• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolejna okazja do startu 13 czerwca

jag.
20 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 

W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Czyżewskiego w Gdańsku odbyły się IV Mistrzostwa Świata Małego i Dużego Trójmiasta w ramach Pucharu Polski Nordic Walking. Kolejna szansa do współzawodnictwa dla miłośników tej formy rekreacji nadarzy się 13 czerwca

.

Tym razem zawody swoim zasięgiem przekroczyły nasz region. Przyjechali także zawodnicy z Zielonej Góry, Torunia, Grudziądza, Fromborka, Postomina, Cieszyna czy Bielska-Białej. Łącznie na starcie stanęło 298 uczestników. To rekord frekwencji w gdańskich zawodach. Przygotowano kilka kategorii wiekowych oraz dystanse 5, 10 i 20 km.

W gronie startujących na uwagę zasłużył dziekan Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Waldemar Moska, który w sposób aktywny integrował się ze studentami swojej uczelni. Wśród kobiet zaprezentowała się zaś Elżbieta Wojciechowska, która 2 maja pobiła rekord świata w 12‑godzinnym Marszu Nordic Walking, w czasie którego przeszła 83 km i 13 m.

Wśród wszystkich zawodników, którzy wystartowali w zawodach rozlosowany został 24-godzinny rejs do Szwecji dla 2 osób, ufundowany przez firmę Stena Line. Kolejna szansa do startu nadarzy się 13 czerwca. Tego dnia odbędzie się Grand Prix Nordic Walking Gdańsk.

Najlepsi na poszczególnych dystansach:

5 kilometrów
Mężczyźni
1. Krzysztof Marciniak (Poznań) 33:13
2. Ireneusz Chiliński (Grudziądz) 33:28
3. Damian Widerkiewicz (Grudziądz) 33:32

Kobiety
1. Aldona Bonk-Pantkowska (Nakło) 35:57
2. Katarzyna Bieńkowska (Toruń) 35:57
3. Mirosława Schupke-Łuczak (Poznań) 36:49

10 kilometrów
Mężczyźni
1. Piotr Zapolski (Gdańsk) 1:06:45
2. Jerzy Bojanowski (Gdynia) 1:07:48
3. Leszek Puszkiel (Zielona Góra) 1:08:03

Kobiety
1. Anna Wojciechowska (Gdańsk) 1:14:51
2. Adrianna Lipko (Gdańsk) 1:15:06
3. Marta Popielewicz (Zielona Góra) 1:15:18

20 kilometrów
Mężczyźni
1. Bogusław Barburzyński (Gdańsk) 2:06:12
2. Jacek Urbanowicz (Wrocław) 2:10:14
3, Mirosław Bierkus (Koszalin) 2:15:33

Kobiety
1. Elżbieta Wojciechowska (Pakość) 2:18:13
2. Renata Karpowicz (Frombork) 2:33:28
3. Joanna Król (Gniezno) 2:33:40
jag.

Opinie (6)

  • Ja idę z koleżanką tak swobodnie 9 kl w 1 .15 min uważam że wystarczająco a jak sama to godzinkę mi to zajmuje. Pozdrawiam kijkowców :)

    • 2 4

  • ale to mósi byc nóda ;/

    • 4 8

  • bombowe zdjecia nr 153 jest chyba naćpany :) (3)

    a 150 chyba zgubił kolejnosć i wyglada jak by miał garba :)
    a najlepszy jest ten w spodniach jeansowych na powiekszeniu widac ze niedługo przegoni ich wszystkich i to bez kijków :) parodia na całego niech którys znich sprubuje przebiec ten dystans chojraki :)

    dyscyplina wymyslona ze wzgledu na mode :)
    teraz wszyscy wszedzie zkijkami chodza kazda panienka wystrojona sie lansuje jak i kazda emerytka :) lepiej jednak niech dreptaja z tymi kijeczkami niz by mieli siedziec przed telewizorem ogladac głupie seriale.

    To taki sport dla leniwych

    • 6 13

    • do tego "znawcy' co g...o wie

      Nordic walking czyli sport polegajacy na marszu z dwoma kijkami, wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku.

      W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron (each stride). Dlatego nordic walkerzy używają bardziej swojego ciała (ale mniej intensywnie) i otrzymują stymulację inną niż w normalnym chodzeniu dla piersi, tricepsów, bicepsów, ramion i brzucha oraz innych głównych mięśni. To uwikłanie mięśni prowadzi do bardziej znaczego wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy jogingu. Szczególnie:

      rozwija się siła i wytrzymałość ramion
      łatwość wchodzenia na wzgórza
      spala się więcej kalorii niż przy chodzeniu czy bieganiu
      zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami
      jest mniejszy nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy co daje korzyści dla tych z ranami i nie dość silnymi mięśniami
      Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego - bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Można NW uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach - przez cały rok. Dobrze jest rozpocząć uprawianie Nordic Walking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije.

      Bezpośrednich narodzin Nordic Walking należy szukać u Finów. To właśnie z dalekiej i zimnej Finlandii wywodzi się Sauvakavaly- Nordic Walking- wędrówki nordyckie.

      Zaczęło się od tego, iż w latach siedemdziesiątych, fińscy biathloniści, kierowani potrzebą przygotowań do zawodów, opracowali swoisty trening, który nie wymagał śniegu ani nart, a pozwalał ćwiczyć technikę chodzenia, biegania i skakania. Trening ten podobnie jak bieg narciarski, angażował do wysiłku aż 90% mięśni.

      Pod koniec lat 80-tych podjęto próbę promowania Nordic Walking w kręgach sportowych i w szkołach. Prowadzono różnorodne doświadczenia i eksperymenty, aby wypromować i rozszerzyć NW. Jednak bez echa, zainteresowanie było niewielkie i dopiero w latach 90-tych NW wzbudził prawdziwy entuzjazm. W tedy to powstał w USA Power Walk, który wykorzystywał również kije jako element zwiększający efektywność marszu.

      Początkowo używane kijki do biegów narciarskich okazały sie być zbyt długie i nie wygodne, ponadto przenosiły, powstające przy kontakcie z podłożem, wibracje na stawy. Po wielu próbach zastąpiono je specjalnymi kijkami do Nordic Walking.

      Ostateczne zarejestrowanie i opisanie nowego sportu odbyło się w roku 1997, w Finlandii. Od tego czasu popularność tej formy ruchu stale wzrasta i rozprzestrzenia się na cały świat. Największe jej ośrodki znajdują się w Skandynawii, USA, Niemczech, Austrii, Szwajcarii. Teraz fenomenalne kijjki dotarły równiez do Polski. Rosnące zainteresowanie techniką Nordic Walking w wielu krajach Europy nie tylko pokazuje, iż jest to wspaniała forma rekreacji ruchowej, która znajduje coraz szersze zastosowanie i uznanie w rehabilitacji oraz wzmacnia siłę za pomocą ćwiczeń skocznościowych na stoku.

      • 1 1

    • ty od bombowego zajecia

      wiesz tyle ile zjesz. Poczytaj sobie historę powyzej

      • 0 1

    • próbowałeś

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Poniedziałkowa wędrówka po regionie: Dolina Zagórskiej Strugi

25-40 zł
spacer, zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Długi weekend majowy w Zawiatach na Kaszubach

w plenerze, spacer, zajęcia rekreacyjne

Spacer Tropem Przyrody: bobry Ujścia Wisły (1 opinia)

(1 opinia)
spacer, zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Forum

Najczęściej czytane