wiadomości

Crossfit crossfitowi nierówny. Sprawdź, co ćwiczysz naprawdę

Crossfit to nie tylko rodzaj treningu, ale i styl, a dla wielu nawet sposób na życie.
Crossfit to nie tylko rodzaj treningu, ale i styl, a dla wielu nawet sposób na życie. fot. CrossFit3Miasto

W ofercie klubów fitness aż roi się od zajęć typu crossfit. Jednakże nie zawsze pod podobną nazwą kryje się to samo. Crossfit to licencjonowana marka i aby prowadzić szkolenia zgodnie z "oryginalnym" programem instruktorzy muszą mieć odpowiednie uprawnienia. - Często zajęcia imitujące Crossfit z nazwy są jedynie treningiem obwodowym prowadzonym przez instruktorów kulturystyki czy fitness. Jest to forma aktywności fizycznej, jednak kompletnie niepodobna do tego co robimy w boxie - mówi Marcel Perszewski z CrossFit 3Miasto.SPRAWDŹ, GDZIE ZNAJDZIESZ ZAJĘCIA TYPU CROSSFIT W NASZYM KATALOGU

Rafał Sumowski: Zajęcia typu crossfit zyskują coraz większą popularność. Podobne treningi oferowane są w Trójmieście już chyba wszędzie. Czy wszystkie oznaczają jednak to samo?

Marcel Perszewski: Zacznijmy od tego, że Crossfit to konkretna marka i wyłączność na posługiwanie się tą nazwą mają tak naprawdę jedynie licencjonowane boxy Crossfit. Stąd też na wielu siłowniach możemy się spotkać z treningami "typu cross", "cross- treningiem" czy treningami "cross-fitness". Na szczęście nie chodzi tu jedynie o marketing - Crossfit dba o swoją markę starając się utrzymać wysoką jakość poprzez odpowiednią edukację trenerów, nadając im licencje do prowadzenia zajęć. W Trójmieście mamy już kilka afiliowanych boxów Crossfit. Całe to środowisko zna się bardzo dobrze, i każdy ma nieco inną filozofię treningów. Myślę, że w każdym z tych miejsc trenerzy dbają o bezpieczeństwo i starają się w pełni wykorzystywać swoje umiejętności.

Na czym polegają różnice?

Nie chciałbym traktować zajęć "cross" jako taniej podróbki marki Crossfit, bo często jest tak, że trenerzy nie posiadający certyfikatu Crossfit mają bardzo dużą wiedzę i umiejętności, natomiast na charakter treningu wpływa miejsce, w którym się on odbywa. Nadal niestety zdarza się, że zajęcia, które imitują Crossfit z nazwy, są jedynie treningiem obwodowym prowadzonym przez instruktorów kulturystyki czy fitness. Jest to forma aktywności fizycznej, jednak kompletnie niepodobna do tego co robimy w boxie. Treningi Crossfit są zaprogramowane tak, aby długoterminowo utrzymywać progres ćwiczącego i rozwijać jego zdolności motoryczne, a nie tylko wylać hektolitry potu i spalić setki kalorii. Osoby przychodzące do boxa najpierw uczą się wszystkiego od podstaw, budują świadomość ruchu, który wykonują, a gdy już opanują ćwiczenia zgodnie z wzorcami ruchowymi przesuwają intensywność coraz dalej - tak kształtują się długotrwałe efekty.

Zaburzenie tej kolejności może być bardzo szkodliwe?

Nieumiejętne zaplanowanie każdej aktywności fizycznej niesie za sobą pewne zagrożenie zdrowia. Jest tak w szczególności, gdy osoba trenuje bardzo intensywnie, nie znając technik ogromnie trudnych niekiedy ćwiczeń. Warto wiedzieć, że Crossfit to nie godzina zajęć na siłowni, podczas których trenujemy do upadłego i wychodzimy z myślą, że nieźle się zmęczyliśmy. Crossfit niesie ze sobą edukacje, sprawia że wiemy jak dbać o siebie około treningowo, jak samemu podnosić sobie poprzeczkę aby potrafić coraz więcej. W boxie prowadzimy szkolenia, wykłady na temat żywienia, programowania treningu. Crossfit sprawia, że ludzie zostają po zajęciach aby sobie po prostu pogadać, że spotykają się poza boxem, integrują się, pomagają sobie nawzajem w wielu pozasportowych sprawach.

Crossfit to nie tylko treningi, ale także zawody. Czy ta forma rywalizacji nie jest odejściem od głównej idei?

Tak jak w każdym sporcie są osoby, które trenują po prostu dla siebie i są osoby, które potrzebują czystej sportowej rywalizacji. Crossfit na zawodach ma to do siebie, że jest bardzo widowiskowy. Zawodnicy podnoszą ogromne ciężary, ruszają się bardzo szybko, niekiedy ostatkiem sił - po latach treningu są na to przygotowani. Crossfit jako sport zawodowy zaczął na świecie przynosić niemałe pieniądze. Zawodnicy żyją z bycia sportowcami. Jak w każdym innym sporcie są oni wzorem dla amatorów. Myślę, że mechanizm jest dokładnie taki sam jak w innych dyscyplinach: amatorzy startują w lokalnych zawodach amatorskich, a ci którzy uprawiają Crossfit tylko dla siebie, każdy trening traktują jako pewnego rodzaju zawody sportowe. Crossfit to przede wszystkim środowisko boxa, gdzie 99 procent ludzi nie myśli nawet o zawodach, ale nadal dopinguje najlepszych na światowych czy krajowych arenach.

Czy ta forma aktywności jest dla każdego?

Jest dla każdego, kto chce być sprawny, nie chce się nudzić, no i przy okazji chce lepiej wyglądać. Na treningi przychodzą osoby w różnym wieku. Najmłodsi mają 16 lat, a nasz najstarszy klubowicz 69. Wiek to tylko liczba, i widać to doskonale na zajęciach w naszym boxie, kiedy to razem trenują młode mamy, studenci oraz panowie, którzy po 20 latach braku aktywności fizycznej postanowili coś zmienić w swoim życiu. Mamy także świadomość, że wiele osób po przebytych kontuzjach boi się o własne zdrowie, dlatego trudno jest im wrócić do bycia aktywnym. Ogromną rolę gra tutaj dobry, doświadczony trener, który jest w stanie dostosować trening do ćwiczącego - ruch usprawnia, nie kaleczy.

Co wyróżnia Crossfit spośród innych aktywności?

Przede wszystkim charakter treningu, jego zmienność i intensywność. Najbardziej istotny jest tu aspekt techniczny wykonywania ćwiczeń. Crossfit czerpie z wielu trudnych dziedzin sportu takich jak: gimnastyka, wioślarstwo, podnoszenie ciężarów, bieganie. Praca nad poprawnymi wzorcami ruchowymi, przywracaniem zakresu ruchu jest najistotniejsza dla zachowania pełnego zdrowia. Kolejny element to dostosowana do poziomy trenującego intensywność treningu. Dajesz z siebie tyle, ile jesteś w stanie. Owszem, trener często krzyczy, pogania, ale to wszystko tylko po to abyś utrzymał intensywność i był z siebie zadowolony po treningu. Tutaj nie osiągamy celów za wszelką cenę- zadania treningowe są wyskalowane odpowiednio do poziomu trenujących, aby utrzymać progres i cieszyć się sprawnością.

Jak najlepiej zacząć przygodę z Crossfit?

Wystarczy przyjść na zajęcia dla początkujących. Wystarczą wygodne buty, koszulka i spodenki. Atmosfera którą tworzy grupa sprawia, że każdy z treningu na trening czuje się coraz lepszy i sprawniejszy. Swoje ego zostawiamy za drzwiami. Nikt nie zwraca uwagi na to czy jesteś gruby czy chudy, czy nosisz swój ulubiony stary t-shirt, czy ultra nowoczesną koszulkę techniczną. Na treningu nikt nie jest anonimowy. Podczas godziny wysiłku trener stara się dowiedzieć jak najwięcej o zdolnościach ruchowych każdej z osób, aby odpowiednio wyskalować ćwiczenia, i aby każdy mógł poruszać się na wysokiej dla siebie intensywności- to naprawdę daje efekt. Najbardziej niesamowitym zjawiskiem w świecie Crossfit jest fakt, że po czasie ludzie zauważają, że dobry wygląd jest tylko skutkiem ubocznym, że tak naprawdę liczy się to, że możemy coraz więcej, że jesteśmy w stanie zrobić pełen przysiad, wejść po 6 metrowej linie, czy przebiec się po schodach bez zadyszki. Aby odkryć Crossfit trzeba przyjść do boxa, przybić "pionę" trenerowi i spróbować swoich sił. Prawdziwy Crossfit to nie tylko godzina treningu - każdy kto się o tym przekonał, został na dłużej.

Zobacz trening crossfit na plaży.Crossfit - daje w kość nawet osiłkom.AFM - bezpieczny crossfit połączony z jogą.

Opinie (40) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl