• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Spokojne oblicze kaszubskiej Kamienicy

Krzysztof Kochanowicz
1 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 

Pokonanie w całości niektórych kaszubskich rzek zajmuje nawet i tydzień. W naszym województwie, w większości mamy do czynienia raczej ze spokojnymi rzekami, ale to nie znaczy wcale, że zaawansowani kajakarze nie mają czego tu szukać. Niektóre odcinki rzek takich jak chociażby Słupia, Kamienica, czy Łupawa do najłatwiejszych nie należą. Spływ Kamienicą dostarcza wielu przeżyć o każdej porze roku, na początek jednak warto wybrać się na nią pod koniec lata, kiedy to nie ma już przypadkowych turystów i komarów ;)Chcąc rozpocząć nieco mocniejsze pływanie, pokonując liczne przeszkody w postaci zwalonych konarów drzew, czy kamieni, warto zacząć od Słupi, czy Łupawy. Jeśli jednak wybór padnie na Kamienicę, to przygodę z nią najlepiej rozpocząć latem, kiedy nurt jest zdecydowanie łagodniejszy niż o innych porach roku. W późniejszych okresach rzeka płynie już zdecydowanie szybciej i z pewnością nie jest wskazana dla początkujących kajakarzy.

Kamienica, to nie rzeka dla początkujących:

Jak wspomina doświadczony kajakarz Andrzej Tenderenda, Kamienica to nie jest rzeka dla "nieopierzonych żółtodziobów" w dwójkach. Tuż za Jeziorem Kamienicznym, skąd wypływa, rozpoczyna się dość wartki odcinek i na "dzień dobry" mamy do pokonania masę przeróżnych niespodzianek, od licznych konarów drzew po wystające z wody kamienie. Dlatego też odcinek ten nadaje się raczej na kajaki jednoosobowe i przede wszystkim dla wprawionych już wioślarzy. Nowicjuszy ten kawałek może zniechęcić i wręcz przestraszyć. Chwila nieuwagi lub nieprzemyślany manewr i lądujemy w pędzącej wodzie.

Spływając więc Kamienicą, raczej nie zaznamy spokoju i sielanki, gdyż to rzeka, która wymaga od kajakarza dobrej kondycji i umiejętności pokonywania różnych przeszkód. Nieco inaczej jest latem, gdy wody jest zdecydowanie mniej, jednak fakt, że nurt jest bardziej zamulony, nie znaczy wcale, że pokonanie rzeki jest o wiele prostsze! Pamiętajcie: na rzece występuje wiele przeszkód, więc przy niższym stanie rzeki i bardziej łagodnym nurcie, pokonanie zwalonych konarów drzew czy wystających kamieni wcale nie będzie takie proste niż przy wartkim nurcie i wyższym poziomie wody.

Położenie i parametry rzeki:

Rzeka Kamienica wypływa z jeziora Kamieniczno koło miejscowości Gliśno. Przepływa przez wieś Tuchomie, aby wypłynąć za nią na pola i na koniec schować się w lesie. Najeżona licznymi przeszkodami i przepięknymi szybkimi bystrzami płynie do Kamieńca, i dalej do Gałąźni Małej, gdzie przy elektrowni wodnej wpada do Słupi, jako jej lewy dopływ.

Odcinki rzeki najlepiej nadają się na spływy jednodniowe. Chcąc spłynąć całą rzekę będziemy potrzebowali przynajmniej 3 dni. Jednak z uwagi na brak jakichkolwiek stanic wodnych po drodze będziemy zmuszeni "biwakować na dziko". Najbliższe pole biwakowe znajduje się w Gałąźni Małej, jednak pozbawione jest jakiejkolwiek infrastruktury sanitarnej, a najbliższy sklep znajduje się ok. 2 km stąd, w Gałąźni Wielkiej.

- Długość Kamienicy: 58 km
- Długość szlaku Kamienicy: 43 km
- Czas spływu Kamienicą: 2-3 dni

Kliknij na mapę by zobaczyć szczegóły trasy Kliknij na mapę by zobaczyć szczegóły trasy


Znamy już różne oblicza Kamienicy. Dlatego czas spływu zależeć będzie nie tylko od pory roku i charakterystyki jej odcinków, ale także od naszych umiejętności. Rekordziści całą trasę pokonali w 14 godzin z 3 postojami. My na pokonanie jednego z trzech odcinków, liczącego blisko 12 km, potrzebowaliśmy prawie 4 godzin. Spływ nie był jednak dla nas wyścigiem z czasem, a treningiem przed sezonem kajakarskim, który właśnie dla nas się zaczyna ;)

Zobacz inne oblicza rzeki:

1)Kamienica i jej zimowe krajobrazy
2)Kamienica najbardziej freeraidowa rzeka Kaszub

Ślad GPS rzeki; autor: Team eKajaki

Ślad GPS pokonanego przez nas odcinka; autor: GR3miasto


Wybierając się na kajak warto wiedzieć jak się do tego przygotować, dlatego zachęcamy do przeczytania artykułu o  "bezpieczeństwie i przestrogach w ekstremalnych spływach kajakowych".


Spływ zorganizowali:

-Team eKajaki
-Grupa Rowerowa 3miasto

Miejsca

Opinie (12) 6 zablokowanych

 • W porównaniu do zimy, albo wiosny, to faktycznie Kamienica jakaś łagodniejsze nieco ;))) (4)

  Ale to i tak póki co rzeka nie na moje możliwości. Póki co rozkręciłem się na dolnej Słupi, gdzie też do pokonania było trochę zwałek.
  ps. Spływał ktoś z Was może Łebę? Co o niej sądzicie?

  • 7 6

  • Kamienicą, Łupawą, czy górną Słupią lepiej nie płynąć na początek swej przygody w kajaku! (2)

   • 4 3

   • A czy uczestnicy tego spływu rozpoczynali przygodę w kajaku?

    Grupa na swym koncie ma już wiele różnych spływów i to o każdej porze roku.
    Co po niektórzy znakomicie radzą sobie na rzekach Kaszub o z tego co wiem ruszyli już na pierwsze rzeki górskie !

    • 4 3

   • Byłem

    Byłem na Łupawie 3 razy. To bardzo zimna rzeka. Tam też miałem jedyną wywrotkę w swojej kilkusetkilometrowej histori spływów. Czasem można spotkać szczątki jakiegoś kajaka na brzegu, he he he... No i racja, swojej przygody lepiej od tych rzek nie zaczynać, bo tylko człowiek się zrazi do spływowania :). Na początek, to lepiej Brda, Wda, Krutynia - takie sielankowe autostrady. :)

    • 2 3

  • Łeba

   Parę lat temu wybrałem się na przełom w okolicach Paraszyna.Miałem dwójki, płynęliśmy pojedynczo.Horror!!. Dla leciuteńkiej jedynki, przy wysokim stanie wody
   ten odcinek da się przepłynąc, jast bardzo uciążliwy ale nadzwyczaj malowniczy.

   • 4 3

 • szkoda że nikt nie robi jakiś większych zorganizowanych akcji (2)

  bo ja bym sobie popływał kajakiem po tych rzekach, ale tak samemu to bez sęsu

  • 4 5

  • Gdyby pojawiały się takie zapowiedzi, to nie byłoby przyjemności z pływania... (1)

   ...dlatego informacje o spływach pojawiają się tylko w kręgu zainteresowanych ludzi. Z tego co wiem informacja o organizowanym spływie została wysłana przez grupę tylko do swojej listy sympatyków. Jeśli więc interesują Cię tego typu imprezy dołącz do newslettera GR3.

   • 6 6

   • Info poszło tylko i wyłącznie na kręgu zainteresowanych wypadami naszej grupy i tak pozostanie...

    ...przy organizacji tego typu przedsięwzięć. Nie wyobrażamy sobie wyjazdów z przypadkowymi ludźmi. Co innego jeśli organizujemy sielankowe i turystyczne wypady piesze lub rowerowe, tu możemy pozwolić sobie na większą swobodę.
    ...Chcecie dołączyć? Zainteresujcie się naszą organizacją, weźcie udział w kilku wypadach, a następnie dołączcie do bardziej wymagających inicjatyw.

    • 3 2

 • Rzeka fajna i ciekawa. Uważać trzeba jednak na dobre wybranie terminu. Spływaliśmy Kamienicą na początku września. Jak się później dowiedzieliśmy rzeka miała wtedy najniższy stan od pięciu lat. Nie powiem, było ciekawie, ale zapewniam, że lepiej powalczyć z nurtem, niż ciągnąć za sobą kajak w wodzie o głębokości 15 cm. (Spływaliśmy właśnie z firmą p. Tenderendy - nie pierwszy z resztą raz. Mogę z czystym sumieniem polecić tę firmę).

  • 7 6

 • (1)

  Pustą jedynką to i przedszkolak przepłynie. Spróbuj przepłynąć dwójką z pełnym dobytkiem i żarciem na tydzień.

  • 4 5

  • Są rzeki do pływania jedynką, są i takie dla dwójek

   Poza tym spływ = pływanie w kajaku, a nie przenoszenie go przez każdą przeszkodę. Gdybyś chciał Kamienicę pokonać dwójką, na upartego da radę, pytanie tylko brzmi: po co? To nie jest rzeka długodystansowa by zaraz płynąć na cały tydzień. A pełen ekwipunek na raptem 1-2 noce spokojnie zmieścisz w jedynce.

   • 6 5

 • Ultimate challenge kayak power spływ

  Jak stan wody jest niski (koniec lata) to te odcinki górskie najcześciej pokonuje się szorując po dnie. lepiej wtedy pokonywać je spacerem:-)
  No i biwakowanie na dziko - przeca to esencja kayakingu. Tylko "ciastka z kremem" potrzebują stanicy, play station oraz dostepu do Face'a:-)))

  • 6 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majóweczka - nocowanka dla dzieci

170 zł
warsztaty, spotkanie, zajęcia rekreacyjne

Czerwony Rytuał Szeherezady

179 zł
zajęcia rekreacyjne

Bachata w Olivia Garden | Zajęcia tańca latynoskiego

30 zł
kurs tańca

Forum

Najczęściej czytane