• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zabytkiem po szosach i szutrach

Mikołaj Wierzbicki
15 sierpnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 

"L'Eroica". Rajd zabytkowych rowerów.


Rower górski to najpopularniejszy typ roweru w Polsce. Jest to zastanawiające, ponieważ większość z nich nigdy nie zobaczy gór, co najwyżej górki w okolicznych lasach. Służą przede wszystkim do miejskiej rekreacji, ewentualnie przejażdżek po ubitych polnych drogach. Można jednak zauważyć, że coraz więcej osób przesiada się na inne rowery - miejskie, holendry, trekkingowe, bmx, szosowe. Ja przesiadłem się na klasyka, blisko trzydziestoletnią włoską kolarzówkę Bianchi.Bohaterskie ściganie
Bianchi Rekord 841 - takim rowerem będę przemierzał Toskanię. Bianchi Rekord 841 - takim rowerem będę przemierzał Toskanię.
Luciano Berutti, ikona L'Eroiki na charakterystycznej toskańskiej szutrowej drodze. Luciano Berutti, ikona L'Eroiki na charakterystycznej toskańskiej szutrowej drodze.
Zamiast izotoników i batonów zawodnicy częstowani są winem i owocami. Zamiast izotoników i batonów zawodnicy częstowani są winem i owocami.
Kiedy kilka lat temu po raz pierwszy pojechałem do Toskanii, obok typowych drogowskazów z nazwami miejscowości zobaczyłem małe, brązowe tabliczki z napisem "L'Eroica". Jak się okazało, nie ustawili ich fani twórczości filmowej Andrzeja Munka, ale organizatorzy odbywającego się od 1996 roku rajdu zabytkowych rowerów.

Poszperałem trochę w Internecie i okazało się, że to nie impreza kilkunastu lokalnych wariatów, ale spotkanie około 3 tys. miłośników klasycznego kolarstwa z całego świata i co najmniej drugiej takiej liczby kibiców oraz turystów chcących przenieść się w czasie.

Cóż takiego się dzieje od 15 lat na przełomie września i października w małym Gaiole in Chianti? Otóż zjawia się cała czereda przebierańców w trykotach z nazwami dawnych grup kolarskich i nieistniejących już sponsorów, przywożą swoje 30, 40 albo i 70-letnie skarby i zachwycają się grawerowanymi, malowanymi, wytłaczanymi nazwami: Campagnolo, Brooks, Modolo, Mavic, Iscaselle, Gipiemme, Bianchi, Olmo, Pinarello, Colnago, Dancelli, Rossin, Galmozzi, Gianni Motta... Marki, producenci, nazwiska kolarzy - są odmieniane przez wszystkie przypadki w kilkunastu językach. Jednych fascynuje błyszczący chrom maszyn, które niegdyś zwyciężały na Tour de France czy Giro d'Italia, inni zachwycają się rdzą i patyną bicykli z początków kolarstwa szosowego.

Można kupić rowery już odrestaurowane, rowery do remontu, części zamienne, koszulki, czapeczki i całe mnóstwo drobiazgów nic nie wartych dla laika, a wartych fortunę dla kolekcjonera. Przybywają dawni mistrzowie, których można było przed dekadami zobaczyć na czołówkach gazet. Dzisiaj swymi słynnymi nazwiskami sygnują ramy rowerów (Francesco Moser), albo wspierają drużyny kolarskie (Czesław Lang).

Noski i prosciutto

Impreza bywa nazywana wyścigiem, ale żadnego podium i oficjalnej klasyfikacji nie ma. Każdy, kto dojedzie cało do mety, jest zwycięzcą. Sprawa z wielu powodów wcale nie jest taka oczywista, jeśli weźmiemy pod uwagę, że najwytrwalsi mają do przebycia 205 km, w połowie po asfalcie, w połowie po toskańskich szutrach (stradi bianchi), na rowerach bez przerzutek albo z "przerzutką", której zmiana polega na wyjęciu i odwróceniu tylnego koła, bo z jednej strony jest mniejsza zębatka, a z drugiej większa.

Są też trasy krótsze o dystansie 135, 75 i 38 km, ale i na nich trzeba jechać rowerem szosowym sprzed 1987 r., który musi mieć manetki przerzutek umieszczone na ramie, puszczone na zewnątrz linki hamulców, noski. Zabronione są pedały SPD i nowoczesne materiały typu carbon.

Na punktach odżywczych nie ma izotoników, żeli i batonów energetycznych, ale chleb z oliwą, prosciutto, salsiccia, woda i wino, a wieczorem w Gaiole in Chianti odbywa się pasta party dla wszystkich kolarzy.

Nikon FM2 z przerzutkami

Kupiłem starego Bianchi, by móc się tam znaleźć jako uczestnik, a nie jedynie jako widz. Można go porównać do dobrego aparatu fotograficznego pozbawionego współczesnej elektroniki. Wszystko trzeba ustawiać manualnie, pilnować ostrości, ale magia obrazów, które pojawiają się w ciemni podczas wywoływania zdjęć, jest wyjątkowa.

Jeżdżąc Bianchim trzeba uważać na najdrobniejszą nierówność, hamować z odpowiednim wyprzedzeniem, ciągle korygować ustawienia prowadnicy przedniej przerzutki, bo w jednym położeniu nie obsługuje pełnego zakresu tylnych zębatek, pilnować dokręcenia najróżniejszych śrubek i mocowań. Za to efekt jest wspaniały - rower sam się wyrywa do przodu, a na 120-kilometrowej trasie można spokojnie osiągać średnią 26-27 km/h. Do tego jest piękny i musiałem o niego powalczyć - spóźniłem się kilka minut na koniec licytacji. Całe szczęście dziewczynie, która go kupiła zmiękło serce, kiedy dowiedziała się jaka przygoda może czekać Bianchiego i trafił w moje ręce.

Czemu nie Jaguar?

Aż się prosi, by na tego typu wyścig zabrać jedną z polskich kolarzówek, bo przecież nie mamy się czego wstydzić. Jaguary i Huragany produkcji Zjednoczonych Zakładów Rowerowych są nadal bardzo cenione. Jaguarami jeździły polskie ekipy zawodnicze i kluby kolarskie, nawet Ryszard Szurkowski w swoich pierwszych Wyścigach Pokoju w końcu lat 60.

Znalazłem Jaguara, który miał sporo oryginalnego wyposażenia. Szybko się jednak okazało, że przygotowanie go do startu w L'Eroice, wymaga ogromu pracy. Dlatego do Włoch pojedzie Bianchi.

Touring

Do Włoch pojedzie też spora grupa moich znajomych, którzy chcą zobaczyć na własne oczy to święto rowerowego dziwactwa i być może wystartować na najkrótszej trasie. Wspólny, planowany od kilku miesięcy wyjazd zmotywował nas do założenia stowarzyszenia Polski Touring Klub, które nawiązuje do przedwojennej polskiej organizacji o tej nazwie i do działalności innych współczesnych touring klubów istniejących na całym świecie, od Włoch po Peru.

Zapraszamy każdego, kto ma zamiłowanie do sportu w dobrym stylu, podróży, klasycznej motoryzacji, lokalnego jedzenia i dobrego wina.

O autorze

autor

Mikołaj Wierzbicki

- z zawodu prawnik, pasjonat biegania i historii Gdańska. Pisze o swoim treningu, bieganiu oraz aktywnym wypoczynku z perspektywy amatora i uczestnika wielu imprez sportowych.

Opinie (38) 6 zablokowanych

 • SUPER SPRAWA!!!!!!!!!!

  a rowerek b.fajny,mialem kiedys podobne cudenko ale nie wytrzymał wypadku z automobilem...;-(....

  • 13 0

 • A jak z wygodą na tak starych rowerach? (1)

  Czy te sprzęty są podobnie wygodne co dzisiejsze, czy tylko dla "zapaleńców"? :)

  • 3 0

  • stara kolarka

   śmigam na ostrym kole opartym na konstrukcji z połowy lat 80' już od roku i polecam takie rozwiązanie. Początkowo uważałem rower bez wolnobiegu za bezsens i modną fanaberię, ale tego rodzaju napęd naprawdę, moim zdaniem, jest idealny do miasta. Wymaga jednak dużego opanowania. Na długich trasach wybrałbym chyba jednak "zwykłą" kolażówkę". Z chęcią wystartowałbym sobie w takim rajdzie. Na filmie zauważyłem kogoś z ostrym kołem. Ciekawe, czy mój rower spełnia warunki wiekowe;>

   • 3 0

 • WSPOMNIENIE CZYTELNIKA (6)

  Podoba mi się to, co napisał autor tego artykułu. Trochę rzewnie mi się zrobiło, bo miałem kiedyś Jaguara i, po założeniu rodziny, przekazałem go młodemu członkowi rodziny żony, i nawet nie wiem, co się z tym rowerem dalej stało. Przypominają mi się, wspomniane przez autora, uroki jazdy tamtym rowerem, a można było nim jechać szybko po stosunkowo mało uczęszczanych dawniej drogach. Teraz jeżdżę trzyletnim nowoczesnym rowerem dobrej klasy, ale czasami nachodzi mnie nostalgiczne pragnienie chociaż popatrzenia na obiekt mojej dawnej fascynacji.

  • 17 1

  • (5)

   "Teraz jeżdżę trzyletnim nowoczesnym rowerem dobrej klasy" hehehehe się uśmiałem :D

   • 0 10

   • re: (1)

    Napisałem "dobrej", a nie np. "bardzo dobrej". Mój rower trekkingowy, którym obecnie zwykle jeżdżę, Hercules Sacorte, rocznik 2008, ma kompletny napęd Shimano Deore XT, nie mówiąc już o pozostałym odpowiednio dobrym wyposażeniu, więc nie ma się z czego śmiać. Praktycznie nie spotyka się lepszych rowerów typu trekking. Kupiłem go jako nowego w sklepie i do tanich nie należał (cena katalogowa: 1300euro). Firma Hercules ma bogatą i długą tradycję, nie tylko rowerową, i jej produkty zawsze były cenione na rynku. Oczywiście są rowery po 20 000 - 30 000 zł i zapewne, prześmiewco, taki posiadasz : ).

    • 11 0

    • Sprostowanie i nie tylko

     Przy okazji małego remontu w domu wpadł mi w ręce katalog Herculesa z 2008 roku i wychodzi na to, że, cenę katalogową mojego roweru, zawyżyłem o 101 euro. Zapewne mało to kogokolwiek obejdzie, jednak, jak mi się wydaje, dla porządku sprostowanie pomyłki się należy. Możliwe, że zapamiętałem ją inaczej dlatego, że dokonałem ulepszeń i uzupełnień w jego wyposażeniu (m. in. pedały SPD, mostek kierownicy, "otorbienie") i w sumie wyszło o kilkaset złotych drożej. Napisałem też, że praktycznie nie spotyka się lepszych rowerów typu trekking, podczas gdy chociażby w tymże katalogu były dwa modele droższe od mojego, jeden na ramie z włókien węglowych i napędzie s**** X-0 (cena 1899euro), oraz drugi z 14 biegową przekładnią Rohloff-a (cena 1999euro). Wracając do spraw historycznych, zapewne nie tylko ja, obserwuję dokonującą się chyba historyczną zmianę w konstrukcji napędów współczesnych rowerów, coraz powszechniej wyposażanych we wspomaganie elektryczne, co może niektórym wydawać się nawet pewną profanacją kolarstwa, ale obecnie nawet najwyższej klasy "wyścigówki" mają już przerzutki sterowane elektrycznie, chociaż oczywiście to nie jest to samo, co silnik napędowy : ). Taki, przykładowo, podobny do mojego rower trekkingowy Herculesa (też na "XT") można również nabyć z dodatkowym silnikiem elektrycznym. Zresztą Hercules oferuje już wiele modeli "elektrycznych". Nawet firma Scott w tym roku oferuje tego typu rowery z elektrycznym napędem Boscha, co może wydawać się zaskakujące. Ja oczekuję pojawienia się konstrukcji odzyskujących całą energię traconą podczas hamowania, co już nie uważałbym za wspomnianą profanację, ale istotne usprawnienie mogące być z powodzeniem stosowane w tradycyjnym kolarstwie. Zdaję sobie sprawę z tego, że konstrukcja, chociażby takich elektrycznych hamulców jest sporym wyzwaniem dla konstruktorów. Sądzę, że właśnie dopiero teraz, po około stu latach, przyszedł czas rewolucji konstrukcyjnej i napędowej rowerów, a stare mechaniczne modele pozostaną rarytasami kolekcjonerskimi.... się rozmarzyłem i rozpisałem : )))Pozdrawiam

     • 1 0

   • Smiało! Pochwal się swoją marketową maszyną za kilkadziesiąt ojro : D

    • 5 0

   • Kupa mięsa, a głupota jeszcze większa : D

    • 1 0

   • mam kellysa majestic ale wiadomo każdy kellys to szrot!

    • 1 0

 • (1)

  A gdzie jeźdić na szosówce? Ściezki rowerowe się do tego nie nadają, ulice wyglądają jak poligon.

  • 15 0

  • Na szosówce często ciężko się jeździ w mieście...

   Przynajmniej w Gdyni, bo w Gdańsku to jeszcze nie najgorzej. Oczywiście część osób śmiga jezdniami, ale nie zawsze jest to legalne (tzn. nie jest jak obok jest normalna droga rowerowa).No i właśnie to jest chyba odpowiedź na pytanie dlaczego najczęściej wybierane są górale. Jak kupowałem swojego treka, to Pan w sklepie dwa razy dopytywał, czy aby na pewno nie chcę czegoś z amortyzatorami :-).

   • 10 0

 • mam (7)

  holendra marki HOLENDER !!! Biały, ma aż trzy przerzutki !!!!Przy wymianie opony znalazłam datę 1969!!!!Troszkę starszy ode mnie!!!I nie zamienię na nic !!!

  • 6 2

  • (5)

   o kurcze, niezłe, to gdzie jest zamontowana ta trzecia przerzutka? gdzieś na środku łańcucha?

   • 1 0

   • (4)

    W przednim kole. Dziwię ci się, że dotąd nie widziałeś tego rozwiązania.

    • 7 1

    • A po co w przednim kole ? (3)

     Dla lansu ?

     • 1 0

     • (2)

      : ))) ...... ale się nie przejmuj. Każdemu może się zdarzyć, że czasem nie załapie żartu : )

      • 4 1

      • (1)

       w tym Ci...

       • 1 0

       • w tym mi : )

        • 1 0

  • a ja rzeczywiście mam Holendra

   T.j Gazella i ona ma trzy biegi jest to damka co prawda czarna ale z białymi oponami też zbliża sie do trzydziestki/rower oczywiście bo ja chciałbym mieć trzydziestke/

   • 3 0

 • Czeska ESKA

  Też się pochwalę. W latach 70-tych przypadkowo napotkałem zaniedbaną czeską ESKĘ. Miała ostre koło z dwoma trybami umieszczonymi po obu stronach tylnej osi i duże motylki ułatwiające szybką zamianę stron tylnego koła, czyli zastosowanie "przerzutki". Kierownica aluminiowa (taka raczej wąska) i skórzane siodełko "Favorit". Przerobiłem na modłę ówczesnych rowerów sportowych. Pomógł mi kolega, który trenował kolarstwo w "Lechii -Gdańsk" (czy jest jeszcze tam sekcja kolarska?). Dwa tryby z przodu, pięć z tyłu, noski przy oryginalnych pedałach, dospawane przelotki, ale koła nowe, opony z dętkami, błotniki, bagażnik, oświetlenie. Trochę pojeździłem (Zamość, Augustów-Suwałki, ale przede wszystkim województwo gdańskie). Rower poszedł do ludzi, mnie zostały slajdy i wspomnienia. Szkoda, że tym rowerem nie mogę już wystartować w takiej imprezie jak opisana.

  • 9 0

 • Ugniatanie prostaty... (9)

  podobno nie ma nic gorszego dla mężczyzny po 40-tce jak siodełko ugniatające prostatę. A stare wyścigówki są w tym niezastąpione.

  • 3 7

  • A kto Ci takich rzeczy naopowiadał?

   Wystarczy odpowiednie siodelko i gacie. Problem z glowy.

   • 6 0

  • (7)

   wszystko zależy od wielkości jajek... teraz to coraz mniejszy problem

   • 6 1

   • (5)

    : )))

    • 2 2

    • A Ty co się śmiejesz, skoro ich nie masz ? (4)

     • 1 7

     • (3)

      O cholera! Nie wiedziałem, że znajdzie się tu taka, co mnie tak dobrze zna od tej strony : (A śmieję się, bom wesoły zawsze jest : )Ale nie pozdrawiam : )

      • 5 1

      • Nie masz jajek ale masz fajne niebieskie super hiper wypasione gatki. Męskich nie było jak je nabywałeś? (2)

       • 0 8

       • (1)

        Chyba jesteś daltonistą i zgadujesz kolory. A poza tym, piszesz nielogiczne, bo skoro, jak uważasz, nie mam jajek, to po co mi męskie gatki? Właściwie to nie wiem, po co wdałem się w tę wymianę głupawych uwag. Wystarczy już tych bzdur. Nie pozdrawiam

        • 8 0

       • .

        "Właściwie to nie wiem, po co wdałem się w tę wymianę głupawych uwag." Skoro nie wiesz to ci podpowiem boś głupawy ... od urodzenia!

        • 0 6

   • Dla jednych mniejszy, dla innych większy. Przegapiłaś czas, kiedy do wzięcia byli ci z większymi, a teraz żal. Pozostało chyba jedynie nostalgiczne wspomnienie. Teraz ewentualnie jakiś odzysk wchodziłby w rachubę. : )

    • 4 1

 • rower z aukcji pewnie kupiony razem z książką z autografem Skarżyńskiego?.. :P

  • 0 2

 • złombolowe konkurencje uwielbiam!

  • 0 2

 • oldskul szosa rulezz!

  A ja mam Bianchi Record 838, wymieniłem niektóre podzespoły, bo trzeba było ze starości - rower klasa i do tego rakieta, co wszystko wyprzedza!!! pozdrawiam kol kolarzy!

  • 5 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Taniec Intuicyjny - warsztaty dla kobiet

65 zł
warsztaty, zajęcia rekreacyjne

Marzec Sopocianek (1 opinia)

(1 opinia)
projekcje filmowe, spotkanie, warsztaty, zajęcia rekreacyjne

Warsztaty tańca jazzowego - aka jazz workshops 2024

199 - 210 zł
kurs tańca, zajęcia rekreacyjne, trening

Forum

Najczęściej czytane