- 1 Skatepark Multipark Morena już otwarty (112 opinii)
- 2 Łyżwiarki synchroniczne lecą na MŚ w USA (20 opinii)
- 3 Hitowy sport z USA już w Trójmieście (23 opinie)
- 4 Jubileuszowe spotkania Kolosy w Gdyni (36 opinii)
- 5 Weekend niesamowitych podróży (67 opinii)
- 6 Rzucają wszystko. Podróż dookoła świata (177 opinii)
Ekstremalne pływanie w zimnej wodzie. Jak się przygotować?
Przełom stycznia i lutego w Trójmieście stoi pod znakiem ekstremalnego pływania. W Sopocie odbyła się tzw. Lodowa Mila wokół molo, w trakcie której dystans 1670 m wokół mola pokonali: Krzysztof Kubiak oraz Wojciech Pruński. - Polecam każdemu, kto jeszcze nie spróbował - zachęca ten drugi. Natomiast 4 i 5 lutego w gdyńskiej marinie
odbędą się zawody Gdynia Winter Swimming Cup, w których przewidziano wiele konkurencji m.in. na 1 km, a także zawody dzieci.
Lodowa Mila w Sopocie
Za nami 31. finał Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!". Przy tej okazji co roku odbywają się różnego rodzaju atrakcje i wydarzenia. W Sopocie dwóch śmiałków - Wojciech Pruński i Krzysztof Kubiak - zdecydowało, że przepłyną "Lodową Milę". Akcja była organizowana przez Sopocki MOSiR.
Zobacz, jak całe Trójmiasto wspierało Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy
Lodowa Mila - według Międzynarodowego Stowarzyszenia Pływania Lodowego - to dystans 1609 m, który należy pokonać w wodzie, a jej temperatura powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza. Do próby przystępuje się w samych kąpielówkach. Dozwolone są ewentualnie: czepek, okulary do pływania i zatyczki do uszu. Ponadto trzeba posiadać wyniki badań, które pozwalają na podjęcie takiego wyzwania. Na świecie dokonało tego 706 osób.
Zobacz Lodową Milę w Sopocie
Woda w Sopocie miała 3 stopnie Celsjusza w momencie startu. Śmiałkowie pływali wokół mola i... padł nowy rekord świata. Pierwszy na mecie zameldował się Kubiak, który dystans dokładnie 1670 metrów pokonał w 27 minut. Drugi był Pruński, który potrzebował do tego około godziny. Na mecie czekali na nich kibice, którzy nagrodzili zawodników brawami, a w trakcie pływania dopingowali ich zarówno z plaży, jak i mola.
Przypomnij sobie, jak Bartłomiej Kubkowski próbował przepłynąć Bałtyk wpław jako pierwszy na świecie
Warto wspomnieć, że nie była to dla nich nowość. Kubiak to dwukrotny rekordzista świata IISA i rekordzista Guinnessa w odległości przepłyniętej w lodowatej wodzie jeziora Ełckiego. Pruński jest członkiem Sopockiego Klubu Morsów, który aktualnie zajmuje 2. miejsce w Ice Cup Poland.
- Morsuję od pięciu lat, a zimowo pływam od dwóch. Do tego wyzwania przygotowywałem się ponad miesiąc, pływając w basenie oraz morzu po dwa razy dziennie. Polecam każdemu, kto jeszcze nie spróbował. Powiem szczerze, że największe emocje towarzyszyły mi przed startem, natomiast po wszystkim poczułem ulgę. Trudno było się skupić, ale pamiętam ogromne szczęście. Na mecie czekała na nas miła niespodzianka, gdyż do dopingu włączyło się wielu ludzi. Także w trakcie wyzwania widziałem ich sporo na molo. To niesamowite, bo tak naprawdę to dyscyplina, która dopiero się rozwija, a właśnie takimi wydarzeniami możemy pomóc w jej popularyzacji - mówi nam Wojciech Pruński, którego wraz z kolegą będzie można zobaczyć również na Gdynia Winter Swimming Cup 2023.
Zobacz, jak morsy witały 2023 rok
Gdynia Winter Swimming Cup 2023
Jednak to nie koniec podobnych zmagań w Trójmieście. W weekend 4-5 lutego zaplanowany jest Gdynia Winter Swimming Cup 2023. To już czwarta odsłona tych zawodów na terenie Portu Jachtowego - Marina w Gdyni. Odbędą się pod honorowym patronatem WOWSA (World Open Water Swimming Association). Uzyskane na zawodach wyniki zaliczać się będą do punktacji Pucharu Polski Ice Cup Poland.
Zobacz Gdynia Winter Swimming Cup z 2022 roku
W programie przewidziano:
- emocjonujące starcie tytanów, czyli wyścig na dystansie 1km o tytuł Baltic Cold Beast
- pływanie w przebraniach - 25 m Swim For Fun - pod honorowym patronatem sponsora głównego zawodów - BCT Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego Gdynia - który nagrodzi najciekawsze stroje (liczymy na waszą kreatywność)
- 100 m stylem klasycznym im. Jacka Starościaka - upamiętniającym naszego przyjaciela, wielkiego propagatora pływania i morsowania,
- Morświnki, czyli dystans 25 m wraz z asekuracją rodzica dla naszych najmłodszych uczestników,
- sztafety mieszane (min. jedna kobieta w składzie) 4 x 50 m o tytuł Prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka
Przeczytaj relację z ubiegłorocznego Gdynia Winter Swimming Cup
Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę zabawa rozpocznie się się o godz. 9.
- Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Przewidujemy, że woda powinna mieć około 3 stopni Celsjusza. Program został ułożony tak, aby konkrencje szybkie były przeplatane tymi wolniejszymi, gdzie siły trzeba rozkładać na większe dystanse. Na pewno warto zwrócić uwagę na Baltic Cold Beast, w którym śmiałkowie będą mieli do pokonania jeden kilometr. Wielu emocji powinny dostarczyć również sztafety. Ciekawie zapowiada się również rywalizacja dzieci, którą nazwaliśmy wyścigiem morświnków czy inne, w których odbędzie się pływanie na dystansach: 25, 50, 100, 250 czy 500 m. Ponadto będzie również konkurencja, do której przystąpią śmiałkowie w przebraniach. Wygra ten, kto założy najciekawszy strój - mówi nam organizator Piotr Biankowski, były rugbista Arki Gdynia, a obecnie pływak ekstremalny, który na koncie ma przepłynięty m.in. kanał La Manche czy jezioro Loch Ness
Zobacz Gdynia Winter Swimming Cup z 2021 roku
Na liście startowej jest około 300 osób. Co prawda zapisy zostały już zamknięte, ale to wciąż dobra okazja do kibicowania. Zawodom po raz kolejny towarzyszyć będzie charytatywna zbiórka na rzecz Fundacji Ronalda McDonalda.
- Muszę przyznać, że z każdą edycją mamy coraz większe zainteresowanie, gdyż przybywa nam coraz więcej zawodników. W poprzednich latach dostrzegliśmy coraz większe zainteresowanie wśród kibiców, dlatego w tym roku pojawią się dwupoziomowe trybuny. Przygotowaliśmy również atrakcje, w tym licytacje czapek Fundacji im. Ronalda McDonalda, które zostały wykonane przez osadzone w areszcie śledczym. Bardzo gorąco zachęcam wszystkich do odwiedzenia gdyńskiej mariny w pierwszy weekend lutego - dodaje Biankowski.
Piotr Biankowski przepłynął wpław kanał La Manche. 60 km w 15 godzin
piątek, 3 lutego
16:00-19:00 biuro zawodów - odbiór pakietów
sobota, 4 lutego
8:00 - otwarcie biura zawodów - odbiór pakietów
09:00 - oficjalne rozpoczęcie zawodów
09:30 - 50 m dowolny
10:05 - 100 m klasyczny im. Jacka Starościaka
10:55 - 100 m dowolny
11:50 - start "MORŚWINKI" - najmłodsi zawodnicy w asekuracji rodziców
12:15 - 25m dowolny
12:50 - 1 KM BALTIC COLD BEAST
15:30 - Dekoracje
niedziela, 5 lutego
8:00 - otwarcie biura zawodów - odbiór pakietów
9:00 - 250 m dowolny
10:15 - 50 m klasyczny
11:00 - 50 m motylkowy
11:20 - 500 m dowolny
12:25 - SWIM FOR FUN
12:55 - sztafety 4 × 50 m dowolny (mix. Minimum 1 kobieta w sztafecie)
14:15 - dekoracje, oficjalne zamknięcie zawodów
Patroni honorowi imprezy to: WOWSA - World Open Water Swimming Association, Marszałek Województwa Pomorskiego, Miasto Gdynia, Miasto Rumia, sponsorem tytularnym jest BCT - Bałtycki Terminal Kontenerowy, a sponsorami: Lisner, Dobranocka, Higienika, Decathlon Trójmiasto, Hotel Kuracyjny, Aronpharma, Łączpol, Aqua-Speeed, Rumia Invest, PUK Rumia, PKS Gdynia, Medison Gdańsk.
Wydarzenia
Opinie wybrane
-
2023-01-30 23:42
Luzik, parę razy morsowałem, a w pływaniu jestem dobry, więc mogę śmignąć
Zobaczymy sie na zawodach
- 3 3
-
2023-01-31 18:04
To proste po prostu trzeba przespać się wcześniej w lodówce
- 1 0
-
2023-01-31 07:36
Oj słabo
U mojej "pani od polskiego" autor za taką pracę otrzymałby 1 z adnotacją "praca nie na temat". W całym artykule może ze trzy, cztery wersy o tym, jak się przygotować. Reszta artykułu mija się z tytułowym pytaniem. Słabo.
- 14 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.