wiadomości

Gimnastyka sportowa nie tylko dla dzieci

Gimnastyka to nie tylko sport wyczynowy. Nauka najprostszych elementów gimnastycznych zajmuje przeciętnie miesiąc i daje ogromną satysfakcję
Gimnastyka to nie tylko sport wyczynowy. Nauka najprostszych elementów gimnastycznych zajmuje przeciętnie miesiąc i daje ogromną satysfakcję arch. pryw.

Gimnastyka sportowa kojarzona jest ze sportem wyczynowym, ale może stać się dostępna dla każdego, także amatorów.Z czym kojarzy ci się gimnastyka?

z nudnymi lekcjami WF 25%
ze sportem wyczynowym 29%
z akrobatyką cyrkową 13%
z rekreacją dostępną dla każdego 33%
zakończona Łącznie głosów: 72
Gimnastyka to jedna z najstarszych form ruchu, znana już w starożytności. Gościła na arenie pierwszych igrzysk i do dziś pozostała dyscypliną olimpijską.

Co czyni ją tak wyjątkową, pytamy trenera gimnastyki Adama Kalmana.

- Gimnastyka sportowa pozwala harmonijnie rozwijać ciało. Ćwiczymy siłę, gibkość, równowagę i wiele innych elementów jednocześnie, w przeciwieństwie do typowych zajęć fitness, gdzie przeważnie stawia się tylko na rozwój mięśni lub poprawę kondycji.

Do osiągnięcia spektakularnych wyników na miarę Leszka Blanika potrzeba wielu lat treningu, ale żeby uprawiać gimnastykę rekreacyjnie nie trzeba mieć szczególnych predyspozycji. Wystarczy przeciętna sprawność fizyczna, odrobina chęci i wolnego czasu.

Na zajęciach trenerów jest kilku, a grupy składają się zwykle z trzydziestu osób. Na zajęcia uczęszczają kobiety i mężczyźni w różnym wieku oraz dzieci. Do każdego podchodzi się dość indywidualnie.

- W trakcie zajęć dzielimy się na mniejsze grupy i pracujemy tak, aby każdy mógł osiągnąć swój cel - mówi trener. - Najpierw rozgrzewamy się, potem przechodzimy do treningu właściwego. Nie skupiamy się nad tym co wychodzi nam najlepiej, lecz staramy się pracować tak, aby uzupełniać braki. Dla jednego będzie to rozciąganie, dla kogoś innego elementy baletu lub ćwiczenia z przyrządem. Na tym właśnie polega równowaga rozwoju w gimnastyce.

Trening, mimo że zawiera wiele elementów siłowych, odbywa się bez przerzucania ciężarów na siłowni. W gimnastyce najważniejsza jest szeroko pojęta sprawność fizyczna, zgrabna, proporcjonalna sylwetka przychodzi sama, właściwie jako efekt uboczny.

- Gimnastyka to ciekawa odmiana od zajęć fitness, które po pewnym czasie stają się nudne - mówi Kalman. - Ćwiczący cały czas się rozwijają, zdobywają nowe umiejętności. Osoba o przeciętnym poziomie sprawności fizycznej jest w stanie w ciągu miesiąca czy dwóch opanować wykonanie prostych elementów akrobatycznych. To niesamowita frajda, a o to przede wszystkim chodzi, żeby czuć się dobrze we własnym ciele.

Czy czterdziestolatek może obudzić w sobie radosne dziecko skacząc na batucie, lub robiąc gwiazdę codziennie rano przed wyjściem do pracy? Kto nie spróbował ten nie wie.

Opinie (14) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl