• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Latawiec, deska i śnieg, czyli snowkite. Zastrzyk adrenaliny w okolicach Trójmiasta

Damian Konwent
13 stycznia 2024, godz. 14:00 
Opinie (18)

Zobacz, jak wygląda snowkite w okolicach Trójmiasta:

Czy w ostatnim czasie dostrzegliście latające latawce w okolicach Trójmiasta? To kitesurferzy, którzy po opadach śniegu zamieniają zatokę na pola ze śniegiem, by zapewnić sobie zastrzyk adrenaliny. Wszak to ekstremalna aktywność, która wymaga odpowiedniego przeszkolenia i godzin praktyki.Czy próbowałe(a)ś swoich sił w sportach ekstremalnych?

Latawce w okolicach TrójmiastaWystarczy im śnieg, mróz i trochę wiatru. W ostatnich dniach w okolicach Trójmiasta znów można było zauważyć miłośników snowkite, jak wraz ze swoimi latawcami jeżdżą po polach pokrytych białym puchem.

Entuzjastów tej, co by nie mówić, ekstremalnej aktywności w naszym regionie nie brakuje. Nikogo to jednak nie powinno specjalnie dziwić, bo przecież widujemy ich często... na wodzie w Zatoce Gdańskiej nie tylko latem, ale i w inne pory roku. Dobrze wam się zdaje, bo to ci sami ludzie, którzy uprawiają popularny już kitesurfing.

- Kiedyś na polu naliczyłem około 70 ludzi z latawcami w jednym momencie. Najczęściej spotykamy się na Osowej lub w okolicach lotniska. Tylko przez tamte obszary nie przebiegają linie elektryczne, a to bardzo ważne, żeby przestrzeń była otwarta. Właściciele tych terenów nie mają z tym problemu - mówi nam Jakub Balewicz z Gdańska, członek kadry narodowej w kitesurfingu, formule foil oraz zawodnik Sopockiego Klubu Żeglarskiego, którego historię i pasję opisywaliśmy w cyklu Sport Talent.


Snowkite a kitesurfing - różnicaRóżnica między kitesurfingiem a snowkite w zasadzie nie jest duża.

- Właściwie sprzęt jest ten sam, którego używamy na wodzie. Mam na myśli latawiec, trapez, wszystkie linki itd. Zasadniczą różnicą jest deska. Na śniegu znacznie lepsza będzie ta, której używa się do jazdy na snowboardzie. Oczywiście można użyć tej, której używamy do jazdy po wodzie, ale to wymaga niepotrzebnych kombinacji i zmian w konstrukcji. Poza tym deska od snowboardu jest przeznaczona typowo do jazdy do śniegu - zdradza Kuba.
- Powiem więcej. Są osoby, które wybierają narty zamiast deski snowboardowej. Mogą być nawet szybsze, bo na nich jesteś ustawiony w kierunku jazdy. Są też ludzie, którzy w ten sam sposób jeżdżą na łyżwach po zamarzniętych jeziorach - dodaje.
Gdzie na narty biegowe w Trójmieście? Gdzie na narty biegowe w Trójmieście?

Snowkite to aktywność ekstremalna. Pamiętaj o tymSnowkite to aktywność, którą przyjemnie się ogląda z boku, ale należy podkreślić, że nie jest dla każdego. Podobnie zresztą jak kitesurfing. Należy wiedzieć, że osoby, które uprawiają tę dyscyplinę w okolicach Trójmiasta, są doświadczeni w tej materii i w zależności od umiejętności mogą sobie pozwalać na mniej lub więcej. Dla osób, które nie zostały wcześniej odpowiednio przygotowane, a chciałby spróbować pierwszy raz, mogłoby to być wręcz tragiczne w skutkach.

- Nie ma co owijać, bo mówimy o ekstremalnych sportach. Każdy w kitesurfingu zaczyna od specjalnych kursów i szkoleń, które trwają godzinami. Swoją maksymalną prędkość na wodzie rozwinąłem do 70 km/h. Już samo to może robić jakieś wrażenie, a dochodzi jeszcze szereg czynności, które często trzeba wykonywać w ułamkach sekundy. Dlatego bardzo ważna jest koncentracja, bo łatwo wpaść w panikę - wyjaśnia członek kadry narodowej.
Snowkite na polach z prędkością 70 km/h. Przypomnij sobie, jak opisywaliśmy podobną historię w 2021 roku Snowkite na polach z prędkością 70 km/h. Przypomnij sobie, jak opisywaliśmy podobną historię w 2021 roku

- Natomiast w tym roku nie mieliśmy jeszcze idealnych warunków do jazdy na snowkite. Wszyscy na nie jeszcze czekamy. Najlepiej jak temperatury dodatnie i minusowe się mieszają. Wtedy ze śniegu robi się pewnego rodzaju "skorupa". I w momencie, gdy spadnie świeży śnieg i ją pokryje, to można się fajnie pobawić. Dlatego w ostatnich dniach póki co jeździłem raczej dla przyjemności, niż wykręcania jakichś specjalnych prędkości. Tą optymalną póki co było 35 km/h, bo nie było jeszcze wystarczającej ilości śniegu - kończy.

Snowkite w okolicach Trójmiasta. Materiał archiwlany:

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (18)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majóweczka - nocowanka dla dzieci

170 zł
warsztaty, spotkanie, zajęcia rekreacyjne

Czerwony Rytuał Szeherezady

179 zł
zajęcia rekreacyjne

Bachata w Olivia Garden | Zajęcia tańca latynoskiego

30 zł
kurs tańca

Forum

Najczęściej czytane