- 1 Skatepark powstanie po 5 latach (44 opinie)
- 2 Rozmaite pomysły na aktywny weekend (2 opinie)
- 3 Kuligi na Pomorzu przeżywają oblężenie (73 opinie)
- 4 Gdzie są najlepsze górki na sanki? (60 opinii)
- 5 Historia o wielkiej podróży, pasji i chorobie (78 opinii)
- 6 Wyciągi narciarskie startują już za chwilę (66 opinii)
Dzieci z zespołem Downa będą trenowały boks. Trwają zapisy
"Od wykluczenia do powodzenia" - to hasło projektu, który od dwóch lat, przy wsparciu Energi z grupy Orlen, realizuje klub bokserski Brzostek Top Team, zachęcając dzieci i młodzież do aktywności fizycznej. W klubie mieszczącym się na terenach dawnej stoczni, przy ul. Elektryków, trenują obecnie dzieci od 4. roku wzwyż, nastolatki, osoby dorosłe na różnych poziomach zaawansowania, w tym mistrzowie sztuk walki, a nawet dzieci ze spektrum autyzmu. Dzięki nowej sali treningowej, którą właśnie otwarto, treningi od września rozpoczną też dzieci z zespołem Downa. Lista uczestników wciąż jest otwarta.
Lekcje wychowania fizycznego w formie treningów bokserskich
- To symboliczne miejsce, w którym walczono o wolność, równość i solidarność. I nasi najmłodsi też walczą - o swoje marzenia - mówi Adrianna Sikorska, wiceprezes zarządu Energi SA ds. komunikacji - Ze Stowarzyszeniem współpracujemy nieustannie od dwóch lat, realizując projekty, które są innowacyjne w skali Europy i ukierunkowane na dzieci ze szczególnymi potrzebami oraz te, które przybyły z terenów objętych wojną. Przez cały czas naszej współpracy z podziwem patrzymy na kolejne przedsięwzięcia i realizacje BTT. Chciałabym pogratulować trenerowi Maciejowi Brzostkowi i pani menadżer Lucynie Mach za wsparcie, jakie dają dzieciom, i stworzenie dla nich tej bezpiecznej przestrzeni.

Miejsce otwarte dosłownie na każdego
Wiosną 2022 r. zespół BTT wpadł na pomysł, aby rozszerzyć formułę projektu o kolejne działania. Do udziału w akcji "#Socialimpact z pasji do sportu. Z energią do działania" zaproszeni zostali nie tylko uczniowie gdańskich podstawówek, ale również dzieci ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera. W zajęciach uczestniczą także dzieci, które przyjechały do Trójmiasta z objętej wojną Ukrainy.
- Stanęliśmy wszyscy w obliczu ogromnego wyzwania i konieczności bezwzględnej mobilizacji w zakresie pomocy uchodźcom. Ta nieprzewidziana sytuacja skłoniła nas do poszerzenia zakresu działań - tłumaczy Lucyna Mach, menedżer Brzostek TT. - W porozumieniu z firmą Energa zaprosiliśmy na treningi również dzieci i młodzież z Ukrainy, które obecnie mieszkają w Trójmieście.
300 książek dla biblioteki
Wsparcie ze strony Energi ma nie tylko wymiar finansowy. Pracownicy firmy, w ramach wolontariatu, pomogli urządzić dla podopiecznych klubu bokserskiego Brzostek TT kącik czytelniczy i zorganizować zbiórkę książek.
Biblioteka mieści się na klatce schodowej, przed wejściem do klubu. Funkcjonuje na zasadzie bezpłatnego przekazywania książek tak, by mogło z nich skorzystać jak najwięcej chętnych. Dzięki wsparciu Energi udało się zebrać ponad 300 książek i tyle samo maskotek.
Zobacz, jak wygląda trening małych bokserów ze spektrum autyzmu. Alternatywne zajęcia ruszą od września dla dzieci z zespołem Downa.
Dzieci ze spektrum autyzmu boks już ćwiczą, te z zespołem Downa zaczną we wrześniu
Kuźnia niebieskich talentów dla dzieci ze spektrum autyzmu organizowana przez Klub Bokserski Brzostek Top Team to jedyne miejsce w Polsce, które przekuło treningi bokserskie w tak skuteczne narzędzie terapeutyczne, że efekty potrafią przewyższyć te wypracowane na turnusach rehabilitacyjnych.
Choć treningi bokserskie odbywają się tu pełną parą, nie ma kontuzji i połamanych nosów. Jest za to mnóstwo pracy nad koncentracją, kondycją fizyczną, koordynacją i wyrobieniem oraz pielęgnowaniem kompetencji społecznych, co w przypadku dzieci ze spektrum autyzmu jest największym wyzwaniem.
Od września z tej niezwykłej bokserskiej terapii będą mogły skorzystać też dzieci z zespołem Downa, dla których nie tylko uruchomiono osobną grupę, ale też przygotowano zupełnie nową przestrzeń treningową, dostosowaną do ich potrzeb i wyposażoną z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.
- Jeśli chodzi o ewentualne wywrotki, koordynację czy pracę na worku, wszystko będzie dla nich superbezpieczne - zapewnia Lucyna Mach, menadżer BTT. - Chciałabym gorąco zaapelować do rodziców, którzy szukają zajęć od września dla swoich dzieci z zespołem Downa, żeby się odważyli. Nasze zajęcia to nie jest uderzanie po głowie! Chcemy, żeby te dzieci poczuły, że mają u nas swoje miejsce, gdzie z radością będą chciały spędzać swój pozalekcyjny czas. Grupa będzie nieliczna, 10-osobowa, żebyśmy byli w stanie nieustannie kontrolować dzieci.
Miesięczny koszt zajęć to 100 zł
Zajęcia dla dzieci z zespołem Downa są dotowane, jednak klub, na podstawie doświadczeń z grupą autystyczną, zdecydował się na wprowadzenie symbolicznej opłaty.
- Chcemy, żeby rodzice - podobnie, jak ma to miejsce w grupie dzieci ze spektrum autyzmu - partycypowali w kosztach. Kiedy tak nie było, wielokrotnie zdarzało się, że nie poczuwali się do odpowiedzialności i nie przyprowadzali dzieci, mimo wcześniejszego zapewnienia, że będą. Blokowali tym samym miejsce, które mogłoby zająć inne dziecko - wyjaśnia Lucyna Mach.
Klub, w którym dzieci mogą ćwiczyć razem z rodzicami
Oprócz programów specjalnych klub prowadzi też zajęcia komercyjne, w których może wziąć udział każdy, kto ma ukończone 4 lata. Wśród zajęć grupowych znajdziemy m.in. treningi obwodowe, bokserskie, dla dzieci i młodzieży, dla osób na każdym poziomie zaawansowania, również początkujących czy nigdy nietrenujących żadnego sportu, a także osobne zajęcia wyłącznie dla pań.
- Wielu członków klubu, wiedząc z autopsji, jak rozwojowym i bezpiecznym zajęciem są treningi bokserskie, zapisuje też swoje dzieci - opowiada Lucyna Mach, menadżer BTT. - W tym roku odbył się też pierwszy wakacyjny obóz bokserski dla młodzieży, a że nasi młodzi wojownicy wrócili zachwyceni, już teraz planujemy kolejną, zimową edycję.
Więcej informacji na temat zajęć organizowanych w klubie, w tym odnośnie do zapisów do nowej grupy dla dzieci z zespołem Downa, można uzyskać, kontaktując się z Lucyną Mach, menadżer Brzostek Top Team, pod adresem mailowym stowarzyszenie.brzostektopteam@gmail.com oraz telefonicznie, dzwoniąc pod nr 509611441.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-08-19 08:12
Trzymam kciuki. Fajnie, że są tacy ludzie, którym chce się coś robić dla innych. Szczególnie, że to nie jest łatwe zadanie. Powodzenia!
- 29 26
-
2023-08-19 18:38
Super! Świetna inicjatywa! Życzę powodzenia!
- 24 26
-
2023-08-21 10:35
Brawo!
Maciej to bardzo pozytywna osoba, brawo za taką szlachetną inicjatywę!
- 8 6
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.