stat
Impreza już się odbyła

Zagraj w palanta

Zapraszamy wszystkich do wspólnej gry w Palanta! Możecie sport ten kojarzyć ze szkoły, możecie w ogóle nie znać zasad! Wszystkiego nauczymy od samego początku. Najważniejsza jest dobra zabawa oraz odkrycie nowych talentów do wielopokoleniowej drużyny PSPal Trójmiasto!

Gra ta ma ponad 400 lat tradycji i była najpopularniejszym sportem przed wojną! Jeżeli kojarzysz ja z grą Baseball to bardzo dobrze, ponieważ wg Normana Daviesa amerykański sport wziął się od Palanta!

To darmowe, ogólnodostępne zajęcia prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Palantowe #palantpowraca, mające na celu umożliwienie każdemu chętnemu spróbowanie swoich sił w tym sporcie!

Plan zajęć - START 13.00
- Zbiórka + rozpoczęcie
- Rozgrzewka + trening
- Nauka + mecz próbny
- Mecz treningowy w Palanta

INSTRUKTOR1: Łukasz Szymborski
INSTRUKTOR2: Karol Stańczyk (Kapitan PSPal Trójmiasto)

Boisz się, że nie trafisz w piłkę? To nic trudnego, a uczucie jak się uda wybić? Niezapomniane! Sport jest koedukacyjny, dlatego drużyny są mieszane bez względu na wiek i płeć! Większość uczestników gra pierwszy raz! Najważniejsza jest dobra zabawa i integracja!

Palant to prosta i intuicyjna gra, która powstała w Polsce ponad 400 lat temu, a sama nazwa wzięła się z włoskiego Pallante, czyli grający w piłkę.

Dwie drużyny rywalizują na boisku: jedna wybija piłkę drewnianym kijem i zdobywa pole. W nim stoi druga drużyna, która piłkę łapie i uniemożliwia zdobywanie punktów.

To tradycyjna gra ludowa, dlatego jest prostym sportem z ciekawą rozgrywką! Spróbuj i Ty!

MIEJSCE:
Plac Mancowy, Sopot
https://goo.gl/maps/BZvrJbCUh626VBkB9

---
PALLANTE (z włos.) - tłum. "grający w piłkę".
BASEBALL - według Normana Daviesa pochodzi od polskich imigrantów grających w Palanta w USA. Dlatego jest podobny.
OKREŚLENIE KOGOŚ "PALANTEM" - pochodzi z propagandy PRLu. Wyśmiewanie sportu miało na celu umniejszanie polskiej tradycji.
PALANCISTA - zawodnik grający w Palanta.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl