Premiera dla szkół podstawowych

Łukasz Borkowski
22 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Ponad 200 uczennic i uczniów szkół podstawowych wzięło udział w inauguracyjnym mityngu pod hasłem "Wybierz sport - uciekaj przed nałogami". Pierwsze z trzech wiosennych zawodów, które zaplanował Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk, odbyły się na stadionie GOKF przy Al. Grunwaldzkiej. Tutaj również młodzież zaproszona zostanie 28 kwietnia o godzinie 11.00 do kolejnej rywalizacji. Startujący dla siebie zdobywają medale, a dla szkół punkty do klasyfikacji drużynowej.

ZOBACZ WYNIKI WSZYSTKICH STARTUJĄCYCH!

- Żałoba narodowa pokrzyżowała plany wszystkim organizatorom zawodów sportowych w Polsce. My też musieliśmy kilkakrotnie zmieniać terminarz. Z imprezami dla gimnazjum wystartujemy dopiero w maju. Jednak jak widać w szkołach podstawowych nasze wierne grono startujących tutaj od lat nie zawiodło. Jestem zadowolony, że udało nam się rozpocząć wiosenny cykl, mimo chłodnej aury - podkreślał Stanisław Lange, dyrektor Klubu Lekkoatletycznego Lechia.

Inauguracyjne medale rozdano w skoku w dal chłopców. Zwyciężył Przemysław Kudełka. Reprezentant Szkoły Podstawowej nr 81 popisał się skokiem na odległość 4,33 m. -Chociaż było łatwiej niż zwykle, to i jestem zadowolony z wygranej - podkreślał pierwszy z czternastu triumfatorów, który wyprzedził Dawida Witkowskiego (PS 58) i ze szkoły podstawowej nr 58 oraz Jakuba Szustkiewicza.

Żadnych powodów do narzekań nie mógł mieć Marcin Dziwnik, który wygrał bieg na 1000 metrów z bardzo dobrym czasem. Cienia szans konkurentom nie dał również Paweł Radtke. Trzynastolatek z wynikiem 11,55 m o ponad dwa metry pokonał swojego rówieśnika Pawła Pieńkowskiego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że obydwaj zawodnicy są reprezentantami Szkoły Podstawowej nr 47.

W pchnięciu kulą o wadze 3 kg pierwsze i drugie miejsce zdobyły młode sportsmanki ze Szkoły Podstawowej nr 11 - Weronika Mroczkowska i Dominika Majchrzak.

Natomiast rywalizacja dziewcząt w biegu finałowym na 60 m rozegrała się pod dyktando zawodniczek ze Szkoły podstawowej nr 2. Pierwsze miejsce zajęła Weronika Hołubowska. Za jej plecami finiszowała Izabela Klim. Trzeci stopień podium przypadł Marcie Żebiałowicz.

Prawdziwą dominację na dystansie 600 m pokazały biegaczki ze Szkoły nr 81. Cztery pierwsze miejsca padły ich łupem. Najlepsza okazała się Martyna Mroczka, która pokonała Amelię Wiśniewską zaledwie o 0,06 sekundy.

I nie było to jedyna konkurencja, która dostarczyła emocji. W biegu chłopców na 60 na pierwszym stopniu podium zameldował się Bartek Kobza, ale za jego plecami zacięty bój stoczyli Łukasz Szymański i Paweł Pikulski. Obu zmierzono ten sam czas (8.5), ale sędziowie zdołali wskazali kolejność między nimi.

Jeden centymetr decydował o złocie w skoku w dal. Taką różnicą Aleksandra Mądry ze Szkoły Podstawowej nr 81 pokonała swoją koleżankę Natalię Bartelik. - Te mityngi traktuję jako zajęcia dodatkowe. Zawsze zajmowałam drugie lub trzecie miejsce. Cieszę się, że w końcu udało mi się przeskoczyć rywalki - powiedziała szczęśliwa zwyciężczyni.

Jednak radość ze startu nie była udziałem tylko najlepszych. W tych zawodach bardzo ważny jest już sam udział. - Bardzo cieszy mnie frekwencja oraz kilka dobrych wyników, ale ich ocenę pozostawiam fachowcom. Dzięki tym zawodom chcemy zachęcić dzieci i młodzież do aktywnej rekreacji i uprawiania sportu. Akcja będzie kontynuowana także w wakacje. Podczas najbliższego biegu św. Dominika mamy również zamiar zorganizować bieg dla najmłodszych pod hasłem "Goń św. Dominika" i w ten sposób też promować zawody lekkoatletyczne - zapowiada dyrektor Lange.