• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Narty i snowboard. Jak odpowiednio dobrać sprzęt? Porady dla początkujących

sez
9 lutego 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Przed pierwszym wyjazdem na narty i snowboard musisz odpowiednio dobrać sprzęt. Przed pierwszym wyjazdem na narty i snowboard musisz odpowiednio dobrać sprzęt.

W okresie ferii zimowych chcesz po raz pierwszy spróbować swoich sił na nartach bądź na snowboardzie? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź, jak dobrać narty i pozostały sprzęt. Kilka elementów ma duże znaczenie przede wszystkim dla komfortu zjazdu.Jak spędzisz zimowe ferie 2022 na sportowo? Propozycje dla dzieci i młodzieżyCzy kiedykolwiek jeździłe(a)ś na nartach lub na snowboardzie?

Od poniedziałku (14 lutego) w naszym województwie rozpoczynają się ferie zimowe 2022. Wiele rodzin postanowi wybrać się w góry. Głównym celem zimowych wypadów są oczywiście zjazdy na nartach bądź na snowboardzie. Jeśli ktoś zamierza stawiać pierwsze kroki w tych sportach, to wcześniej koniecznie musi sprawdzić, jak odpowiednio dobrać sprzęt. Kilka elementów ma duże znaczenie przede wszystkim dla komfortu.

Jakie buty na narty?But jest najważniejszy. Wypożyczalnie często mają pod tym względem spore braki. Wybór właściwego buta to temat bardzo indywidualny i wpływający na komfort jazdy. Zarówno na nartach, jak i na snowboardzie zaleca się zakup buta, a nie wypożyczenie. Porządny cechuje się szybkim i łatwym do zapinania systemem. Obecnie jest to system BOA. Początkująca osoba nie powinna mieć problemów ze swobodnym korzystaniem. Ten system solidnie zintegruje stopę z butem, by się nie poruszała. Wtedy łatwo kontroluje się nartę czy deskę.

Jakie buty na narty? Nowicjuszom zaleca się zakup buta (nie może być zbyt sztywny ani zbyt miękki), dzięki któremu łatwiej będzie kontrolować sprzęt. Podczas pierwszych kroków ma to ogromne znaczenie. Prędkość i sportowe osiągnięcia na początku są bez znaczenia. W przypadku buta zwraca się uwagę na elastyczność, by nie wywoływać niepokoju ze względu na brak kontroli nad sprzętem. Powinny też być termofowalne - technologia, która pozwala dopasować kształt wewnętrzny wkładki do kształtu stopy. Każdy człowiek ma inną stopę, więc tego nie wolno bagatelizować. But jest kluczowy w całym zestawie.

Wyjazd na narty? Przygotuj odpowiednio autoJak dobrać narty? - narta/deska i wiązaniaNarta/deska i wiązania, czyli komplet, na którym się jeździ. Tutaj jest duża różnica cenowa. Więcej zapłacą snowboardziści. Deska i wiązanie to koszt w granicach 2,5 tys.-3 tys. zł. Mowa o renomowanych firmach. Głównie z uwagi na cenę początkujący nie lubią wszystkiego od razu kupować. Narciarze przy zakupie kompletu muszą liczyć się z wydatkiem 1,5 tys.-2 tys. zł. Kwota również dotyczy uznanych firm. Ten sprzęt często przysyłany jest w dedykowanym przez producenta komplecie.

Jak dobrać narty? Nie warto oszczędzać. Cena idzie w parze z jakością, dlatego, jeśli klient ma być zadowolony z zakupionego towaru, musi głębiej sięgnąć do portfela. Początkujący uczą się na stoku przede wszystkim kontroli. Przy pierwszej styczności ze sportami zimowymi nie jeżdżą szybko. Bardziej chodzi o to, by poznać sprzęt i zacząć go łatwo kontrolować.

Ferie 2022. Półkolonie i aktywności w TrójmieścieSztywność. W nartach oraz w desce należy zwrócić także uwagę na sztywność. Ma ona ogromny wpływ na to, jak sprzęt się zachowuje przy dużych prędkościach, natomiast początkująca osoba powinna mieć nartę/deskę łatwą do kontroli - kształt "rocker" i powinna być dosyć miękka. Dzięki temu w prosty sposób można kontrolować sprzęt i nadawać kierunek jazdy.

- Początkującym przed wyjazdem w góry mogę zaproponować wyjazd w wolnym czasie na szczyt Wieżyca. To doskonały stok do stawiania pierwszych kroków - zarówno na nartach, jak i na snowboardzie. Jeździ tam wiele uczących się ludzi, którzy wcześniej kompletnie nie mieli kontaktu ze sportami zimowymi. W ten sposób nie tracimy czasu na wakacjach, a na początku nie ma większego znaczenia, jak duża jest górka. Z Trójmiasta jedzie się w niecałą godzinę - mówi nam Wojciech Bocianowski z ABCSURF.pl.

Ferie nad morzem. Dlaczego warto spędzić przerwę zimową nad Bałtykiem?- Można tam korzystać z infrastruktury: dłuższe zjazdy i umiejętność jeżdżenia na wyciągach - to wszystko można przećwiczyć na domowym podwórku. Bardzo fajne szkółki, które wprowadzą nas w świat sportów zimowych. Co więcej, jest też wypożyczalnia. Trochę trudniej dobrać sprzęt w przypadku snowboardzistów. Narciarze mają szerszy wachlarz wyboru. Z uwagi na to snowboardziści częściej decydują się na zakup. Instruktora i przyjemny stok mamy prawie pod nosem - dodaje ekspert.

Tak jeżdżono na nartach w grudniu 2021 roku w Wierzycy

sez

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (24)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Dziecka w kajaku z przewodnikiem po Gdańsku

75, 85, 95 zł
wykład / prezentacja, spacer, zajęcia rekreacyjne

Yoga Flow - Odkryj Harmonię w Ruchu

joga

Biegowe Grand Prix Dzielnic Gdańska - Orunia - św. Wojciech - Lipce

60 - 110 zł
bieg, zawody / wyścigi

Forum

Najczęściej czytane