wiadomości

Zimowa wędrówka wśród jezior i torfowisk Nadleśnictwa Gdańsk


Nadleśnictwo Gdańsk to malowniczy obszar leśny rozciągający się nie tylko wzdłuż Gdańska, Sopotu, czy Gdyni. Jego granice sięgają znacznie dalej. Skrywa się w nim wiele ciekawostek przyrodniczych, jak chociażby rejon tzw. Bieszkowickich Moczarów. Nietrudno domyślić się, że teren ten obejmuje przede wszystkim rejony bagienne. Ułożona przez nas trasa pozwala zapoznać się nie tylko z malowniczymi torfowiskami, ale również małymi jeziorami, które skrywają się wśród tutejszych lasów. To wspaniały obszar dla rekreacji i sportu.W okolicach Trójmiasta mamy wiele interesujących jezior i jeziorek. Jedne, z uwagi na występowanie wokół nich rzadkich gatunków roślin i zwierząt, objęte są ścisłą ochroną, inne udostępnione pod wypoczynek i kąpiele. W poprzednich edycjach naszego cyklu wycieczek nad wodę w okolicach naszej aglomeracji opisywaliśmy wiele różnych jezior m.in. Otomińskie, Tuchomskie, Marchowo, Kamień i wiele innych. Jedne, z uwagi na łatwość dojazdu i pobliską gastronomię, latem oblegane są przez tłumy, inne bardziej kameralne, w których możemy cieszyć się spokojem.

Wśród Bieszkowickich Moczarów, które obeszliśmy, skrywa się kilka ciekawych akwenów, których wody należą do jednych z najczystszych w okolicach Trójmiasta. Nic też dziwnego, że latem zjeżdżają się tu tłumy plażowiczów, którzy nie przepadają za słoną wodą morską. Gwar zupełnie nam jednak nie po drodze, dlatego zagłębiamy się znacznie dalej niż większość przybywających nad tutejsze jeziora turystów. Do tzw. Bieszkowickich Moczarów oprócz okolicznych jezior: Bieszkowickiego, Zawiat i Borowo zalicza się także mniejsze jeziora, jak: Pałsznik, Krypko, Wygoda, Rąbówko oraz Borowe Oczko. Pierwsze trzy objęte są ochroną i kąpiel w nich jest zabroniona.

Nasza trasa:

Chcąc zobaczyć jak najwięcej, zbytnio się nie przemęczając, przygodę rozpoczynamy i kończymy nad Jeziorem Borowo k./ Nowego Dworu Wejherowskiego.

Zimowa wędrówka wśród jezior i mokradeł Nadleśnictwa Gdańsk
Zimowa wędrówka wśród jezior i mokradeł Nadleśnictwa Gdańsk fot. GR3miasto


Jeziora i jeziorka Moczarów BieszkowickichJezioro Borowo to śródleśne jezioro rynnowe o czarnej jak smoła wodzie. Niemniej jednak, tak na dobrą sprawę, brunatne jest tylko jego dno, a woda jest bardzo czysta i miękka. Główne kąpielisko, znajdujące się nieopodal wiat wypoczynkowych latem, oblegane jest przez tłumy plażowiczów. Najprzytulniej jest tu jednak poza sezonem i wtedy faktycznie w okolicach jest szansa, że na szlaku nie spotkamy żywej duszy. Tylko my i przyroda, cisza i spokój oraz piękny krajobraz, a na koniec - ognisko. To ciekawy sposób na spędzenie dnia wolnego od pracy.

Borowe Oczko znajduje się nieopodal jeziora Borowo. To maleńki, bagnisty akwen widoczny z drogi leśnej, o ile wybierzemy się w kierunku północnym. Zbiornik porastają przepiękne trawy i kępy, przez co jego brzeg jest niedostępny.

Jeziora Wygoda, Krypko i Pałsznik to jeziora objęte rezerwatem przyrody o nazwie "Pałecznica". Wokół jezior poprowadzony został również tzw. obszar ochrony ścisłej "Natura 2000". Dwa z nich to tzw. jeziora lobeliowe, zaś najmniejsze jezioro Krypko jest przykładem jeziora dystroficznego. Za najcenniejszy z tutejszych gatunków roślin związanych z jeziorami lobeliowymi należy uznać poryblin kolczasty, znany z zaledwie kilku stanowisk w Polsce. Jeziorom warto przyjrzeć się z bliska, jednak ich brzeg, a także charakter nie nadaje się pod kątem kąpieli. Warto zachować tu ostrożność, szczególnie spacerując przy brzegu, który jest dość grząski, a miejscami także bagnisty.

Jeziorko Rąbówka to maleńki, bagnisty akwen skrywający się w lesie. Zbiornik porastają przepiękne trawy i kępy, przez co jego brzeg jest niedostępny ani pod kątem wypoczynku, ani do kąpieli. Jezioro najbardziej wyeksponowane jest właśnie teraz, gdy na drzewach nie ma liści, zaś latem trudno wypatrzeć je z drogi.

Trasa naszej wędrówki wiodła leśnymi ścieżkami oraz odcinkami szlaków turystycznych:

- pieszym Szlakiem Wejherowskim (oznakowanym kolorem czerwonym)
- pieszym Szlakiem Zagórskiej Strugi (oznakowanym kolorem czarnym)GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz i Piotr Gąsior [GR3miasto]

Kliknij na mapę i zapoznaj się z przebiegiem naszej trasy / ściągnij ślad GPS mat. Open Street Map / Traseo.pl
Statystyki naszej wycieczki:

- Początek i koniec trasy: parking nad Jeziorem Borowo
- Dystans: 19,5 km
- Suma przewyższeń: 550 m
- Czas wędrówki z postojami: 5,5 godziny
- Podłoże: leśne dukty, drogi gruntowe, miejscami także piaszczyste

Rekomendowana mapa:
Trasę naszej wędrówki ułożyliśmy na podstawie mapy turystycznej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego o skali 1:25 0000 wydawnictwa kartograficznego EkoKapio.pl.

>>> Ślad GPS oraz mapa wycieczkiKolejny wypad turystyczny już niedługo, do zobaczenia na szlaku!

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>> WWW: Grupa Rowerowa 3miasto
>>> Funpage GR3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto.info@gmail.com

Opinie (36) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl