• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trenowanie w upałach może być tragiczne w skutkach

Damian Konwent
17 sierpnia 2023, godz. 06:00 
Opinie (64)
Trenowanie w trakcie upałów może okazać się tragiczne w skutkach. Trenowanie w trakcie upałów może okazać się tragiczne w skutkach.

Trenowanie w upałach może być tragiczne w skutkach. Grozi odwodnieniem, udarem cieplnym, skurczem mięśni i przegrzaniem organizmu. Dlatego warto wiedzieć o kilku prostych zasadach w trakcie treningu w obecnym okresie, gdyż kolejne dni zapowiadają się jeszcze na wakacyjne.Po co trenujesz? Dla siebie czy bycia modnym i kilku fotek na Instagram? Po co trenujesz? Dla siebie czy bycia modnym i kilku fotek na Instagram?

Trenuję:

Za nami fala największych upałów w 2023 roku. Mimo to nie brakuje ludzi, którzy silą się na aktywność fizyczną. Także w coraz większej liczbie dyscyplin sportowych startują rozgrywki ligowe, więc - co zrozumiałe - trzeba też trenować. Kolejne dni według prognoz będą niewiele chłodniejsze, dlatego warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, jak to robić, bo wysiłek fizyczny w takich warunkach może być tragiczny w skutkach.

- Podczas upałów organizm musi radzić sobie z większym stresem termicznym. Wysoka temperatura otoczenia i nasilający się efekt cieplarniany mogą zwiększyć ryzyko odwodnienia, udaru cieplnego, skurczy mięśni oraz przegrzania organizmu - mówi nam Cezary Dobrzelecki, trener personalny Train Me Now.


Oczywiście wpływ na to mają indywidualne czynniki, jak np.: wiek czy poziom kondycji. Jednak i bez względu na to warto pamiętać, że kluczowe jest trenowanie o odpowiednich porach dnia. Najlepszy jest wczesny poranek czy późne popołudnie, gdy temperatury nie są takie wysokie. Z pewnością trzeba unikać godzin okołopołudniowych i wczesno popołudniowych, gdy słońce jest najbardziej intensywne.

Siłownie w Trójmieście. Ile lat trzeba mieć, by móc trenować? Siłownie w Trójmieście. Ile lat trzeba mieć, by móc trenować?

I choć często mówi się, że aktywność fizyczna jest korzystna dla zdrowia, to w tym wszystkim należy mieć na uwadze, że podczas upałów najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek. Tutaj kluczową rolę odgrywa nawodnienie.

- Przed, w trakcie i po treningu należy regularnie pić wodę, aby uniknąć odwodnienia. Warto zabrać ze sobą butelkę wody na trening i pić co 15-20 minut, nawet jeśli nie odczuwasz silnego pragnienia - dodaje trener personalny.


Dlatego jeśli decydujesz się już na treningi wytrzymałościowe lub wysiłek fizyczny na otwartym słońcu, to trzeba mieć świadomość, że może to zwiększyć ryzyko przegrzania organizmu. Warto więc robić to z głową i nie porywać się na wymagające aktywności.

- Rozważ treningi o niższej intensywności, takie jak spacery, nordic walking, joga lub pływanie - kończy szkoleniowiec.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (64)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Gry Parkowe na Orientację Zabawa z Mapą Kozacza Góra

20 - 27 zł
impreza na orientację

Bieg granicami Sopotu

50 zł
bieg

Razem w plenerze. Spacer krajoznawczy

spacer

Forum

Najczęściej czytane