wiadomości

Wędrówka przez zielone płuca Kaszub

Wędrówka przez najpiękniejsze rejony Kaszubskiego Parku KrajobrazowegoKaszubski Park Krajobrazowy to dość rozległy obszar przepięknych lasów, jezior, a także licznych rezerwatów przyrody. Jednym z najbardziej uroczych jego terenów są Lasy Mirachowskie, zwane często "Zielonymi Płucami Kaszub". Rejon ten zwiedzaliśmy już wielokrotnie, ale jak dotąd nigdy zimą. Każda pora roku wygląda tu zupełnie inaczej. Jednak, gdy ziemię przykryje biały puch tworzą się niesamowite kontrasty malujące przepiękne rozległe krajobrazy. Niestety nie dostrzeżemy ich już latem kiedy to korony drzew porośnięte są liśćmi. Wtedy jednak naszą uwagę przykuwają inne barwy natury. Wybierz się tam, a z pewnością wrócisz niejeden jeszcze raz!Dojazd / skąd najlepiej rozpocząć wędrówkę:

Chcąc wyruszyć naszym tropem najlepiej wycieczkę rozpocząć spod Leśniczówki Mirachowo. Nieopodal, na parkingu leśnym zostawić można samochód. Wariantów wycieczek jest tu cała masa i na dobrą sprawę wszystko zależy od orientacji w terenie, gdyż wiedzie tędy tylko jeden szlak turystyczny, który niestety trochę pomija najpiękniejsze zakamarki tej okolicy.

Co zobaczyliśmy podczas naszej wędrówki:

Pierwszym celem naszej wędrówki jest położone nieopodal leśniczówki Jezioro Lubygość oraz rezerwat przyrody o tej samej nazwie. To bardzo urokliwe miejsce, położone w dość głębokiej niecce. Wiosną i latem brzeg jeziora mieni się w przeróżnych barwach całej palety, zimą natomiast dostrzec można nieco inne pejzaże, które ciężko wychwycić gdy korony drzew porośnięte są liśćmi. Wędrując ścieżką nad samym jeziorem nie sposób pominąć także tzw. Grot Mirachowskich. Są to niewielkie formy skalne, odkryte na przełomie lat 50. i 60. w rezultacie eksploatacji niewielkiego wyrobiska piasku i żwiru na północnej krawędzi jeziora.

Trzymając się cały czas ścieżki wiodącej wzdłuż brzegu jeziora dochodzimy do bagniska i małego wąwozu. Ścieżka trochę zanika, ale nie ma co się tym zbytnio przejmować. Nie ma co też ufać jakimkolwiek mapom zarówno tym fizycznym jak i cyfrowym. Wystarczy kontynuować wędrówkę dalej prosto między wzniesieniami. Kilkadziesiąt metrów dalej, po osiągnięciu szczytu wzniesienia dojdziemy do oznakowanego kolorem czerwonym pieszego Szlaku Kaszubskiego, który doprowadzi nas do Szczeliny Lechickiej.

Rezerwat Przyrody Szczelina Lechicka to niewielki obszar, który obejmuje ochroną wytopiskowe Jezioro Kłączno Małe oraz przepiękne lasy bukowe porastające wysokie brzegi akwenu. Z nazwą rezerwatu powiązany jest także punkt widokowy, który znajduje się jednak poza jego granicami. Najłatwiej dotrzeć do niego wędrując wspomnianym wcześniej szlakiem pieszym. Ze Szczeliny Lechickiej rozpościerają się przecudne widoki na położone w dole Jezioro Potęgowskie i  jego odnogi. To wspaniałe miejsce na odpoczynek i piknik.

Wędrówka przez Zielone Płuca Kaszyb
Wędrówka przez Zielone Płuca Kaszyb fot. Krzysztof Kochanowicz


Kolejnym punktem naszej wędrówki jest platforma widokowa na Zamkowej Górze. Żeby tam dojąć trzymamy się Szlaku Kaszubskiego, który wije się dość wysokim brzegiem Jeziora Potęgowskiego porośniętym przeogromnymi sosnami i modrzewiami. Wędrując wśród tak ogromnych drzew, warto zatrzymać się i zadrzeć głowę w górę w kierunku soczyście zielonej ich korony. Po wyjściu z lasu otworzy się przed nami większa przestrzeń dość mocno pofałdowanego terenu z urokliwymi polami. Punktem charakterystycznym będzie dom letniskowy i znajdujący się na jego posesji przydrożny krzyż. Tuż za nim należy odbić w kierunku lasu, kontynuując marszrutę wg opcjonalnego oznakowania szlaku, który przejawia się czerwonym trójkątem w białej obwódce. Takie oznakowanie na szlaku oznacza odejście do punktu widokowego. Droga dochodzi do małego parkingu leśnego po czym ostro zaczyna piąć się ku górze. Do pokonania mamy znaczne wzniesienie i drewniane, dość męczące schody, ale warto, bo z góry rozpościerają się kolejne zapierające dech w piersi widoki. Z platformy widać Jezioro Białe oraz Czarne a także pobliskie osady m.in. Kamienicę Młyn.

Z Zamkowej Góry, po kolejnym krótkim odpoczynku wyruszamy w kierunku Jeziora Junno i leżącej nieopodal miejscowości Kamienicy Królewskiej. Nie dochodzimy jednak do cywilizacji. Naszym celem jest dawna, nieczynna już linia kolejowa, pod nasypem której skrywają się liczne kamienne tunele. Pomimo drobnych ścieżek i leśnych duktów, teren ten jest dość trudno dostępny. Chodzenie na azymut mamy już we krwi, więc czy jest ścieżka, czy jej nie ma nie stanowi dla większego problemu, nawet zimą.

Ostatnim dość rozległym obszarem, który zobaczymy na naszej trasie są objęte ochroną torfowiska. Wytyczonymi ścieżkami wędrujemy więc wśród licznych kanałów i rozlewisk Rezerwatów Przyrody Jeziora Turzycowego oraz Kurzych Grzęd. Spod białego puchu przebijają się zielone mchy i porosty. Teren ten jest zupełnie dziki. Mamy jednak szczęście, gdyż przy tak niskich temperaturach wszystko jest skute lodem więc udaje nam się ten teren przejść o suchych stopach.

Podsumowanie:

W ten oto sposób zatoczyliśmy dość sporą pętlę, która pochłonęła nam prawie cały dzień.
Jak było? Jak zwykle cudownie! Lasy Mirachowskie to przepiękna kraina, w której można poczuć się jak w bajce. Wędrując tutejszymi ścieżkami i leśnymi duktami z pewnością odetchnąć można od cywilizacji i nabrać pozytywnej energii na cały kolejny tydzień pracy.

Statystyki wędrówki:

- Całkowity dystans: 26 km
- Łączny czas wędrówki: 7 godzin
- Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wędrówki: parking przy Leśniczówce Mirachowo

- Mapa i ślad gps naszej wędrówki

Na wycieczkę radzimy zabrać ze sobą dobrą mapę:
Wydawnictwa Eko-Kapio, pt. Szwajcaria Kaszubska o skali: 1:30 000GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz & Danuta Kobylarz

Wędrówkę prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Zobacz także inne nasze relacje z wędrówek w rejonie Lasów Mirachowskich:

1) Wędrówka przez mokradła Lasów Mirachowich
2) Wędrówka dookoła Jeziora Potęgowskiego (wideo relacja)
3) Wędrówka na Górę Zamkową i Szczelinę Lechicką (wideo relacja)

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne wypady!


Pomysł wędrówek weekendowych:

Spacery i wędrówki są uzupełnieniem proponowanych przez grupę wypadów rowerowych. Przykładem powyższej relacji, od czasu do czasu, w weekendy Grupa Rowerowa 3miasto wybiera się na dłuższy i  dość intensywny wypad pieszy. Trasa zwykle oscyluje między 15 a 25 km i trwa niekiedy cały dzień. Krótsze wypady piesze grupa organizuje głównie w tygodniu po pracy, poza głównym sezonem rowerowym. Wszystko zależy jednak od chęci i możliwości. Jesienią i zimą częściej organizowane są tzw. "żwawe wędrówki", zaś wiosną i latem wypady rowerowe.

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych

Co chwilę mamy ciekawe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!
O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto

Opinie (8) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl