wiadomości

stat

Wędrówka wśród piasków Mierzei Sarbskiej

Zafascynowani wędrówkami przez piaszczyste góry wybrzeża, tym razem wyruszyliśmy na spotkanie z madwinami rozciągającymi się między latarnią morską Stilo a Łebą. Blisko 24-kilometrowa trasa pozwoliła zobaczyć najpiękniejsze miejsca, które zwykle są nieosiągalne dla przeciętnego turysty wybierającego się w tamte okolice. Ale dla chcącego nic trudnego!Wydmy Słowińskiego Parku Narodowego zna chyba każdy. Wiosną bądź jesienią przyjeżdżają tu dzieci na wycieczki szkolne, zaś latem ciągną rzesze turystów. W sezonie urlopowym ciężko znaleźć miejsce na lokalnym parkingu, a także intymny kadr bez lemingów w tle. Kiedy więc wybrać się na wydmy? Najlepiej wtedy, kiedy jest szaro, buro i ponuro, oczywiście tylko z pozoru, gdyż obszar ten piękny jest o każdej porze roku. Poza głównym sezonem turystycznym, nawet na głównych szlakach wędrownych nie spotkamy tu żywej duszy, co jest ogromną zaletą. Jest jednak druga strona medalu: dojazd. W okresie od października do końca kwietnia, w weekendy nie ma co liczyć na transport zbiorowy typu PKS. Chcąc dostać się do osady Osetnik, znanej także jako Stilo, trzeba liczyć na samego siebie.

Nasza trasa skupiła się na krajobrazie:

Nasza trasa skupia się na walorach przyrodniczych. Na dobry początek przemierzamy bujne i wiecznie zielone lasy Mierzei Sarbskiej, która - jak sama nazwa podpowiada - rozciąga się między brzegiem morza a Jeziorem Sarbsko. Wędrując przez objęty ochroną obszar trzymaliśmy się wytyczonych tu szlaków turystycznych: Pętli Sarbskiej - znakowanego kolorem niebieskim szlaku turystyki pieszej oraz zielonego szlaku rowerowego. Poza rezerwatem wędrowaliśmy lokalnymi drogami leśnymi i wydreptanymi ścieżkami, które pomogły zapoznać się z atrakcjami przyrodniczymi tego obszaru. Na kilku kilometrach towarzyszył nam także brzeg morza. Przy tak słonecznej pogodzie, nawet porywisty wiatr sypiący plażowym piaskiem po oczach był relaksujący. Najbardziej urokliwym miejscem na tym odcinku były pozostałości po prastarej puszczy dębowej sprzed 5 tys. lat.

To, co po niej pozostało to ogromne pnie, które w zależności od wysokości wody i naniesionego na brzeg piachu są bardziej odsłonięte, bądź mniej. Tym razem widok nie był tak imponujący, jak w zeszłym roku, niemniej nadal wzbudzał w nas zainteresowanie. Według jednej z hipotez las został strawiony przez potężny pożar, a z czasem jego pozostałości pochłonęło morze i piasek. Słona woda dobrze jednak zakonserwowała to, co zostało z dawnej puszczy, dzięki czemu przy większych sztormach morze niekiedy odsłania potężne pnie drzew. Pralas, o którym ostatnio głośno w różnych mediach, to podobno żadna nowość. Miejsce odsłonięcia przez morze pozostałości po istniejącym przed tysiącami lat lasu znane jest tubylcom nie od dziś. Jest ono oznakowane również na wielu mapach, w tym także na tej, którą posługiwaliśmy się podczas naszej wycieczki.

Plaża jak plaża, niby taka sama jak wszędzie, a jednak jest w niej coś, czego nie znajdziemy np. w Trójmieście. Ciekawostką są tu płaskie kamienie, pod którymi świszczący wiatr uformował różnorodne kształty. Wzdłuż brzegu Mierzei Sarbskiej plaża jest bardzo szeroka. "Randka z wydmami" to nie pierwszy i nie ostatni nasz wypad w te okolice.

Statystyki naszej wędrówki:

Kliknij na mapę i przejrzyj trasę naszej wędrówki mat. Open Street Map / Traseo.pl


-Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wędrówki: osada Osetnik (Stilo)
-Czas wędrówki wraz z postojami: 7 godzin
-Dystans: 23,5 km
-Poziom trudności: średni

>>>Zobacz którędy wędrowaliśmy, pobierz ślad GPSDo wędrówki użyliśmy mapy Słowińskiego PN, 1:50 000 wyd. EkoKapio.pl
GALERIA ZDJĘĆ 1; fot. Wioletta Zubka
GALERIA ZDJĘĆ 2; fot. Piotr Gąsior
GALERIA ZDJĘĆ 3; fot. Krzysztof Kochanowicz

Wędrówkę prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Idea wędrówek w weekendy:
Spacery i wędrówki są uzupełnieniem proponowanych wypadów rowerowych, które organizowane są zwykle od wiosny po jesień. W okresie zimy częściej natomiast wyruszamy na piesze wędrówki zarówno po najbliższych nam okolicach, jak i nieco dalszych.

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto

Opinie (25) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl