• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Łupawa i jej malownicze zimowe oblicze

Krzysztof Kochanowicz
17 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 

Łupawa, to jedna z najbardziej malowniczych rzek Pomorza. Pokonanie jednak całego szlaku nie należy do najłatwiejszych.

O Łupawie krążą legendy. Połamane kajaki na drzewach, opowieści o sponiewieranych kajakarzach... Ile w nich prawdy? Dzika, pełna wyzwań, długich i szybkich, głównie kamienistych bystrzy, przełomów i trudnych do pokonania drzew - oto cała Łupawa. Jej wybór gwarantuje ekstremalne przeżycia na spływie i to jedyne w swoim rodzaju uczucie, gdy fale przelewają się przez pokład kajaka.Mnogość alternatywnych dróg dzięki pojawiającym się wysepkom, połączona z fragmentami starej puszczy, nadaje jej krajobrazom magiczny wygląd i to o każdej porze roku. Taki charakter posiada zwłaszcza odcinek między miejscowościami Kozin i Damno Młyn, dlatego też polecamy go wyłącznie doświadczonym kajakarzom. Dostarcza on niezapomnianych wrażeń i pozwala skosztować prawdziwego szaleństwa na rzece o górskim charakterze.

Spokojniej rzeka płynie za Damnem, choć w korycie rzeki wciąż można natrafić na zwalone drzewa, które wraz z jej biegiem pojawiają się coraz rzadziej. Górny odcinek szlaku także jest spokojny. Prowadzi przez kilka kaszubskich jezior i nadaje się także dla początkujących kajakarzy. Rzeka uchodzi do morza w Rowach, ale spływ należy zakończyć w Gardnie Małej. Na jeziorze Gardno, położonym na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, obowiązuje zakaz pływania kajakiem.

Położenie rzeki:

Łupawa znajduje się w województwie pomorskim, a swój początek ma niedaleko jeziora Jasień (20 km od Bytowa), w Parku Krajobrazowym Doliny Słupi. Dalej przecina jezioro Oborowo i biegnie przez wzgórza morenowe oraz nizinę nadmorską. Na końcu wpada do jeziora Gardno w Słowińskim Parku Narodowym. Szlak Łupawy to bezspornie jeden z najpiękniejszych i najbardziej dzikich szlaków na Pomorzu. Na Łupawie znajdują się również elektrownie wodne - jest to drugi ciekawy szlak po Słupi, na którym można podziwiać infrastrukturę hydrotechniczną. Część elektrowni dostępna jest nawet do zwiedzania.

Długość rzeki Łupawy: 98,7 km
Długość szlaku Łupawy: 91,0 km

Sugerowana trasa:

1. Jasień - Kozin - 12km
2. Kozin - Łupawa - 18km
3. Łupawa - Łebień - 14km
4. Łebień - Drzeżewo - 15km
5. Drzeżewo - Żelkowo - 10km
6. Żelkowo - Gardna Mała - 14km

Czas spływu Łupawą: 4-6 dni (nie obejmuje czasu na wylewanie wody z kajaka)

GPS i mapy odcinków szlaku wodnego rzeki Łupawy

Trudność i warunki biwakowania:

Przeprawa Łupawą kosztuje niemało wysiłku. Szlak należy do trudnych i wymaga doświadczenia. Przeszkody (głównie pod postacią kamienistych bystrzy), są zazwyczaj dość łatwe do ominięcia, ale liczne; czeka Was także duża liczba przenosek - na szczęście na niewielkich odległościach. Należy tu nieustannie pamiętać o zachowaniu sporych odległości między poszczególnymi kajakami, aby uniknąć niebezpiecznych zderzeń. Jednocześnie kontakt wzrokowy pomiędzy kajakarzami musi być zachowany, by w razie kłopotów móc szybko ruszyć z pomocą.

Dla mniej doświadczonych kajakarzy proponujemy początek spływu w Łupawie. Starzy wyjadacze mogą natomiast wystartować z Kozina.
Na Łupawę zdecydowanie polecamy kajaki jednoosobowe, zaopatrzone w fartuchy.

Dodamy tu jeszcze, że Łupawa nie jest najlepszym pomysłem, jeśli o chodzi o spływy masowe - chyba wiecie już, dlaczego... Jest to idealny szlak na pionierskie wędrówki w kilka kajaków. Dogodną porą na przeprawę Łupawą jest późna wiosna i dni tuż po okresach większych ulew, kiedy to jest zdecydowanie wyższy poziom wody, co znacznie ułatwia pokonanie kamieni, a bystrza są spokojniejsze. Oczywiście, jeśli szukacie mocniejszych wrażeń, nie zważajcie na te porady.

Choć kajakarzy na Łupawie przybywa, nie idzie za tym rozwój infrastruktury turystycznej. Na szczęście znajdziemy tutaj liczne dzikie miejsca na obozowisko (większość miejsc biwakowych na maksymalnie 4-5 namiotów). Nie będzie także problemów z zaopatrzeniem w żywność. Łupawa jest tym samym idealna na prawdziwą traperską wyprawę. To rzeka z charakterkiem.

Zima to przepiękna pora roku nie tylko na narciarski wyjazd, ale i spływ kajakowy ! Zima to przepiękna pora roku nie tylko na narciarski wyjazd, ale i spływ kajakowy !


Opis szlaku Łupawy:

Górny odcinek Łupawy przepływa przez interesujące krajobrazowo jezioro Jasień (jest to największe jezioro w Parku Krajobrazowym Doliny Słupi). Następnie Łupawa, niczym górska rzeka, przecina pas moren, aby na końcu wpaść do wód jeziora Gardno. W górnym i środkowym odcinku niezwykłych wrażeń dostarczą wam wysokie, strome wzgórza piętrzące się nad wodą i porastająca brzegi stara puszcza. Na pokonanie tego szlaku należy się dobrze przygotować, pamiętając, że chociaż szlak sam w sobie nie jest zbyt długi, to nieraz nie wystarcza 4-6 dni, jakie są standardowo przewidziane na pokonanie Łupawy.

Alternatywą dla górnego odcinka Łupawy z Jasienia do Kozina może być prawy dopływ o nazwie Bukowina, łączący się z Łupawą w Kozinie. Dość długa dolina tej rzeki jest przedłużeniem doliny środkowego biegu Łupawy. Nie tylko wielkość tego dopływu, ale przede wszystkim piękno, otaczające lasy i nieokiełzany dziki temperament Bukowiny, stanowić mogą doskonały przedsmak tego, co da nam następnie Łupawa.

Bukowina dostępna jest dla kajaków od Jeziora Kamienickiego. Jest to szlak krótki, bo liczący tylko 21 km, bardzo uciążliwy i miejscami trudny, ale malowniczy i ciekawy - zwłaszcza pod koniec. Szybki prąd, kamieniste bystrza, głazy i szypoty oraz tarasujące koryto stare buki sprawiają, że pokonanie tej rzeki wymaga doświadczenia kajakowego. Zalecamy zabranie na ten szlak kajaków polietylenowych - w nich spływanie kamienistych bystrzy i pokonywanie przeszkód jest znacznie bezpieczniejsze.

Z uwagi na małe zaludnienie okolicznych terenów, rzeka na prawie całej długości ma pierwszą klasę czystości. Nie spotkamy tu także wielu turystów, jak na innych popularnych szlakach kajakowych.

Spływ kajakowy Łupawą to propozycja dla tych, którzy chcą przeżyć prawdziwą przygodę i nie lubią nudzić się w trakcie płynięcia. Dodatkową atrakcją tego szlaku jest możliwość zorganizowania całodniowej wyprawy do Słowińskiego Parku Narodowego i obejrzenia panoramy wybrzeża Bałtyku ze szczytów najwyższych ruchomych wydm, dochodzących do 40 m wysokości.

Praktyczne porady:

Na Jez. Gardno należy bezwzględnie uzyskać pozwolenie, wiąże się to z przepływaniem przez rezerwaty jak również z niebezpieczną falą jaka jest często na tym płytkim akwenie.

Poniżej dane kontaktowe do uzyskania pozwolenia :

Dyrekcja Słowińskiego Parku Narodowego
ul.Bohaterów Warszawy 1A
76-214 Smołdzino
tel. +48 59 81 17 204
+48 59 81 17 339
email: sekretariat@slowinskipn.pl

Przeczytaj także jak bezpiecznie pływać zimą, w artykule
pt."Zima to świetny sezon na kajak"

Powyższe materiały udostępnił nam Team eKajaki

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Mamy co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, nie sposób się więc z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej.

Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto .

Miejsca

Opinie (15) ponad 10 zablokowanych

 • GPS...

  Zamiast poprzedniego śladu trasy, wrzuciliśmy link do rysowanej drogi szlaku wodnego rzeki Łupawy z podziałem na odcinki. Wprawdzie nie ma tu czasu ich przepłynięcia, ale każdy kajakarz i tak powinien wiedzieć ile godzin powinien poświęcić na podany kilometraż.

  • 3 2

 • Zima nie (5)

  jest najlepszym czasem na Łupawę. Lepiej płynąć wiosną, kiedy jest nzjawyższy stan wody, gwarantujący sporą jazdę, a nie szorowanie po kamieniach.

  • 6 8

  • Każdy pływa wtedy kiedy lubi ;)

   • 9 0

  • tylko teraz tam nikogo nie ma (3)

   sam byłem na łupawie ale na 1 dzień i było super, świetne widoki i mało ludzi. To tak samo jak w górach, które w zime zupełnie inaczej wyglądają niż latem.

   • 5 1

   • Bo kiedy jest ciepło na szlakach spotyka się TURYSTÓW ! (2)

    Pojęcie "turysta", to spora różnica od pojęcia kajakarz!
    To samo jest na innych szlakach, turysta a wędrowiec, rowerzysta czy jakikolwiek amator innych form rekreacji. Turysta, to po prostu zawalidroga, dlatego też wybierając się latem na szlaki, czy to wodne, czy inne trzeba uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość.

    • 7 4

    • latem? (1)

     proponuję w YT wpisać "Na Rysy w zimie bez raków w adidasach i spodniach dresowych". Nie chodzi o to że stwarzają niebezpieczeństwo dla siebie ale też dla innych, jak taki będzie spadał to może niezłe szkody narobić. Trzeba być jednak wyrozumiałym bo każdy ma prawo do aktywnego odpoczynku.
     Muszę przyznać, że fajne wyprawy robicie i chyba się wybiorę z moją ekipią kiedyś z wami :)

     • 6 0

     • Zapraszamy ;)

      • 6 2

 • Łupawa (1)

  Łupawa jest zniszczona przez elektrownie wodne. Mierny zysk ekonomiczny, straty przyrodnicze ogromne.

  • 5 3

  • A co w Polsce nie jest zniszczone?

   • 4 0

 • Piękna rzeka

  • 4 0

 • piękna rzeka

  polecam, byłem w grudniu 2012, rzeka przepiękna

  • 2 0

 • Z tych waszych wypraw zimowych przydałoby się więcej informacji (2)

  szczególnie o sprzęcie. Np. jakie namioty używacie, jak się sprawują kuchenki. Taki rady są przydatne, bo sam nigdy nie biwakowałem zimą i dobrze wtedy wiedzieć co inni używają i jakie są wady/zalety.

  • 1 1

  • Zajrzyj do działu rowery, gdzie znajdziesz relację z "zimowego biwaku" ;) (1)

   A w niej opis wszelkich sprzętów, a także naszych doświadczeń.
   Poza tym sporo tematów zostało poruszonych także w dziale rowerowym:
   Proponuję więc zajrzeć do archiwum:
   http://rowery.trojmiasto.pl/archiwum/porady_rowerowe/

   • 2 0

   • dzięki już patrzę

    • 0 0

 • Łupawa jest niesamowita

  Płynąłem nią kilkanaście razy. Zawsze jest inna, zawsze tak samo cudowna. Polecam

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majóweczka - nocowanka dla dzieci

170 zł
warsztaty, spotkanie, zajęcia rekreacyjne

Czerwony Rytuał Szeherezady

179 zł
zajęcia rekreacyjne

Bachata w Olivia Garden | Zajęcia tańca latynoskiego

30 zł
kurs tańca

Forum

Najczęściej czytane