wiadomości

e-Orlen Maraton Solidarności odbędzie się, ale wirtualnie, przez cały sierpień

Uczestniczy Maratonu Solidarności będą rywalizować, ale nie wspólnie na trasie z Gdyni do Gdańska, a w dowolnie wybranym miejscu.
Uczestniczy Maratonu Solidarności będą rywalizować, ale nie wspólnie na trasie z Gdyni do Gdańska, a w dowolnie wybranym miejscu. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Maraton Solidarności z Gdyni do Gdańska w tym roku nie odbędzie się. Organizatorzy zachęcają jednak do wirtualnej rywalizacji, która będzie trwała od 1 do 31 sierpnia. Pełny dystans 42 km i 200 m, maraton na raty oraz towarzyszący bieg na 5 km można ukończyć w wyznaczonym terminie i miejscu, a następnie udostępnić wynik dzięki aplikacji mobilnej. Uczestnicy z uregulowaną opłatą startową mogą przenieść ją na zmagania wirtualne lub na przyszły rok. Zapisy startują w sobotę, 6 czerwca. Wtedy poznamy też cenę wpisowego.e-Orlen Maraton Solidarności - zapisy od 6 czerwcaDo tej pory tradycją było, że Maraton Solidarności odbywał się 15 sierpnia. Termin tej corocznej imprezy nawiązywał do strajków sierpniowych 1980 roku. Przewodnią ideą maratonu jest uczczenie pamięci kurierów, którzy pomagali strajkującym, przenosząc ulotki i bibułę pomiędzy trójmiejskimi zakładami pracy.

W tym roku XXVI edycja zmieniła formułę zawodów na wirtualne, dlatego też zmieniono nazwę imprezy na e-Orlen Maraton Solidarności. Rywalizować będzie można od 1 do 31 sierpnia. Idea pozostała bez zmian, aby każda aktywna fizycznie osoba mogła znaleźć dla siebie adekwatny wysiłek.

W planach organizatorów jest przeprowadzenie rywalizacji na pełnym dystansie maratonu w jednorazowym biegu, czyli 42 kilometrów i 200 metrów. Dla mniej wymagających przygotowano "maraton na raty" oraz bieg lub marszobieg towarzyszący na dystansie 5 km.

Maraton Solidarności 2019Rywalizować będzie można w dowolnym miejscu, bo to pokonany dystans jest najważniejszy. Wystarczy zapisać wyniki na ulubionej mobilnej aplikacji, a następnie udostępnić je organizatorom. Podobnie jest z "maratonem na raty", jednak pokonuje się go w sześciu dowolnych etapach (np. po 7 km), również w wyżej wspomnianym terminie.

- Liczymy, że zrozumiecie państwo podjętą przez nas decyzję o odwołaniu imprezy, ale jednocześnie gorąco zapraszamy do wirtualnej zabawy. Mamy nadzieję, że dzięki temu będzie nas jeszcze więcej. Do wspólnej rywalizacji można zaprosić także znajomych, którzy w poprzednich edycjach z różnych względów nie mogli przybyć do Trójmiasta. Ja sama spróbuję swoich sił w biegu na 5 km - mówi dyrektor strategiczny imprezy Małgorzata Leśniewicz.

XXV Maraton Solidarności - relacjaPrzewidywane są ciekawe nagrody. Wszyscy uczestnicy mogą otrzymać numer startowy, certyfikat-dyplom ukończenia biegu, pamiątkowy medal i okolicznościową koszulkę. Uczestnicy, którzy uregulowali już opłatę startową za tradycyjny Maraton Solidarności 2020, będą mogli przenieść ją na zmagania wirtualne bądź przełożyć na przyszły rok.

Do zabawy można również jeszcze dołączyć. Internetowe zapisy ruszą w sobotę, 6 czerwca. Wtedy również poznamy opłatę wpisową.

Komunikat organizatorów o zmianie formuły Maratonu Solidarności

Mimo zaawansowanego procesu organizacyjnego jesteśmy zmuszeni odwołać tegoroczną edycję Maratonu Solidarności. Decyzję podejmujemy z wielkim smutkiem, po konsultacji z jednostkami samorządowymi i służbami, które nie widzą możliwości przeprowadzenia imprezy o tej skali 15 sierpnia 2020 roku. Proces odmrażania polskiego sportu jest prowadzony na tyle szybko, na ile pozawalają obowiązujące przepisy, jednak organizacja maratonu jest bardzo skomplikowanym procesem, wymagającym zaangażowania setek osób i wdrożenia wielu procedur, których nie można przeprowadzić w stanie zagrożenia epidemiologicznego.

Jednocześnie nie chcemy, aby to był zmarnowany rok dla Maratonu Solidarności. Wraz z naszymi partnerami proponujemy państwu zyskującą na popularności formułę zawodów wirtualnych


Przypomnijmy, że ubiegłoroczną XXV edycję Maratonu Solidarności ukończyło niespełna 700 zawodników i zawodniczek z około 30 państw. Wygrał Isaac Kimutai Ngeno z Kenii, który do mety dotarł po 2 godzinach 20 minutach i 31 sekundach.

Przeczytaj relację z XIV Orlen Maratonu "Solidarności"Pierwszy bieg został zorganizowany w 1981 roku, aby uczcić pierwszą rocznicę porozumień sierpniowych, a także, aby oddać hołd ofiarom Grudnia '70. W kolejnych latach bieg odbywał się nieregularnie na różnych dystansach - przeważnie półmaratońskim. Pomysłodawcą organizacji biegu na dystansie pełnego maratonu był Kazimierz Zimny - biegacz, medalista olimpijski z Rzymu (1960 r.) na dystansie 5000 m. Po raz pierwszy biegacze zmierzyli się z dystansem maratońskim w 1995 roku, a Kazimierz Zimny do dziś jest dyrektorem imprezy.

Opinie (36) 6 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl