• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy warto znakować prywatne hulajnogi?

Aleksandra Nietopiel
22 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
W Trójmieście hulajnogi, póki co, nie oznakujemy. W Trójmieście hulajnogi, póki co, nie oznakujemy.

Znakowanie hulajnóg nie jest oczywistą sprawą. Za to nie ma wątpliwości, że warto oznakować rower, by w razie ewentualnej kradzieży łatwiej go namierzyć. Z tej możliwości zabezpieczenia mieszkańcy Trójmiasta chętnie korzystają.



Czy zostawiasz swoją prywatną hulajnogę na mieście?

A co z zabezpieczeniem hulajnóg przed kradzieżą? Mimo że niezabezpieczone pojazdy są łatwym łupem dla złodziei, póki co nie ma zapotrzebowania na znakowanie hulajnóg w Trójmieście.

Czy zdarzają się kradzieże hulajnóg w Trójmieście?

W policyjnych statystykach nie ma zgłoszeń dotyczących kradzieży hulajnóg, toteż na tę chwilę funkcjonariusze nie prowadzą akcji znakowania tego typu jednośladów.

- Nie odnotowaliśmy w ostatnim czasie zgłoszeń o kradzieżach prywatnych hulajnóg. Nie wykluczamy ich znakowania w przyszłości. Sprawdzamy, czy wykorzystywany system może zostać rozbudowany o dodatkowe funkcje - informuje asp. szt. Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Problemy z hulajnogami na minuty



Znakowanie hulajnóg - warto o tym pomyśleć



Hulajnogi, podobnie jak rowery, potrafią sporo kosztować, dlatego zakup odpowiedniego zabezpieczenia będzie dobrym gwarantem. Na rynku jest ich sporo. Można sięgnąć też po te stosowane przy zabezpieczeniach rowerów.

Ukradli mi rower - co dalej? Zabezpieczenia rowerów



- Mogą to być powlekane tworzywem stalowe linki, jednak nie te za kilkanaście złotych, ponieważ ich skuteczność jest niewielka. Przy zakupie tego typu zabezpieczenia, szukajmy tych atestowanych. Skuteczniejszym zabezpieczeniem będzie zapięcie typu U-Lock. Jest cięższe, mniej poręczne, ale też skuteczniejsze. Tu także wybierzmy te atestowane. Stosując tego typu zabezpieczenie, możemy przypiąć hulajnogę do elementów infrastruktury. Innym zabezpieczeniem jest Disc-lock, którym możemy zablokować tarczę hamulcową. W zestawie z linką będzie sporym wyzwaniem dla złodzieja. Tego typu blokady bywają rozbudowane o alarm obsługiwany aplikacją w smartfonie. Dla bardziej wymagających są też urządzenia z lokalizacją GPS - dodaje Chrzanowski.

Na czym polega znakowanie jednośladów?



Właściciele jednośladów, którzy jeszcze nie oznakowali swojego pojazdu, mogą to zrobić w każdej chwili. Znakowanie to wygrawerowanie oznaczenia składającego się z liter i cyfr, a następnie jego rejestracja w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower zostaje opatrzony także naklejką samoprzylepną z informacja o takim zabezpieczeniu.

Tak wygląda znakowanie roweru:


Znakowanie rowerów jest możliwe na terenie dwóch Komisariatów Policji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku w każdą środę i sobotę przez trzy godziny. Należy jednak najpierw skontaktować się telefonicznie bądź mailowo, by ustalić dokładną datę i godzinę przeprowadzenia procedury.

W tych miejscach można, po wcześniejszym umówieniu się, oznakować rower. W tych miejscach można, po wcześniejszym umówieniu się, oznakować rower.

Właściciele jednośladów z Gdyni i Sopotu, którzy chcą oznakować swój rower, kierowani są do Gdańska.

Opinie (73) 5 zablokowanych

  • "Dyskretnie i profesjonalnie"

    Nie no miejsce tej grawerki rewelacja, sama forma wykonania też super dodaje "charakteru" nowemu rowerowi. Głębokość też taka, że lekki szlif i malowanie wystarczy by to "profesjonalne" policyjne zabezpieczenie zasłonić. Jak nabijacie nowy vin samochodu to też jest to wykonywane tak "dyskretnie" na słupku A lub progu kierowcy?

    • 3 0

  • To jest kraj, trzeba wszystko znakować i całe życie uważać, bo nie można sobie poradzić ze złodziejami, którzy nawet śmieją się nam zza krat, bo ich utrzymujemy jak w hotelach. W Chinach dziennie ponad 100 wyroków śmierci, tam się wiara zastanowi dwa razy.

    • 1 0

  • nieskuteczne

    Pomijając, że wygląda to bardzo nieestetycznie, niszczy powłokę ochronną i nie nadaje się do ram karbonowych, to co za problem dla złodzieja odkleić naklejkę i zamalować ten wydrapany numer? Inna sprawa, że policja i tak nie będzie szukać roweru, a nawet jak znajdzie, to sprawca uniknie kary, zaś poszkodowany nie doczeka się zadośćuczynienia.

    • 1 0

  • A w Gdyni to sobie mogę

    Mazakiem oznaczyć

    • 0 0

  • Niszczenie lakieru roweru by go oznakowac mogli tylko unas wymyslec kazdy rower ma wygrawerowany numer kolejny nie potrzebny

    Rower lepiej oznakowac w miejscu niewidocznym tak by złodziej nie wiedział o nim!Ale najlepsze rowiazanie to zabepieczenie anty kradzizowe jej skutecznosc jest najwieksza

    • 0 0

  • W temacie hulajnogi a w artyklue o rowerach :-)

    Kiedyś Policja znakowała pisakami widocznymi w podczerwieni, można je był zmyć dynaturatem.
    Teraz Policja weszła na wyższy level i niszczy ramy koślawym grawerowaniem tylko po co skoro rower ma numer ramy.
    Jestem ciekaw kto to wymyślił ?
    Takie rzeczy można zrobić ładnie i profesjonalnie.
    Chciałbym wiedzieć co zrobi Policja jeśli ktoś zetrze mechanicznie ten numer i zostanie zatrzymany do kontroli ?

    • 1 0

  • wystarczy zeszlifować takie znakowanie i przy kontroli powiedzieć, że hulajnoga się przewróciła

    co wtedy zrobi policja?

    • 1 0

  • Oznakujcie sobie mózgi

    Te hulajnogi zagrażają pieszym i kierowcom. Jeżdżą nimi dzieciaki i nie stosują się do przepisów które obowiązują na te pojazdy. Ani przejść ani przejechać...

    • 1 0

  • Mało tego śmiecia

    Mało tego śmiecia wszędzie się wala?

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Poniedziałkowa wędrówka po regionie: Dolina Zagórskiej Strugi

25-40 zł
spacer, zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Długi weekend majowy w Zawiatach na Kaszubach

w plenerze, spacer, zajęcia rekreacyjne

Spacer Tropem Przyrody: bobry Ujścia Wisły (1 opinia)

(1 opinia)
spacer, zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Forum

Najczęściej czytane