Koszykarze rywalizowali na Skwerze Kościuszki

10 czerwca 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
W dwudniowych zmaganiach koszykarzy na Skwerze Kościuszki udział wzięło 60 drużyn. W dwudniowych zmaganiach koszykarzy na Skwerze Kościuszki udział wzięło 60 drużyn.

Plac na Skwerze Kościuszki, tuż przed Akwarium Gdyńskim, przemienił się na dwa dni w miasteczko koszykarskie, w którym rozgrywane były dwa turnieje: finał Pomorskiego Koszykarskiego Orlika 2014 dla Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów, a także Gdynia Streetball Challenge 2014.

Pierwszego dnia imprezy rozegrany został cały finał Pomorskiego Koszykarskiego Orlika. W walce o tytuł najlepszej drużyny w województwie walczyły po 23 drużyny typu mix (dziewczęta i chłopcy) w każdej kategorii. Wyłonieni w pierwszym etapie zwycięzcy grali na niemal 30 boiskach typu Orlik na terenie województwa pomorskiego. Choć w finale zabrakło kilku drużyn, które nie mogły dojechać do Gdyni, to o pierwsze miejsce walczyło niemal 300 zawodników i zawodniczek.

Rywalizacja objęta została patronatem honorowym przez wojewodę pomorskiego, Ryszarda Stachurskiego, prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka oraz starostę człuchowskiego, Aleksandra Gappa.

Spośród wszystkich ekip walczących w kategorii Szkół Podstawowych najlepsi okazali się zawodnicy i zawodniczki zespołu Banany z Pelplina w składzie: Sara Bielińska, Dagmara Szachta, Szymon Krajewski, Tomasz Wierzba oraz Karol Nowaczyński. Drugie miejsce zajęła ekipa Basketball Team ze Starogardu Gdańskiego, w składzie: Klaudia Kapitkowska, Weronika Zaborowska, Igor Bunikowski, Filip Machola oraz Maciej Ślawicki, a tuż za nimi uplasował się zespół Gryf Kościerzyna.

W kategorii Gimnazjów pierwsze miejsce zajął zespół Chódy Team z Kolbud, w składzie: Oliwia Plener, Kinga Jaroszewska, Paweł Lazer, Maksymilian Pałkowski oraz Bartek Skonieczny. Drugie miejsce zajął LeFlop Team z Gdyni: Emilia Richert, Natalia Wojciechowska, Maciej Lis, Jędrzej Pakólski oraz Piotr Stokłosiński, zaś trzecie Betoniarze również z Kolbud: Oliwia Radoń, Kasia Tomaszewska, Mateusz Monikowski, Szymon Urbański oraz Piotr Wojtalewicz.

W drugim turnieju koszykówki ulicznej - Gdynia Streetball Challenge 2014, który był 19. edycją tej największej na Pomorzu imprezy tego typu, swoją rywalizację rozpoczęło 5 z 6 zaplanowanych kategorii: U-14 oraz open kobiet, a także U-13, U-15 oraz U-17 mężczyzn. Dwie z nich open kobiet oraz U-13 mężczyzn po pierwszym dniu zmagań zakończyło rywalizację.

W zmaganiach pań pierwsze miejsce zajęła ekipa Abstynentki, która w finale pokonała Girls Coalition 11:10. Na trzecim miejscu podium stanął zespół FTT. Spośród najmłodszych uczestników, w kategorii U-13 chłopców, pierwsze miejsce zajęli Nazarki Gdynia, którzy w decydującym meczu pokonali Born to Rage 6:3. Trzecie miejsce zajął zespół Ogarniam Świstaki.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników także trzy konkursy: rzutów w parach, rzutów za trzy oraz rzutu przez całe boisko.

Drugiego dnia w rywalizacji pań w kategorii U-14 pierwsze miejsce zajęła ekipa Noł Name, która w finale pokonała Smerfy 7:6. Na trzecim miejscu podium stanął zespół Paróweczki.

Spośród wszystkich zespołów U-15 chłopców pierwsze miejsce zajęła drużyna Cztery Czwarte, która w decydującym meczu pokonała Lemur Gdynia 16:8. Trzecie miejsce zajął zespół Kobe Wan Kenobi.

W najliczniejszej i najbardziej emocjonującej kategorii wiekowej - open mężczyzn do rywalizacji przystąpiły 24 zespoły, które cały dzień walczyły o miano najlepszej ekipy turnieju. Po ponad 6 godzinach gry i bardzo zaciętym finale pierwsze miejsce zajęli S.S.I.J, którzy w finale pokonali Gumisie 10:6. Trzecie miejsce zajęli Bracia B.

Drugiego dnia zmagań organizatorzy przygotowali trzy konkursy: rzutów za trzy, rzutu przez całe boisko oraz konkurs wsadów. Zwycięzca konkursu rzutów za trzy otrzymał sprzęt sportowy ufundowany przez Sklep Koszykarza, najcelniej rzucający przez całe boisko otrzymał od firmy Stena Line voucher na rejs do Szwecji, zaś uczestnicy konkursu wsadów wygrali - zwycięzca sprzęt od Sklepu Koszykarza, zaś zawodnicy z miejsc drugiego i trzeciego - vouchery na masaż w salonie Masu Masu.

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i tym razem turniej Gdynia Streetball Challenge 2014 cieszył się wielkim powodzeniem. Łącznie w dwudniowej imprezie udział wzięło 60 ekip.