- 1 Zagraj z gwiazdami w koszykówkę 3x3
- 2 Długi weekend dla aktywnych 8-11 czerwca (44 opinie)
- 3 W sobotę 51. Memoriał Jóżefa Żylewicza (4 opinie)
- 4 Światowe sławy kulturystyki w Sopocie (21 opinii)
- 5 Wisłą samotnie przepłynie 1000 km (85 opinii)
- 6 Basen we Wrzeszczu: poznaliśmy projekt (232 opinie)
Wychowanie fizyczne na studiach. Przyjemność czy niepotrzebny obowiązek?
Zajęcia wychowania fizycznego na studiach wyższych są obowiązkowe dla wszystkich studentów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Od uczelni zależy wymiar czasowy. Na ogół jednak trzeba zaliczyć nie mniej niż 60 godzin w trakcie dwóch lub czterech semestrów. Wśród młodzieży zdania są podzielone, czy to nie strata czasu, gdyż przecież ten, kto chce, o aktywność fizyczną dba we własnym zakresie i wówczas wybiera taką formę, jaką lubi najbardziej.
- WF na studiach - ile godzin?
- WF na studiach - jak wygląda?
- Zwolnienie lekarskie nie chroni przed wychowaniem fizycznym
- "WF na studiach to dobra odskocznia od nauki"
- 60 godzin wychowania fizycznego na studiach to zbyt mało
- WF na studiach? "Nieporozumienie"
- Uczelnie muszą zmienić podejście do WF
WF na studiach - ile godzin?
Zajęcia wychowania fizycznego na studiach wyższych są obowiązkowe dla wszystkich studentów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Są one wpisane do programu studiów. Jednak każda uczelnia ma dowolność w ustaleniu liczby godzin zajęć oraz formy ich realizacji przez studentów.
Nie jest to jednak mniej niż 60 godzin w ciągu trwania kursu. Oznacza to, że zajęcia te trwają dwa semestry (2 godz.) lub cztery (1 godz. tygodniowo).
WF na studiach - jak wygląda?
Studenci powinni mieć możliwość wyboru typu zajęć wychowania fizycznego, w których chcą uczestniczyć. I na ogół jest to przestrzegane, choć wachlarz dostępnych zajęć jest również zróżnicowany w zależności od uczelni.
Przeczytaj o zajęciach z e-sportu w ramach WF na Politechnice Gdańskiej
Na przykład na Politechnice Gdańskiej w tej chwili oferowanych jest ponad 50 form aktywności fizycznej. Z kolei na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, z uwagi na brak hali sportowej, zajęcia realizowane są na pływalni.
Zwolnienie lekarskie nie chroni przed wychowaniem fizycznym
Zwolnienie lekarskie nie powoduje, że wychowanie fizyczne jest skreślane z programu nauczania takiego studenta. Jednak uczelnia bierze to pod uwagę i rodzaj zajęć powinna dostosować do możliwości fizycznych i zdrowotnych takiej osoby.
Wówczas proponowane są takie zajęcia, jak np. z: e-sportu, szachów czy brydża.
"WF na studiach to dobra odskocznia od nauki"
Wśród studentów istnieją dwa obozy: tych, którzy lubią zajęcia WF, oraz jego przeciwników. Sporo osób jest zadowolonych z tego, jak wyglądają one obecnie.
- WF to dobra okazja do tego, by nieco się zrelaksować po wykładach i ćwiczeniach. Nie jest to szkolna nuda, w której 90 proc. czasu zajmowała rozgrzewka, a nauczyciel w ostatnich 5 minutach pozwalał dopiero pograć. Teraz wygląda to zupełnie inaczej, a i poziom jest znacznie wyższy, bo wszyscy chcą grać i trenować. To wszystko z racji tego, że każdy mógł wybrać dyscyplinę, która go interesuje - mówi nam Dominik, student Politechniki Gdańskiej.
60 godzin wychowania fizycznego na studiach to zbyt mało
Nie brakuje również głosów, które chciałyby, żeby zajęcia z WF były obecne na studiach w większym wymiarze, a nie tylko obowiązkowych 60 godzin.
- Zajęcia z WF wspominam bardzo dobrze. Była to niezła odskocznia od nauki, a także darmowa opcja na utrzymanie w dobrej kondycji. Nie musiałam wydawać kasy na karnet na siłownię. Aż żal, że WF nie jest realizowany na studiach dłużej - przyznaje z kolei Martyna z Uniwersytetu Gdańskiego.
Sprawdź, jakie zaświadczenie trzeba mieć od lekarza, by być zwolnionym z WF-u
WF na studiach? "Nieporozumienie"
Nie wszyscy są jednak równie entuzjastyczni. Wśród zarzutów pod adresem tego przedmiotu słyszymy m.in.: brak różnorodności, dziwne godziny zajęć czy też marnowanie czasu.
- O ile rozumiem WF w szkołach, to na studiach to dla mnie kompletne nieporozumienie i strata czasu. Wolałabym ten czas przeznaczyć na naukę lub po prostu mieć wolne - mówi Justyna z Wyższej Szkoły Bankowej.
Uczelnie muszą zmienić podejście do WF
- Na zajęciach co pół roku mieliśmy inną dyscyplinę. Na WF było sporo niepotrzebnych rzeczy i była to męczarnia. Jeśli uczelnie nie zmienią podejścia, to nie ma co się spodziewać entuzjazmu ze stronu studentów - mówi z kolei Dawid z Akademii Wychowania Fizycznego.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-03-23 06:24
(1)
Ja miałem zajecia na salce na Sobieskiego w Gdańsku. Wybieraliśmy przez internet gdzie chcemy mieć zajecia. Facet dawał nam pilke do nogi (graliśmy na materacach) albo do siatki. Była rywalizacja i przyjemność z gry. Mysle, ze to zależy tez od indywidualnego zaangażowania i podejścia. A z drugiej strony od nauczyciela i jego entuzjazmu w nauce i krzewienia sportu wśród młodzieży studenckiej.
- 22 4
-
2023-03-24 10:45
No tak. Kolega z UG widzę. Tez tak miałem, zajęcia z Panem Tomaszem. Zawsze się zastanawiałem za co oni biorą kasę. Dał nam piłkę i tyle go widzieli. A tak poza tematem mój brat jest na PG i opowiadał mi o hali na Sobieskiego (bo teraz tam PG ma wf). Pojechałem zobaczyć. Za naszych czasów na UG, to tam był syf i gra na materacach lub dziwnie ustawionej siatce. Teraz ta haka jest poprostu śliczna. Polecam wizytę. Mój brat gra tam w tenisa stołowego
- 1 0
-
2023-03-23 07:36
Zajęcia z WF powinny być traktowane jako dodatkowe / nieobowiazkowe. (11)
Dla tych którzy mają czas i chęć poćwiczyć drzwi otwarte, na zasadzie rekreacji czy integracji a nie przymusu.
- 73 39
-
2023-03-23 07:42
Nic nie powinno być obowiązkowe. Nie ma obowiązku bycia magistrem. (7)
- 17 26
-
2023-03-23 08:20
Jaki wpływ na Twoją wiedzę jako magistra ma ocena z biegania na 100m? (4)
Takie rzeczy obniżają prestiż tytułu dość mocno...
- 27 15
-
2023-03-23 08:25
znacznie wiekszy, niz ci sie wydaje (1)
A ze tego nie rozumiesz, coz trudno... Twoja strata.
- 12 28
-
2023-03-23 10:50
Chyba na awf?
- 9 2
-
2023-03-23 09:20
(1)
Jaki wpływ na pracę mózgu ma jego dobre dotlenienie? no nie wiem chyba żadne bo studiuje europeistyke a nie medycyne
- 8 11
-
2023-03-24 09:29
To dodaj jeszcze obowiązkowe kładzenie się spać o 22, bo sen i regeneracja to podstawa.
- 8 0
-
2023-03-23 10:56
jakby ktoś chciał to poszedł by na awf (1)
- 8 5
-
2023-03-25 19:11
Jesteś taki niedotlenieniony właśnie
Z tego braku ruchu bo głupi raczej nie jestes
- 0 0
-
2023-03-23 10:29
i powinieneś wtedy płacić wyższy ZUS i składki NFZ
podobnie palacze
- 6 10
-
2023-03-23 14:13
A ty nie masz obowiazku chwalic sie swoja głupota i jak widac twierdzisz ze korzystanie z rozumu tez jest nie obowiązkowe
Jestes idealnym przykładem ze studia powinny byc platne dlatakich jak ty czyli dla wiekszosci obecnie
- 2 6
-
2023-03-26 23:56
WF powinien byc usuniety z kazdej szkoly. Od podstawowej do wyzszej. W szkolach podstawowych to najdrozszy przedmiot, wymagajacy drogich hal i sprzetu a jednoczesnie nie wnoszacy niczego pozytywnego do nauki i wychowania. Ma za to niebagatelny wklad do mobbingu, upokarzania, depresji i byc moze wielu tragedii. Dla najsprawniejszych jest bez
WF powinien byc usuniety z kazdej szkoly. Od podstawowej do wyzszej. W szkolach podstawowych to najdrozszy przedmiot, wymagajacy drogich hal i sprzetu a jednoczesnie nie wnoszacy niczego pozytywnego do nauki i wychowania. Ma za to niebagatelny wklad do mobbingu, upokarzania, depresji i byc moze wielu tragedii. Dla najsprawniejszych jest bez znaczenia bo ci i bez tych lekcji beda cwiczyc, za to wszystkie łamagi dostaja przykrą lekcje ostracyzmu albo wrecz niecheci przy wybieraniu druzyn. Doswiadczaja drwin i upokorzen, czasem o zgozo, rowniez ze strony nauczycieli. Te lekcje sa szkodliwe spolecznie a twierdzenie, ze bez nich dzieci beda chore i otyle to demagogia majaca na celu utrzymanie stolkow wokol organizacji wf-u. Sport w szkole to powinny byc poranne pajacyki, bieganie albo inne proste ogolnorozwojowe cwiczenia wykonywane razem, cala szkola pol godziny przed pierwsza lekcja. Co dzien, na dworze i niezaleznie od pogody. Bez ocen, bez rywalizacji, bez dedykowanych nauczycieli. Tylko tyle i az tyle. Jesli ktos potrzebuje grac w pilke czy skakac o tyczce to niech go rodzice zapisza do klubu gdzie bedzie to robil z innymi, ktorzy to lubia.
- 1 1
-
2023-03-23 08:45
Wg mnie całkowicie bez sensu i strata czasu. (5)
Dorośli ludzie powinni sami zadbac o swój wysiłek fizyczny. A jak ktoś nie dba to te udawane godziny WF i tak nic nie zmienią. Dodatkowo często uczelnie nie posiadają własnych obiektów sportowych lub jest ich za mało i wynajmują od innych podmiotów w rezultacie czego zmuszają studentów do podróżowania po całym mieście
- 57 49
-
2023-03-23 09:21
(1)
"Powinni"
- 0 8
-
2023-03-23 09:40
tak, powinni sami
jak sami tego nie zrobią to te udawane wuefy niec nie zmienią
- 14 5
-
2023-03-23 10:18
bez sensu jest to ze my podatnicy placimy na takiego jak ty !! (1)
- 5 14
-
2023-03-23 13:00
na twoje wykształcenie też niestety płacił podatnik
- 2 2
-
2023-03-25 16:04
Mogę mówić tylko z własnego doświadczenia
...ale wf na studiach zmienił moje życie na zawsze (jak głupio by to nie brzmiało). W szkole wf był tragiczny. Na studiach okazało się, że aktywność fizyczna może być dla przyjemności, a nie z przymusu i na ocenę. Oceniana była tylko obecność. Studia kończyłam 7 lat temu i dziś nie wyobrażam sobie życia bez aktywności fizycznej.
- 3 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.