wiadomości

Ośmiolatek przebiegł parkrun po raz 50

Biegi parkrun przyciągają startujących w różnym wieku.
Biegi parkrun przyciągają startujących w różnym wieku. fot. Przemek Dalecki

Około 300 miłośników porannego biegania wystartowało w kolejnych trójmiejskich zawodach parkrun rozgrywanych na dystansie 5 km. W Gdańsku triumfowali Michał Orzeł i Małgorzata Tuwalska, zaś w Gdynia Łukasz Keslinke i Olga Łotocka. Najwięcej uwagi zebrał jednak Dominik Szwed. Startujący w Gdańsku 8-latek zaliczył swój pięćdziesiąty start.

Druga lipcowa sobota przyciągnęła wielu debiutantów i parkrunnerów z innych lokalizacji. Było słonecznie i trochę wietrzenie, jednak szczęście nie upalnie - jak to miało miejsce tydzień wcześniej.

Przed biegiem w Parku Reagana uroczyście wręczono 8-letniemu Dominikowi Szwedowi koszulkę techniczną za ukończenie 50 biegów parkrun. Tym samym Dominik stał się najmłodszym uczestnikiem w Polsce, który zaliczył pół setki cosobotnich biegów na dystansie 5 km.

Punktualnie o godz. 9:00 wystartowało 175 biegaczek i biegaczy, wśród których najszybciej linię mety przebiegł stały uczestnik warszawskich parkrunów - Michał Orzeł z Entre.pl. Drugi z czasem 18:46 był Ireneusz Sywanycz z Akademii Biegania, a trzy sekundy później był Paweł Petelski.

PEŁNE WYNIKI 178. PARKRUN GDAŃSK

U pań zwyciężyła reprezentantka LKS Zantyr Sztum Małgorzata Tuwalska z czasem 20:11, która w gdańskim biegu zwyciężyła po raz 40 i wraz z siostrą Elżbietą Tuwalską mają na koncie 125 wygranych. Na dalszych miejscach była wspomniana Ela z wynikiem 20:56, a najniższym stopniu podium stanęła Małgorzata Iwan (21:04).

Na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni zwyciężył podobnie jak przed tygodniem Łukasz Keslinke (Biegamyrazem.pl.) z niezłym rezultatem 17:36, który był szybszy od Szymona Gwardjaka o 6 sekund. Trzecie miejsce osiągnął Konrad Zalewski (17:56).

U pań najszybsza z czasem 22:22, była Olga Łotocka. Drugie miejsce zajęła debiutantka Agnieszka Kijak - 22:52, a trzecie Kamila Szulc - 23:12.

PEŁNE WYNIKI 184. PARKRUN GDYNIA

W biegach parkrun może wystartować każdy. Są one bezpłatne i prowadzone przez wolontariuszy w myśl idei parkrun - "od biegaczy dla biegaczy". Wystarczy raz zarejestrować się na parkrun.pl i przyjść na bieg z wydrukowanym kodem. Biegi odbywają się w każdą sobotę o godzinie 9, w 13 miastach Polski i 400 lokalizacjach na całym świecie (Australia, Dania, Irlandia, Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki, Rosja, USA, Wielka Brytania). W Trójmieście ich gospodarzami są Gdańsk - Park Reagana i Gdynia - Bulwar Nadmorski.