Parkrunerzy walczyli o rekord Guinessa

6 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Czy 292 uczestników trójmiejskich parkrunów przyczyni się do pobicia rekordu Guinessa. Czy 292 uczestników trójmiejskich parkrunów przyczyni się do pobicia rekordu Guinessa.

Ostatnia edycja biegów Parkrun Gdańsk i Gdynia były wyjątkowe - w ponad 300 lokalizacjach parkrun obchodzona była 10. rocznica jego powstania. W tym roku wyzwaniem, jakie postawili sobie uczestnicy w 9 krajach zrzeszonych w inicjatywie, była próba pobicia rekordu Guinnessa w liczbie osób biorących jednoczesny udział w imprezie biegowej. Obecnie jeszcze nie jest pewne, czy rekord, który został ustanowiony w ramach imprezy Race for Life One Big Day - zorganizowanej przez brytyjską fundację Cancer Research UK 4 czerwca 2006 i wynosił 101 246 uczestników, został pobity.

Ostatnie biegi parkrun w Trójmieście przyciągnęły niemal 300 uczestników. W Parkrun Gdańsk do pierwszej pętli niemalże równo biegli: Łukasz Stachowiak, Andrzej Guż, Tomasz Bagrowski oraz Tomasz Jankowiak. Ostatecznie zwyciężył Stachowiak z czasem 17 minut i 11 sekund, dla którego była to już 9 wygrana w 11 biegu parkrun. Drugi był Guż (17:27), a trzecie miejsce zajął Jankowiak, który osiągnął nowy rekord życiowy - 17 minut i 35 sekund.

Wśród pań 5 km najszybciej pokonała Paulina Erceg, która linię mety przebiegała w 21:53. Natomiast dwa kolejne miejsca zajęły Agnieszka Turska (22:58) oraz Weronika Wilk (23:45).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI 139. PARKRUN GDAŃSK

W Parkrun Gdynia najszybsza z kobiet była 15-letnia Laura Stolarczyk z SKLA Sopot, która 5 km na Bulwarze Nadmorskim pokonała w 20 minut i 45 sekund, co jest jej nowym rekordem życiowym. Druga, z niespełna 30-sekundową stratą do liderki, była Magdalena Stankiewicz, a trzecie miejsce zajęła Angelika Judka z wynikiem 24:17.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI 145. PARKRUN GDYNIA

U panów triumfował Szymon Gwardjak z wynikiem 17:45. Następny linię mety przekroczył Piotr Górzycki (18:03), a na najniższym stopniu podium znalazł się Piotr Muchliński, z nowym rekordem życiowym - 18:10.

Warto dodać, że grono gdyńskich parkrunerów, którzy ukończyli co najmniej 100 biegów, powiększyło się o kolejną osobę - Marka Żukowskiego.