• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ile Gdański Ośrodek Sportu zarabia na pływalniach? Kto może prowadzić zajęcia?

Jacek Główczyński
9 grudnia 2023, godz. 14:00 
Opinie (55)
W czterech miejskich pływalniach w Gdańsku zajęcia odbywają się na podstawie 35 umów, które miesięcznie wynoszą od tysiąca do blisko 56 tysięcy złotych. W czterech miejskich pływalniach w Gdańsku zajęcia odbywają się na podstawie 35 umów, które miesięcznie wynoszą od tysiąca do blisko 56 tysięcy złotych.

Po artykule Trojmiasto.pl "Właściciel szkółki pływania zniknął z pieniędzmi. Lekcje się nie odbyły" do prezydent Gdańska wpłynęła interpelacja miejskiego radnego. Przemysław Majewski pytał m.in. o: podmioty operujące na miejskich pływalniach, kontrole jakości ich usług oraz pobierane z tego tytułu wynagrodzenie. W odpowiedzi Aleksandra Dulkiewicz wskazała m.in. przychody netto za miesiąc październik z 35 obowiązujących obecnie umów. Rozpiętość kwot jest bardzo duża.Właściciel szkółki pływania zniknął z pieniędzmi. Lekcje się nie odbyły Właściciel szkółki pływania zniknął z pieniędzmi. Lekcje się nie odbyły

Jak oceniasz zajęcia, które prowadzone są w gdańskich pływalniach?

Gdański Ośrodek Sportu w imieniu miasta zarządza czterema pływalniami: Chełm, Stogi, Orunia, Osowa. Po nieprawidłowościach, do których doszło na jednym z tych obiektów, a które opisaliśmy w artykule Trojmiasto.pl "Właściciel szkółki pływania zniknął z pieniędzmi. Lekcje się nie odbyły", do prezydent Gdańska wpłynęła interpelacja jednego z miejskich radnych.

Przemysław Majewski, powołując się na publikację Trojmiasto.pl, zadał następujące cztery pytania:

Pełna treść interpelacji radnego do prezydent Gdańska.pdf

 1. W jaki sposób Gdański Ośrodek Sportu weryfikuje podmioty operujące na miejskich pływalniach?
 2. Czy prowadzona jest okresowa ocena jakości wykonywanych usług przez podmioty szkolące?
 3. W jaki sposób Miasto zabezpiecza się w umowie w razie nierzetelnego wykonywania usług?
 4. Z jakimi podmiotami, na jakich pływalniach i na jakich warunkach GOS ma podpisane umowy? Proszę o zestawienie z uwzględnieniem okresu trwania umowy, otrzymywanego wynagrodzenia i czasu operowania na pływalni.
Odpowiedzi udzieliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Treść tego pisma udostępnił nam radny Majewski.

Pełna odpowiedź prezydent Gdańska na interpelację radnego.pdf

Dzięki temu poznaliśmy m.in.: 32 podmioty, które prowadzą działalność w miejskich pływalniach, okres, na jaki podpisane zostały z nimi umowy, a także przychody netto za miesiąc październik 2023 roku.Prezydent wyjaśniała, że cała procedura udostępniała obiektów odbywa się odbywa zgodnie "Warunkami licencji elektronicznej na najem jednostek basenowych na pływalniach". By przystąpić do licytacji o prawo prowadzenia zajęć, należy opłacić wadium w wysokości 6 tysięcy złotych.Nadzór nad prowadzonymi zajęciami mają prowadzić ratownicy zatrudnieni przez GOS. Sprawdzają oni m.in., czy nie jest przekraczana liczba osób. Liczba osób korzystających z tzw. dużej niecki obiektu nie może przekraczać 30, z małej - 15, a w grupach dzieci do lat 5 nie może być więcej niż 20 kursantów.Z załączonego do odpowiedzi zestawienia wynika, że obecnie obowiązuje 35 umów. Niektóre podmioty prowadzą zajęcia na większej liczbie niż jedna pływalnia. Umowy były podpisywane w latach 2021-2023 na okres 2 i 3 lat.

Z ujawnionego przychody netto za miesiąc październik 2023 roku wynika, że rozpiętość opłat jest bardzo duża. Najniższa opłata w tym okresie to 1044 zł, a dwie najwyższe przekraczają 50 tysięcy złotych.Prezydent zapewnia, że GOS w umowach gwarantuje sobie ich rozwiązanie ze skutkiem natychmiastowym w czterech określonych przypadkach:
 1. trzykrotnego naliczenia kary umownej z jakiegokolwiek tytułu
 2. jeśli najemca stwarza ryzyko powstania w majątku pływalni znacznych strat
 3. gdy opóźnia się z płatnościami za trzy pełne okresy
 4. nieprzestrzegania praw i obowiązków najemcy

Radny nie do końca zadowolony jest z uzyskanych odpowiedzi.

- To są to suche dane. Obecnie widzimy coraz więcej informacji o problemach na gdańskich pływalniach związanych z wyjątkowo zimną wodą, problemami z kadrą ratowniczą czy usterkami technicznymi, które nie są naprawiane na bieżąco. W sprawie szkółek cały czas otrzymuje sygnały od osób, które nie odzyskały swoich pieniędzy od firmy Argonaut, mowa tu o dziesiątkach tysięcy złotych. Nadzór nad funkcjonowaniem tych szkółek powinien być poprawiony, przede wszystkim należy wsłuchiwać się w głosy rodziców, opiekunów dzieci, którzy informują o uchybieniach w ich działalności. Tak samo było że szkółką Argonaut - komentuje Przemysław Majewski.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (55)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Taniec Intuicyjny - warsztaty dla kobiet

65 zł
warsztaty, zajęcia rekreacyjne

Marzec Sopocianek (1 opinia)

(1 opinia)
projekcje filmowe, spotkanie, warsztaty, zajęcia rekreacyjne

Warsztaty tańca jazzowego - aka jazz workshops 2024

199 - 210 zł
kurs tańca, zajęcia rekreacyjne, trening

Forum

Najczęściej czytane