wiadomości

stat

Getry kompresyjne nie tylko dla biegaczy

Najnowszy artukuł na ten temat

Trening z garnkiem i książkami. Domowy zestaw ćwiczeń

Getry kompresyjne świetnie służą w trakcie wysiłku, ale również dobrze sprawdzają się po treningu.
Getry kompresyjne świetnie służą w trakcie wysiłku, ale również dobrze sprawdzają się po treningu. fot. spotpoint74/123rf

Poprawiają krążenie żylne, metabolizm mięśni, a po wysiłku regenerują je. Getry, skarpety czy też opaski kompresyjne to rosnący trend wśród biegaczy, ale i nie tylko, bo coraz częściej korzystają z nich również inni sportowcy. Można z nich korzystać w trakcie treningu, ale też po nim. Najtańsze kupimy już za 39 zł, ale większość oscyluje wokół 100-200, a nawet 300 zł.Sklepy sportowe w TrójmieścieCzy przekonuje cię funkcjonalność skarpet kompresyjnych?

tak, sam(a) z nich korzystam i czuję efekty 31%
tak, chętnie je sprawdzę 25%
nie, większość to wymysły producentów 20%
nie muszę korzystać z takich gadżetów 13%
nie mam zdania 11%
zakończona Łącznie głosów: 209
Zadaniem skarpet kompresyjnych jest poprawa krążenia żylnego, a co za tym idzie polepszenie wydajności pracy serca. Drugim założeniem jest poprawa metabolizmu mięśni. Poprzez ucisk, getry optymalizują transport substancji odżywczych do mięśni i przez to zwiększają ich wydolność. Dzięki temu nogi stają się lepiej ukrwione, a więc mięśnie nie męczą się tak szybko, a zakwasy nie są tak uciążliwe.

- W dużym skrócie: kompresja pozwala na szybsze krążenie krwi, a dzięki temu na lepsze dotlenienie mięśni. Lepsze krążenie oznacza również szybsze wydalanie toksycznych produktów przemiany materii z mięśni - tłumaczy Szymon KarwowskiR-gol.com.

Grzegorz Mucha rzucił papierosy i biegnie po koronę maratonów świataMożemy je stosować przy wielu wysiłkach biegowych, np. podczas startu w półmaratonie. Warto pamiętać jednak, że należy odpowiednio wcześniej je przetestować, by czuć się komfortowo. Można z nich korzystać również podczas treningu, ale z umiarem, gdyż częste użytkowanie może poskutkować przyzwyczajeniem się mięśni do ucisku, co przełoży się na ich niewłaściwe działanie. To również dobre rozwiązanie w trakcie odpoczynku po zmaganiach sportowych. Getry odciążają nogi, a także niwelują ich zmęczenie.

- Z posiadania skarpet kompresyjnych wynika wiele korzyści. Przed treningiem pobudzają mięśnie do pracy, w trakcie treningu stabilizują ścięgna i więzadła, a także redukują bóle mięśni, po wysiłku przyspieszają regenerację - dodaje biegacz Tomasz Synak z Gdańska.

Wielu biegaczy korzystało ze skarpet kompresyjnych na AmberExpo Półmaraton Gdańsk 2019


Wśród dodatkowych zalet możemy wymienić fakt, że getry odpowiednio układają się na nodze, nie przesuwają się i nie przeszkadzają podczas aktywności.

- Dzięki zastosowaniu płaskich szwów, skarpety nie uciskają i nie powodują odcisków, a co najważniejsze - mają anatomiczny krój, więc świetnie dopasowują się do stopy. Dużym plusem na pewno jest szybkoschnący i ekstremalnie długotrwały materiał - wyjaśnia Karwowski.

Relacja z Biegu Urodzinowego w GdyniAtuty z korzystania getrów kompresyjnych dostrzegł również Chris Solinsky. Amerykanin był pierwszym biegaczem spoza Afryki, który pokonał dystans 10 km w czasie poniżej 27 minut. Początkowo myślał on, że skarpety pozwolą mu być szybszym, ale okazało się, że chodzi tu przede wszystkim o odnowę mięśni. W ostatnich latach zapotrzebowanie na getry wzrosło nie tylko wśród biegaczy. Ich korzyści dostrzega wielu profesjonalnych sportowców z piłkarzami, siatkarzami i koszykarzami na czele.

- Skarpety czy różnego rodzaju opaski kompresyjne zyskują coraz większą popularność. W dzisiejszych czasach zawodnicy są bardziej świadomi potrzeb własnego organizmu i z chęcią korzystają z różnego rodzaju udogodnień - podsumowuje kierownik sklepu R-gol.com.
Decydując się na taki zakup, trafimy produkty wielu marek. Warto pamiętać, że najlepsi producenci wywodzą się z firm medycznych, które często wcześniej zajmowały się kompresją w medycynie. Najtańsze skarpetki będziemy mogli kupić już za 39 zł, ale większość będzie oscylowała wokół 100-200 zł. Najlepsze egzemplarze mogą sięgnąć nawet 300 zł.

Maraton solidarności 2019 i znów wielu biegaczy z getrami kompresyjnymi

Opinie (25)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl