrębu, mogliśmy zaobserwować jaka liczba drzew jest wycinana. Zdjęcia niestety nie oddają tego wrażenia. Z naszej obserwacji wynika, że na 50 drzew jeszcze rosnących do przerobienia na drewno zostanie przeznaczonych około 30. Podczas pieszej wędrówki, której przebieg trasy zamieszczony jest poniżej mogliśmy zobaczyć kilka rejonów już oznaczonych jako drzewostany do wycięcia. Niestety przez cały czas leśnego spaceru nie opuszczało nas uczucie, że poruszamy się po obszarach fabryki drewna.

Tym razem leśnicy stanęli na wysokości zadania i aura zdecydowanie przyszła im z pomocą. Uprzątnięte z zalegających gałęzi oraz osuszone przez piękną aurę szlaki sprawiły, że nasze odczucie z lekka uległo poprawie, ale daje nam to tym bardziej przekonanie, że akcja jest tym bardziej słuszna. Odpowiednie nagłośnienie problemu nakłoniło do działania odpowiedzialne za stan rzeczy służby. My jako po części inicjatorzy tego zajścia z pewnością bardzo czujnie będziemy się przyglądać działalności służb leśnych na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i wszelkie nieprawidłowości z pewnością będziemy starali się wyjaśniać przez współpracę z odpowiednimi organami zarządzania lasami trójmiejskimi, ale również szczegółowo informując lokalną społeczność zainteresowaną losem naszego kompleksu leśnego.

Zobacz przebieg wędrówkiGALERIA ZDJĘĆ; fot. Piotr Książek [GR3miasto]

Organizatorzy wędrówki:

-Jakub Krzyżak [XTrainer.pl]
-Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Opinie (110) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl