• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Bieg Niepodległości: będzie ciasno, ale bezpiecznie

Rafał Sumowski
10 listopada 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Popularność Biegu Niepodległości w Gdyni rośnie z roku na rok. We wtorek na dystansie 10 km pobiegnie prawie 7500 osób. Popularność Biegu Niepodległości w Gdyni rośnie z roku na rok. We wtorek na dystansie 10 km pobiegnie prawie 7500 osób.

Prawie 7500 osób na starcie biegu głównego oczekują organizatorzy wtorkowego Biegu Niepodległości w Gdyni. Jak zapewniają, choć na trasie będzie tłoczno, to na pewno bezpiecznie. - To już chyba maksymalna pojemność na tej trasie, ale jesteśmy dobrze przygotowani - zapewnia Piotr Suchenia z Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Rywalizacja na dystansie 10 kilometrów rozpocznie się o godz. 15.Wtorkowy bieg będzie XVII edycją imprezy, którą biegacze w Gdyni upamiętniają odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Frekwencja na liście startowej rośnie z każdymi kolejnymi zawodami. Rekord z poprzedniego roku wynosił 5594 osób, które zmierzyły się z trasą 10 km. W sobotę ta liczba wzrośnie o blisko 2000 osób.

- To już jest maksimum, jeśli chodzi o przepustowość tej trasy. Chciałbym jednak zaznaczyć, że to jest przede wszystkim bieg rekreacyjny, a my jesteśmy dobrze przygotowani do tej imprezy. Uczestnikom nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Na pewno trochę "zakotłuje" się na starcie, ale tak jest we wszystkich dużych biegach, o czym sam się przekonałem startując na przykład w maratonie berlińskim na 40 tysięcy osób - mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Trasa biegu będzie prowadziła przez główne ulice miasta, co wiąże się ze zmianami w ruchu drogowym.

TYMI ULICAMI PROWADZI TRASA BIEGU (zobacz na mapie)
START: Skwer Kościuszki na wysokości ORP "Błyskawica", Skwer Kościuszki - Aleja Jana Pawła II - Jerzego Waszyngtona - Św. Wojciecha - Tadeusza Wendy - Jana z Kolna - Janka Wiśniewskiego - Polska - Tadeusza Wendy - Św. Piotra - Jerzego Waszyngtona - Skwer Kościuszki - Świętojańska - Józefa Piłsudskiego - Bulwar Nadmorski - Aleja Jana Pawła II - Skwer Kościuszki. META: Skwer Kościuszki na wysokości ORP "Błyskawica"

ZAMKNIĘTE ULICE 11 LISTOPADA
Już od godz. 6 całkowicie z ruchu będzie wyłączony Skwer Kościuszki i Aleja Jana Pawła II. Organizatorzy i straż miejska apelują, aby zabrać z ulic zaparkowane pojazdy.

Dodatkowo, w godz. 14-17 wyłączone zostaną z ruchu następujące ulice: Skwer Kościuszki, Jerzego Waszyngtona, Świętego Wojciecha, Portowa, Tadeusza Wendy, Świętego Piotra, Jana z Kolna, Janka Wiśniewskiego, Polska, Chrzanowskiego, Świętojańska i al. Piłsudskiego. Ruch będzie przywracany na nich sukcesywnie przywracany po zakończeniu biegu.

Aż do 12 listopada, do godz. 6 obowiązuje również zakaz parkowania na miejscach postojowych na końcu al. Jana Pawła II.


Na liście startowej wtorkowego biegu znalazło się kilku zawodników, których bez wątpienia można uznać za faworytów. Do rywalizacji zgłosił się między innymi pochodzący z Kartuz Łukasz Kujawski (SKLA Sopot), mistrz Polski z 2011 roku w biegach na 5000 m i na 3000 m z przeszkodami.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Na trasie pojawi się także Łukasz Oskierko, który w maju tego roku z czasem 2:26:32 zajął 6. miejsce w maratonie w Kopenhadze, a we wrześniu poprawił ten rezultat o 23 sekundy podczas maratonu warszawskiego, gdzie był najszybszy z Polaków. W Gdyni pobiegnie też Karol Kaliś (UKS Zantyr Sztum), który z czasem 01:10:22 zajął 6. miejsce w tegorocznym półmaratonie Gdańsk, osiągając najlepszy wynik wśród krajowych zawodników.

Swój udział zgłosił też Kenijczyk Nduva Boniface Wambua, który w tym samym biegu na początku był w czołówce, ale ostatecznie nie ukończył rywalizacji. Z pewnością będzie on w zasięgu naszych biegaczy.

ZAGRANICZNI BIEGACZE NAJSZYBSI W PÓŁMARATONIE GDAŃSK

W związku z niepodległościowym biegiem specjalną atrakcję dla piłkarskich kibiców przygotowała Arka Gdynia. Klubowy fotograf będzie wykonywał zdjęcia osobom startującym w głównym biegu w koszulkach Arki. Następnie klub poda numery startowe osób ze zdjęć i zaprosi je po odbiór podwójnego zaproszenia na mecz z GKS Katowice, który zaplanowano na Stadionie Miejskim na niedzielę.

Harmonogram imprezy
09:30 Start Marszu Niepodległości - Nordic Walking w kategoriach Open
09:33 Start Marszu Niepodległości - Nordic Walking w kategoriach Szkoły Podstawowe oraz
Szkoły Gimnazjalne oraz Szkoły Ponadgimnazjalne,
10:30 Start Biegu Niepodległości w kategoriach Szkół Podstawowych,
11:00 Start Biegu Niepodległości w kategoriach Szkół Gimnazjalnych,
11:30 Start Biegu Niepodległości w kategoriach Szkół Ponadgimnazjalnych,
15:00 Start Biegu Niepodległości na 10 km - atest PZLA.


Zobacz ubiegłoroczny Bieg Niepodległości, w którym wystartowało 5594 osób.

Wydarzenia

Opinie (49) 7 zablokowanych

 • Czy policja-milicja spisze wszystkich biegaczy? (4)

  Tych co mają jakiś napis na koszulce - bo mogą burdy i zamieszki robić!!! Tak jak tych co jadą do Warszawy - ja się pytam..... Czemu każdego nie odwiedza w domu! :D

  • 20 11

  • (3)

   Jak ktoś nie ma sił biec, proszę schodźcie na bok żeby innym nie utrudniać. Najbardziej osłabiają ludki, którzy idą środkiem i sobie gadają, a reszta skacze pod taśmami po chodnikach. Szanujmy się, to naprawdę nie wymaga wielkiego wysiłku

   • 16 4

   • Są tacy, którzy idą i gadają juz na pierwszej prostej. Niestety

    Trzeba pilnowac i wyrzucac obcych którzy wchodzą do nieswoich stref

    • 5 5

   • (1)

    Jak jest wyżej napisane jest to bieg rekreacyjny.

    • 4 2

    • Rekreacja rekraacją

     Lecz na mecie muszę byc pierwszy tak tak
     Przynajmniej w pierwszej 10 tak tak
     Muszę byc szybki tak tak
     Schodzić z drogi spacerowicze do cholery biegać biegać tak tak

     Rekreacyjnie to po biegu główkę przebadać .

     • 2 2

 • "Ochotniczy bieg za nicością", czyli w skrócie o tym, jak to "między nami, niewolnikami". (3)

  Polska jest państwem niepodległym? Te biegi pod patronatem Niepodległości, ale wg mnie prawda jest inna... czego nie zdążono zrobić w PRL-u robi się teraz - ideologiczna ciągłość jest faktem!
  Cała Polska została oszukana i jest oszukiwana nadal!

  Niektórzy te oszustwa nazywali po imieniu i nie ma ich za to w encyklopedii - po tym poznajemy, kto jest kto? Doktor Sławomir Cenckiewicz, były pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN, jest bez wątpienia jednym z najlepszych w Polsce znawców archiwaliów posolidarnościowych. Na 80. urodziny bohaterki "Solidarności" opublikował w "Rzeczpospolitej" tekst pod znamiennym tytułem "Matka 'Solidarności'". Cenckiewicz znany jest ze stylu naukowego, z rzeczowej relacji, niepoddającej się nazbyt subiektywnym ocenom. Jednak wobec takiego fenomenu jak Anna Walentynowicz nie potrafi ukryć swoich emocji: "Stosunek elit III RP do Anny Walentynowicz przypomina czasem scenariusz nakreślony przez funkcjonariuszy SB, którzy w 1985 r. oznajmili jej prosto w oczy: 'Wałęsa już jest w encyklopedii, a pani tam nie ma i nigdy nie będzie. Wiedzieliśmy o tym już w 1980 roku'...

  • 21 26

  • Wystarczy pamiętać (1)

   że większość polityków wywodzi się z "poprzedniego" aparatu władzy a większość ich dzieci to gwiazdy "dziennikarstwa", "telewizji" a cała "rezerwa kadrowa" - nomenklatura zasiada w spółkach (dawniej państwowych).

   Całe prawo opiera się na ustawach z PRLu (obudowane jedynie "nowelizacjami" czyli dodatkowymi obwarowaniami).

   Grupy niezlustrowane dalej siedzą na państwowym wikcie:
   - sądownictwo,
   - edukacja,
   - opieka zdrowotna,
   - administracja publiczna,
   - wojsko,
   - ...

   Lista Maciarewicza nie zawierała ani jednego agenta w służbie czynnej. Wszyscy z listy zakończyli służbę na 3 lata przed lustracją a byli tacy co nawet na 40 lat. Przecież to kpina.

   • 7 2

   • A uchwałę lustracyjną zgłosił Korwin-Mikke, którego media głównego nurtu zwykły szykanować i nazywać ruską agenturą. Dobrze, że młodsze pokolenia nie są tak zniewolone przez telewizję.
    A poza tym bieg to fajna sprawa, nie mająca zbyt wiele do czynienia z "Niepodległością" :)

    • 5 4

  • Czas się zreflektować o przyszłość swoich bliskich, każdy ich ma ... A co oni odstaną od nas?!

   Dlatego ,Ci którzy kochają nasz pokręcony, ale z bogatą historia ,"Naszą Ojczyznę", na spokojnie ... Nadejdzie czas, na pitolnięcie .
   ^_^. A naród wie ,że wypitalanie cięzko zarobionych pieniędzy w "stonce" ,dobija nas podwójnie ,bo zdzierają i wszystko jakoś już nie wraca. Bo te śmieciowe pensje m.in ,w markietach uwłaczają,w godność człowieka. Wkoło jesteśmy dymani, czas zapieprza ,w życiu codziennym... Dziesiątki lat od II WW ,"prywatyzacji komuny",10 laty w UE. To jeszcze Zusem ,kilka szmat 36 mln rodaków sie nie przejeło z pluć w twarz "szukaniem" teraz kto podsłuchał. Kopacz ?! Nie dzięki...

   • 4 0

 • Bardzo fajne te biegi w Gdyni, które stały się już tradycją. (2)

  Z roku na rok coraz więcej osób biega co bardzo cieszy.

  • 24 7

  • zgadza się (1)

   Ale z roku na rok, w miarę wzrostu popularności tych biegów drożeje wpisowe - dwa lata temu 10 PLN, o ile wiem, rok temu 20 PLN, a teraz 30 - wcale nie mało. A pakiet startowy bidny - teraz już tylko numer startowy, chip i kilka ulotek. w d... sie poprzewracało

   • 7 3

   • Kiedyś biegało 1000osob za 10zl teraz 7000osob za 30zl chyba logiczne.

    • 0 0

 • Chciałbym tak biegać jak ci najlepsi. (2)

  Jeszce kilka startów i będę miał poniżej 40 min ;) szkoda, że nie mam więcej czasu na trenowanie. Fajny sport. Piękne tereny do treningu.

  • 19 7

  • Jakie piękne tereny skoro (1)

   Ciagle centrum miasta blokujecie?! Do lasu prosze

   • 5 8

   • tereny piękne

    do treningu, jak pisał przedmówca. Centrum blokowane jest przy okazji zawodów, kilka razy w roku, przy czym wiele głównych dróg jest przejezdnych, a zawody odbywają się w dni wolne (dla większości) od pracy, więc i ruch samochodowy jest mniejszy

    • 3 0

 • Jak zawsze ustawie się pierwszy na starcie obok chudzielców z Kenii by mnie kamery złapały.

  A potem będę narzekał, że nie wszyscy wyprzedzają i że ulice blokowali :) Ale dobrze że tyle młodych lasek biega to przynajmniej miło jest po patrzeć :)

  • 15 7

 • Ulice dla aut. (5)

  Biegajcie lansiarze w lesie i nad morzem.

  • 15 40

  • Centrum miasta

   Centrum miasta dla ludzi, nie dla samochodów

   • 14 3

  • auta (2)

   grubasy z aut i biegiem, a nie tylko cały czas narzekać i narzekać

   • 8 4

   • Ulice sa dla aut, sciezki I plaze dla biegaczy

    • 1 5

   • Zreszta bieganie po twardym niezbyt zdrowe dla kolan

    • 3 0

  • A po co mi oni w lesie czy nad morzem, to tereny dla mnie I ludzi biegajacych dla siebie na luzie a nie dla spinajacych sie napalencow

   • 0 0

 • Biegacz. (3)

  Już się nie mogę doczekać tego biegu ;) Super ze są takie inicjatywy i że bieganie robi się coraz popularniejsze i że są tacy sponsorzy jak PKO BP, bo dzięki nim to kolejny duży bieg udaje się zrealizować.

  • 7 6

  • Jak małpy za bananem !

   • 2 2

  • Tez mi przyjemnosc biegac po miescie, w tlumie I w dodatku za to placic. Tyle pieknych terenow do biegania w 3 city!

   • 1 0

  • powodzenia!!!

   • 0 0

 • Ja się pytam. (4)

  A ja się pytam ile z tych ludzi którzy zaczęło w ogóle biegać zrobiło sobie badania wysiłkowe lub chociażby ekg i takie sprawy. Dla mnie to moda, jeszcze szacun jak po lesie biegają, ale po mieście porażka. Wcześniej nie biegali bo co, bo sklepów z ubraniami i butami do biegania nie było. Mam frenda co ileś lat wstecz biegał to mówił że się z niego ludzie śmiali. Mi to wisi ale szkoda czytać jak po takim maratonie (jeśli dobiegnie) młody czlowiek zjeżdża z tego świata bo to nie było dla niego, a raczej nie dla jego zdrowia.
  Ps. Ja na rowerze jeżdżę, żeby nie było.

  • 15 5

  • To bieg na 10km a nie maraton (1)

   Badania wysiłkowe i ekg są bardziej potrzebne tym którzy nie biegają
   Ale tym co biegają czasem też, żeby nie było

   • 2 2

   • Bieganie to

    Niezrownowarzony stan umysłu .
    Nie uciekasz, nie gonisz a wszystko cię mija .

    • 2 1

  • (1)

   "mam frenda" - jaki światowiec

   • 5 0

   • ja tez mam frenda ale to od czegoś zupełnie innego

    do łojenia wafle do łojenia

    • 1 0

 • (3)

  Bieganie mi przeszlo. Problem z kolanem, poza tym to straaaaaaaasznie nudne. Za kazdym razem musialam sie potwornie zmuszac. Zamiast tego jezdze wszedzie rowerem caly rok i duzo chodze pieszo. Mysle, ze z biegania najbardziej ciesza sie ortopedzi. Na pewno maja huk roboty od paru lat. Zreszta ludzie biegaja, bo samochod odebral im naturalny ruch. A wystarczyloby zrezygnowac z samochodu. Od razu wiecej ruchu i ile pieniedzy zaoszczedzonych. Tak czy siak zycze wszystkim powodzenia.

  • 16 6

  • grubym kolana wysiadają (2)

   bieganie to moda , trzeba miec super dres modny bo w dresach z lumpeksu nie wypada ,,,no i buty za 500zł obowiązkowo!! a prawda taka że z bieganiem trzeba uważać bo to cholerne obciżżenie dla stawów ,,,no nic ale moda jest to każdy biega żeby być TRENDY....biegacze....ortopedzi na was ręce zacierają...

   • 5 3

   • (1)

    A sprawdziłeś jakie są proporcje pacjentów biegaczy do niebiegaczy pod gabinetem u ortopedów?

    • 3 0

    • No właśnie czy ktoś zrobił analizę wzrostu urazów w związku z bieganiem ?

     Czy tego tematu sie nie porusza bo jeśli to modne ( czytaj przynosi zyski ) to nikt nie będzie wspominał jakie niebezpieczeństwa czyhają na biegaczy.
     Poszkodowani zaś milczą bo im głupio ze tylko źle stąpnął i coś w kolanie chrupneło a to nie byle co, nogi + stawy umożliwiają normalne funkcjonowanie o czym co niektórzy zapominają . Może jednak ułamek tych połamańców jest tak mały ze obecnie nie ma o czym mówić .

     • 2 0

 • Maximum jeśli chodzi o przepustowość trasy - to było w biegu Świętojańskim. (2)

  Teraz jest więcej prawie o 2 tysiące, będzie masakrycznie ciasno przez pierwszy kilometr

  • 9 1

  • Zgadzam się

   Organizatorzy mają gdzieś ludzi którzy faktycznie chcą biegać, lecą na masówkę nie wprowadzając żadnych zmian mających usprawnić bieg, porażka organizacyjna!

   • 1 0

  • Tak też sądziłem

   ale chyba na starcie ludków jakoś wstrzymywano bo od początku udało mi się w miarę biec a w nocnym jednak spory dystans na początku przeszedłem

   • 1 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Gry Parkowe na Orientację Zabawa z Mapą Chełm os. Witosa

20-27 zł
impreza na orientację

Bachata Womanity z Evelą Grablowską

119 zł
kurs tańca

Zajęcia Otwarte z Jogą Kundalini W Centrum Joga i Pilates

joga

Forum

Najczęściej czytane