• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Biedny pan skater". Rodzice kilkulatków mylą skateparki z placem zabaw

Joanna Karjalainen
22 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Skatepark nie wydaje się miejscem bezpiecznym dla małych dzieci. Ryzyko wypadku jest tu znacznie większe niż na placu zabaw - tych dwóch miejsc nie należy ze sobą mylić. Skatepark nie wydaje się miejscem bezpiecznym dla małych dzieci. Ryzyko wypadku jest tu znacznie większe niż na placu zabaw - tych dwóch miejsc nie należy ze sobą mylić.

- Biedny pan skater, dzieciaki wleciały i już sobie nie pojeździ - taki komentarz możemy usłyszeć w filmie, który niedawno pojawił się w naszym Raporcie z Trójmiasta. Ta konkretna scenka rozegrała się przy skateparku przy Ergo ArenieMapka, ale sprawa dotyczy wszystkich skateparków w Polsce, niezależnie od lokalizacji. Dlaczego rodzice wciąż prowadzają swoje kilkuletnie dzieci w te miejsca, myląc je z placami zabaw?Czy uważasz że w skateparkach powinien obowiązywać dolny próg wieku?

Na filmie, który pojawił się w naszym Raporcie z Trójmiasta, widzimy sytuację, z którą ciągle muszą borykać się miłośnicy jazdy na rolkach, deskorolkach i bmxach. Mężczyzna na deskorolce, ćwiczący w skateparku przy Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu, przerywa trening i z rezygnacją patrzy, jak na miejsce wbiega grupa kilkulatków. Czyżby wiedział, że zwrócenie uwagi rodzicom, którzy gdzieś tam pewnie krążą, to gra niewarta świeczki?


Plac zabaw a skateparkOkazuje się, że problem ten jest powszechny: rodzice kilkulatków nagminnie zdają się mylić plac zabaw i skatepark i wysyłają swoje dzieci do tego drugiego, narażając ich zdrowie i życie. Wydaje się też, że nie do końca zdają sobie sprawę z tego, czym właściwie jest skatepark.

Na YouTubie jest mnóstwo filmów, na których uwieczniono wypadki z udziałem małych dzieci oraz starcia skejtów z rodzicami dzieci krzyczącymi, że to skejci powinni uważać na ich maluchy. Niekiedy, o zgrozo, dochodzi nawet do rękoczynów.Zagrożenie dla wszystkichKłótnie nie są zresztą najgorszym, co dzieje się w skateparkach. Dwa lata temu w Kaliszu w skateparku zginął 16-letni Dominik, który upadł i uderzył głową w betonowy mur. Świadkowie twierdzą, że drogę zajechała mu dziewczynka na hulajnodze.

- Dzieciaki, które tam wówczas były, mówią, że Dominik musiał zmienić kierunek lotu na rowerze, bo podjechała mu na hulajnodze mała dziewczynka, na którą by wjechał i pewnie zabił - pisała przyjaciółka rodziców zmarłego chłopaka. - Ratując ją, stracił własne życie, to takie małe bohaterstwo...
Głos w tej sprawie zabrali także doświadczeni skaterzy, publikując swoje filmy w serwisie YouTube.

- Każdy, kto chociaż raz był w skateparku, wie, jakim problemem są dzieci - mówił miłośnik skateparków o pseudonimie Przemo. - Rodzice, zabierając swoje pociechy, mylą skatepark z placem zabaw. Problem nie leży w dzieciach, a w rodzicach, którzy nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Największym problemem jest to, że rodzice zupełnie nie widzą tego problemu.

W Multiparku powstanie skateparkCo mówią regulaminy?Każdorazowo, udając się do skateparku, należy przeczytać regulamin danego miejsca. Różne skateparki w Polsce mają odmienne zasady. Tylko w niektórych obowiązuje dolna granica wieku użytkowników, jednak warto zwrócić uwagę na to, że niemal wszędzie napisane jest, że młodsze dzieci muszą pozostawać pod nadzorem rodziców.

W regulaminie skateparku Skate Care w Gdańsku czytamy, że małoletni do lat 13 mogą korzystać ze skateparku wyłącznie pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego. Podobny przepis obowiązuje na terenie Skateparku przy Gdańskim Ośrodku Sportu przy ul. Zielonogórskiej 4Mapka: Dzieci, które nie ukończyły 13 lat, oraz osoby ubezwłasnowolnione mogą przebywać na terenie Skateparku tylko w obecności opiekuna prawnego - osoby pełnoletniej.

Nadzór to nie tylko obecnośćWarto pamiętać, że "nadzór" i "opieka" to nie tylko obecność rodzica. To stała obserwacja swojego dziecka i dbanie o jego bezpieczeństwo. Skatepark nie jest placem zabaw ani bezpiecznym miejscem dla kilkulatka.

Skatepark jest miejscem, w którym robi się skoki, salta, gwałtowne zwroty i to się nie zmieni. To nie skejci mają uważać na dzieci - to obowiązek ich rodziców, którzy powinni przemyśleć, czy zabieranie tam dziecka, które dopiero co nauczyło się jeździć na hulajnodze, to dobry pomysł.
21:17 23 SIERPNIA 22

Skate park dla starszych (7 opinii)

Prośba do mam by nie przychodzić z małymi dziećmi na skateparki. Jeśli dziecko potrzebuje jeszcze mamy to na plac zabaw. Dla bezpieczenstwa przy trikach
Prośba do mam by nie przychodzić z małymi dziećmi na skateparki. Jeśli dziecko potrzebuje jeszcze mamy to na plac zabaw. Dla bezpieczenstwa przy trikach

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (110)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majóweczka - nocowanka dla dzieci

170 zł
warsztaty, spotkanie, zajęcia rekreacyjne

Czerwony Rytuał Szeherezady

179 zł
zajęcia rekreacyjne

Bachata w Olivia Garden | Zajęcia tańca latynoskiego

30 zł
kurs tańca

Forum

Najczęściej czytane