• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chciała znaleźć znajomych do pływania na SUP. Teraz co tydzień rządzą Motławą

Damian Konwent
3 maja 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
  • Pływanie na deskach SUP na Motławie.
  • Pływanie na deskach SUP na Motławie.
  • Pływanie na deskach SUP na Motławie.
  • Pływanie na deskach SUP na Motławie.

Zaczęło się od niepozornego pytania w mediach społecznościowych o wspólną aktywność na deskach SUP. Jednak to przerosło jej oczekiwania, bo szybko znalazła tylu chętnych, by poprzedniego lata organizować cykliczne zajęcia przez cztery dni w tygodniu na zatoce. Z kolei od połowy marca wspólnie opanowują Motławę w każdą niedzielę, od godz. 12:30. W sumie przewinęło się już kilkaset osób. Dołączyć może każdy, niezależnie od płci, wieku i prezentowanego poziomu. Poznajcie historię Joanny Borowskiej, która stworzyła niesamowitą społeczność, nie tylko do pływania.Aktywne grupy w Trójmieście. Sprawdź, o czym pisaliśmy wcześniejDołączyłe(a)ś kiedyś do podobnych akcji dzięki mediom społecznościowym?

Joanna Borowska, znana też jako Pynci, to mieszkanka Gdańska, która próbuje zarażać innych swoimi pasjami. Na jej stronie internetowej możemy zobaczyć motto "Dla babeczek, które lubią robić rzeczy", a mediach społecznościowych obserwuje ją kilkanaście tysięcy użytkowników.

Poprzedniego lata w głowie Asi zrodził się nowy pomysł. Kupiła sprzęt SUP, popływała trzy razy, ale stwierdziła, że brakuje jej towarzystwa. Postanowiła więc, że zapyta znajomych i obserwujących, czy do niej nie dołączą. Jednak jeszcze wtedy nie zdawała sobie sprawy, jaka spiralę uruchomiła.

- Pytanie wrzuciłam na Instagramie. Od razu pojawiło się mnóstwo wiadomości i komentarzy, że sporo osób jest chętnych, ale nikt nie ma swojego sprzętu, albo nie umie na nim pływać, albo nigdy wcześniej nie próbowali. Postanowiłam odezwać się do znajomych z wypożyczalni What'SUP, którzy mogli pomóc z wyposażeniem oraz nauką pierwszych kroków - opowiada.

Co to jest SUP?


Stand Up Paddling to sport wodny. Wykorzystuje się do niego specjalnej deski oraz jednego wiosła. Pływanie odbywa się zazwyczaj w pozycji stojącej.

Wszystko, co musisz wiedzieć o SUPTakim oto sposobem doszło do pierwszego wspólnego SUPowania. Miało to miejsce pod koniec lipca 2021 roku.

Joanna Borowska Joanna Borowska
- Na liście mieliśmy 20 wolnych miejsc. Wszystkie rozeszły się błyskawicznie. Później zaplanowaliśmy kolejne i było podobnie, więc postanowiliśmy działać cyklicznie do końca wakacji. Zaczęło się od czwartku, a już w sierpniu pływaliśmy również przez poniedziałek, wtorek, środę i czwartek. Wszystko działo się przy zachodzie słońca. Dużo osób przychodziło kilka razy, ale dużo było też początkujących. Właśnie na tym zależało mi najbardziej, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Z moich kalkulacji wyszło, że latem przewinęło się ponad 400 osób - mówi Asia.
Na kolejny wspólny sezon na deskach trzeba było poczekać kilka miesięcy do kolejnego lata. Jednak to okazało się za długo, więc Asia i reszta zainteresowanych wystartowały z sezonem już w marcu, ale w nieco innym anturażu. Mianowicie, zatokę zamieniono na Motławę. I takim oto sposobem rzeka została opanowana przez SUPy w każdą niedzielę, od godz. 12:30. Tylko przez 1,5 miesiąca do wspólnej aktywności przyłączyło się ponad 200 osób.

Wypożyczalnia desek SUP. Sprawdź, gdzie popływasz w Trójmieście

Tak naprawdę dołączyć może każdy, niezależnie od płci i wieku. Na jednej desce pływały już nawet małe dzieci czy psy z opiekunami. Z grupą zawsze jest przynajmniej jeden instruktor, który zapewnia rozgrzewkę oraz dwie godziny zajęć. Do dyspozycji są 24 deski. Jedna sesja to koszt 80 zł. Wcześniej należy wypełnić jedynie internetowy formularz.

- Zawsze chciałam tego spróbować, by zobaczyć Gdańsk z nieco innej perspektywy. Potrzebne jest wygodne ubranie. Ogranicza nas tylko ilość sprzętu. Po uzupełnieniu formularza nigdy nie ma ryzyka, że ktoś przyjdzie i zabraknie dla niego deski. Cieszę się, że każdy znalazł coś dla siebie. Nie trzeba przychodzić z gronem koleżanek, żeby się dobrze czuć. Tutaj wiele ludzi też nawiązuje znajomości - wyjaśnia.

SUP. Sprawdź, ile kosztuje i gdzie można popływać w TrójmieścieSUPowie po Motławie będzie trwało do końca maja, dopóki ruch na wodzie nie jest aż tak intensywny. Następnie, od czerwca, ponownie wróci na zachody słońca nad zatokę.

Tak wyglądały mistrzostwa Polski SUP w Brzeźnie w 2021 roku

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (70)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kurs Taternictwa Jaskiniowego - spotkanie organizacyjne (1 opinia)

(1 opinia)
spotkanie

Koszykówka - treningi dla dzieci 5-7 lat z rodzicami

zajęcia rekreacyjne, trening

Taniec Intuicyjny - warsztaty dla kobiet

65 zł
warsztaty, zajęcia rekreacyjne

Forum

Najczęściej czytane