• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co daje trening funkcjonalny?

Magdalena Iskrzycka
28 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Trening funkcjonalny pomaga wzmocnić całe ciało. Podczas zajęć używa się wielu przyrządów, np. hantli, piłek, rowerów stacjonarnych. Trening funkcjonalny pomaga wzmocnić całe ciało. Podczas zajęć używa się wielu przyrządów, np. hantli, piłek, rowerów stacjonarnych.

Schudnąć czy przytyć? Biorąc udział w treningu funkcjonalnym można skutecznie zredukować tkankę tłuszczową, lub zyskać nieco masy mięśniowej. Wszystko dzięki indywidualnemu podejściu prowadzącego, jak przy treningu personalnym.



Próbowałeś(aś) treningu funkcjonalnego?

Trening funkcjonalny to dość popularne hasło, które dla większości osób rozpoczynających przygodę z fitnessem i aktywnym wypoczynkiem zupełnie nic nie znaczy. Jedni kojarzą go z szkolnym w-fem, inni z intensywnym treningiem wojskowych jednostek specjalnych. Tak naprawdę oba stwierdzenia ocierają się o prawdę, ale nie do końca oddają to, co dzieje się w trakcie zajęć.

- To trening oparty na ruchach wielostawowych, które wykonujemy również w życiu codziennym - tłumaczy Arkadiusz Kulesza, instruktor fitness z klubu Calypso. - Ma charakter siłowo-aerobowy, czyli jest bardzo wszechstronny.

Ten enigmatyczny ruch wielostawowy to właśnie wspólny mianownik ze szkolnymi zajęciami wychowania fizycznego. Chodzi o to, że podczas wykonywanego ćwiczenia pracuje nie jeden izolowany mięsień, lecz wiele mięśni. To bezpieczna i rozwijająca forma ćwiczeń. Najprostszym przykładem ruchu wielostawowego jest zwykły przysiad, a przeciwieństwem ruch izolowany, czyli praca jednego tylko mięśnia jak przy przysłowiowym "przerzucaniu ciężarów" na siłowni. Nie znaczy to, że w treningu funkcjonalnym rezygnuje się z obciążenia.

- Podczas zajęć korzystamy z wielu przyrządów: rowerów stacjonarnych, piłek, ale także hantli, czy gryfu z obciążeniem - wylicza trener. - Wszystko po to, żeby jak najbardziej urozmaicić ćwiczenia, bo popadanie w rutynę nigdy nie przynosi korzyści.

Choć zwrot "trening funkcjonalny" brzmi bardzo fachowo i wydawać się może, że przyda się wyłącznie sportowcom, jego dobroczynny wpływ odczuć można właśnie podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak: wchodzenie po schodach, mycie podłogi, wieszanie firan, czy prace w ogrodzie. Dzieje się tak dlatego, że wzmacniane jest praktycznie całe ciało, poprawie ulega także wydolność. Dzięki temu utrzymanie ciężaru w wyciągniętej ręce nie będzie już dla nas problemem, a krótka przebieżka nie będzie powodem zadyszki.

- Można schudnąć biegając, czy jeżdżąc na rowerze, ale w takim przypadku pracują tylko dolne partie naszego ciała - wyjaśnia specjalista. - Jeśli wcześniej prowadziliśmy wybitnie siedzący tryb życia, nasze mięśnie odpowiadające za postawę ciała są osłabione. Musimy zadbać o ich wzmocnienie, inaczej będziemy przygarbionymi biegaczami o obolałym karku. Swoje ciało trzeba po prostu rozwijać harmonijnie tak, żeby całe było zdrowe i gotowe do wyzwań, które przed nim stawia codzienność.

Trening funkcjonalny spodoba się tym, którzy nie lubią marnować czasu. W trakcie zajęć nie zaobserwujemy obrazka, który często widuje się w sekcji siłowej i kardio, czyli osób z wolna przemieszczających się po sali i przesiadujących na przyrządach do ćwiczeń.

- W ciągu sześćdziesięciu minut jesteśmy w stanie zrobić wszystko, co konieczne do ogólnego wzmocnienia organizmu i wzrostu wydolności - dowiadujemy się od Arkadiusza Kuleszy. - Nie ma długich przerw, jedyne na co sobie pozwalamy to 30 sec. do minuty przerwy między seriami.

To nie znaczy, że narzucane jest mordercze tempo i obciążenie godne kulturysty. Każdy trenuje w miarę swoich możliwości.

- Osoby, które pierwszy raz przychodzą na trening funkcjonalny szybko uczą się techniki wykonywania ćwiczeń - uspokaja instruktor. - Zwykle potrzebują 2-3 zajęć, żeby wdrożyć się w trening.

Na zajęcia przychodzą młode dziewczyny zabiegające o piękną figurę, panie których celem jest zrzucenie kilku kilogramów oraz panowie chcący nabrać nieco masy mięśniowej. Jak to się dzieje, że ćwicząc wspólnie osiągają tak odmienne cele?

- Wystarczy podejść do instruktora przed lub po zajęciach i porozmawiać o swoim celu treningowym - wyjaśnia Kulesza. - Czasami wystarczy zmienić obciążenie i tempo wykonywania ćwiczenia, żeby osiągnąć inny efekt. Każdy instruktor podpowie, jak ćwiczyć, żeby małymi kroczkami zbliżać się do upragnionego efektu.

Trening funkcjonalny znajdziemy w grafikach wielu trójmiejskich klubów, takich jak: Calypso (mornig fit, be fit, power mix), Tiger Gym, Impuls, Pure, Academos, Gymnasion. Tego typu zajęcia prowadzone są również w mniejszych obiektach.

- Polecam trening funkcjonalny zwłaszcza z samego rana, budzi lepiej niż kawa i daje pozytywną energię na cały dzień - podsumowuje instruktor.

Miejsca

Opinie (21) 3 zablokowane

  • Akademos od lat, niezmiennie najlepszy!

    • 0 0

  • Power Mix

    Polecam Power Mix w pon,śr i pt o 7:15 z Arkiem właśnie. Sam chodzę od lipca zeszłego roku i jestem bardzo zadowolony.

    • 0 0

  • Moc endorfin ;)

    Polecam Marlet ;) Zajęcia z Olą i Asią dają niezłego kopa xd
    Po zajęciach ma się mnóstwo energii... poza tym w klubie panuje rodzinna atmosfera ;)

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Główne Miasto Gdańsk - spacer z Walkative

w plenerze, spacer

Środkowa Reda na kajakach górskich i turystycznych (1 opinia)

(1 opinia)
zajęcia rekreacyjne, sporty ekstremalne, rajd / wędrówka

Joga na 100czni

joga

Forum

Najczęściej czytane