• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ruszają nabory na ratowników wodnych. Ile można zarobić, ile kosztuje kurs?

Mikołaj Pachniewski
30 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Poszukiwani są ratownicy wodni. I ty możesz dołączyć. Poszukiwani są ratownicy wodni. I ty możesz dołączyć.

Choć do sezonu kąpielowego jeszcze trzy miesiące, rozpoczęła się już rekrutacja ratowników do pracy na trójmiejskich plażach. Chętni muszą mieć ukończone odpowiednie kursy i mogą liczyć na miesięczne zarobki do nawet około 6 tysięcy złotych.Kalendarz imprez na najbliższy weekendCzy zdarzyło ci się korzystać z pomocy ratownika wodnego?

Miejskie kąpieliska w Trójmieście zostaną otwarte w czerwcu, ale już teraz rozpoczynają się poszukiwania kandydatów na ratowników, którzy czuwać będą nad bezpieczeństwem plażowiczów.

Jak zostać ratownikiem wodnym?Gdański Ośrodek Sportu, który jest organizatorem Kąpielisk Morskich w Gdańsku, rozpoczął już rekrutację. Około 80 ratowników wodnych może liczyć na pracę na sześciu kąpieliskach. Pracę rozpocząć będzie można od 24 czerwca, a zarobki to 4000 złotych brutto przy 21 dniach pracy w lipcu i 22 w sierpniu. Dodatkowo ratownikom przysługiwać będą dwa dni wolne, a w przypadku ich niewykorzystania, zostanie wypłacony ekwiwalent. Ponadto GOS zapewnia osobom spoza Gdańska nocleg (bez wyżywienia) oraz pełny komplet odzieży.

Nabór na ratowników w GdańskuGdyńskie Centrum Sportu, które odpowiada za organizację kąpielisk w Gdyni, rekrutację rozpocznie w kwietniu. Na czterech kąpieliskach pracę znajdzie 32 ratowników. Dodatkowo trzy osoby mają zasilić Grupę Interwencyjną Ratownictwa Wodnego GCS. To jednostka stacjonująca w Marinie Gdynia, która składa się z najbardziej doświadczonych ratowników. Do jej zadań należeć będzie wspieranie kąpielisk oraz patrolowanie akwenów do nich przylegających. Szczegóły będzie można znaleźć na stronie Gdyńskiego Centrum Sportu. Sezon na gdyńskich kąpieliskach zacznie się 1 lipca, a skończy 31 sierpnia. Wyjątkiem będzie kąpielisko Gdynia Śródmieście. Tam start przewidziany jest na 24 czerwca.

Dron i psy tropiące szukały zaginionego chirurga onkologaZobacz, jak pracują ratownicy Gdyńskiego Centrum SportuWkrótce wystartuje również nabór Sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które dbać będzie o bezpieczeństwo na sopockich plażach. Na sezon zatrudnienie znajdzie około 40 ratowników. Szczegóły będzie można znaleźć na stronie na stronie sopockiego WOPR.

Ile zarabia ratownik wodny w 2022 r.?Zarobki ratowników wodnych na trójmiejskich plażach wynoszą od około 20 do 23 złotych brutto za godzinę. Miesięczny zarobek przy pracy siedem dni w tygodniu może zatem wynieść do niespełna 5800 złotych brutto.

Sprawdź podsumowanie zeszłego sezonu ratowników wodnychTrzeba pamiętać, że praca ratownika jest bardzo odpowiedzialna i wymagająca. Stała obserwacja akwenu przy zmiennych warunkach atmosferycznych nie należy do łatwych. Ponadto ratownik musi być w każdej chwili gotowy do udzielenia pierwszej pomocy, zarówno w wodzie, jak i na lądzie.

Zobacz Widowiskowe ćwiczenia ratownicze na morzuIle kosztuje kurs na ratownika wodnego i kto może zostać ratownikiem?Aby móc zatrudnić się w roli ratownika należy być osobą pełnoletnią i spełniać następujące warunki:

  • ukończyć 63-godzinne szkolenie z zakresu ratownictwa i technik pływackich, zakończone zdaniem egzaminu,
  • ukończyć 66-godzinne szkolenie z kwalifikowanej pierwszej pomocy, zakończone zdaniem egzaminu, ważnego przez trzy lata,
  • posiadać przynajmniej jedną z dodatkowych kwalifikacji: uprawnienia motorowodne, żeglarskie, nurkowania swobodnego, instruktora pływania, prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych,
  • być członkiem podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa wodnego.


Zobacz, jak postąpić, kiedy zobaczymy osobę tonącą?Szkolenia odbywają się na pływalniach oraz wodach otwartych. Kursanci doskonalą swoje umiejętności pływackie i uczą się technik ratownictwa oraz obsługi podręcznego sprzętu. Na zajęciach teoretycznych poznają m.in. procedury i przepisy prawne. Egzamin końcowy składa się z części teoretycznej i praktycznej.

Cały pakiet szkoleń dla ratownika to koszt około 2500 złotych. Da się jednak z tej kwoty zejść, ubiegając się o dofinansowanie niektórych szkoleń bądź też szukając darmowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że większość z nich jest komercyjna.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Gry Parkowe na Orientację Zabawa z Mapą Gdynia Witomino

20 - 27 zł
impreza na orientację

Sensual Fluid Move z Evelką

129 zł
kurs tańca

Blaster Games - Gry Nerf Gdynia

65 zł
gry, zajęcia rekreacyjne

Forum

Najczęściej czytane