Czy sam trening bez udziału w imprezach sportowych ma sens?

W tym roku odwołany został m.in. Puchar Poczty Polskiej.
W tym roku odwołany został m.in. Puchar Poczty Polskiej. fot. Mateusz Słodkowski / trojmiasto.pl

Odwoływane z powodu koronawirusa imprezy sportowe wywołują skrajne emocje wśród miłośników aktywności fizycznych. Są tacy, którzy nie zamierzają porzucać treningów i czekają na kolejne starty, ale nie brakuje też takich, którzy nie widzą sensu, skoro nie mogą liczyć, np. na pobicie własnych rekordów, i zmieniają upodobania. Jak to jest w waszym przypadku? Swoje opinie można wyrażać pod artykułem.Odwołane imprezy sportowe w TrójmieścieCzy tracisz motywację do treningów po odwołaniu imprez dla aktywnych?

tak, nie widzę sensu, skoro nie mogę rywalizować z innymi 6%
tak, bo moje przygotowania idą na marne 7%
tak, porzucam to i zmieniam dyscyplinę 3%
nie, ale urozmaicam treningi 9%
nie, przecież kiedyś powrócą, więc muszę być gotowy(a) w każdej chwili 13%
nie, przecież trenuję dla siebie, a nie dla rywalizacji 62%
zakończona Łącznie głosów: 221
Wielokrotnie wyczynowi sportowcy, którzy wracają po przerwie, powtarzają, że "żaden nawet najlepszy trening nie zastąpi meczu bądź zawodów". Teraz w podobnej sytuacji znalazły się całe rzesze miłośników sportu, którzy uprawiają go dla własnej przyjemności.

Wzrost zakażeń na koronawirusa, a co za tym idzie rosnąca liczba obostrzeń, często zmusza organizatorów wydarzeń sportowych do ich odwoływania lub przekładania na inny termin. Tylko w ten weekend miłośnicy aktywności fizycznych muszą obejść się smakiem rywalizacji w Bursztynowym Festiwalu Biegowym, imprezach rowerowych czy popularnych w Trójmieście Parkrunach, które odbywały się w każdy weekend. Takie sytuacje wywołują frustrację wśród uczestników, którzy często tygodniami przygotowują się do startów.

- Można było się tego spodziewać. Niestety to dołujące, bo to to nie pierwszy raz - mówi nam Monika, która przygotowywała się do udziału w Bursztynowym Festiwalu Biegowym.
- Przyznam szczerze, że informacja o odwołaniu imprezy nie ucieszyła mnie. Mówi się jednak trudno, nic nie poradzimy... - dodaje Bartek, który również miał pobiec w tym wydarzeniu.
Takie wiadomości wywołują skrajne emocje. Są tacy, którzy starają się szukać pozytywów i planują w pojedynkę sprawdzić się na dystansie, który miał obowiązywać podczas odwołanego wydarzenia.

- Jestem typem człowieka, który woli szukać rozwiązań niż problemów. W czasie gdy miałyby odbyć się zawody, po prostu pobiegnę według wcześniej ustalonej trasy i uznam to jako występ - wyjaśnia Bartek.

Uprawianie sportu na powietrzu bez maseczek- Nie zamierzam się teraz poddawać i siadać na kanapie, bo odwołane zostały jedne czy drugie zawody. Mogę trenować i bez tego. Godzinka, dwie wieczornego biegania są jak najbardziej wskazane, bez względu na okoliczności - tłumaczy Monika.
- To nic wielkiego. Trzeba zacisnąć zęby, bo przecież przyjdą kolejne zawody, więc formę trzeba utrzymać. W pojedynkę czy wokół ludzi dążących do tej samej mety - nie ma różnicy. Myślę, że przejażdżka rowerowa od dwóch do czterech razy w tygodniu to i tak norma w moim przypadku - dodaje Paweł, miłośnik jednośladów.
Rywalizacja w większości przypadków toczy się na twardej powierzchni, więc i na takiej sportowcy przygotowują się tygodniami lub miesiącami. Nie da się jednak ukryć, że liczba osób trenujących w miastach zmalała. Wynika to z faktu, że zmienili swoje przyzwyczajenia i treningi przenieśli do spokojniejszych miejsc.

- Imprezy są odwoływane, ale możemy ćwiczyć we własnym zakresie. W ostatnim czasie robię to jednak w innych miejscach, jak lasy, parki czy plaża. Tych akurat w Trójmieście nie brakuje, więc takie urozmaicanie treningów też jest istotne - mówi nam Artur, który biega kilka razy w tygodniu.

Bieganie w maseczkach szkodzi zdrowiuSą również tacy, którzy tracą motywację do kolejnych startów. Nie mogą się w nich realizować, a przecież od sportowców wielokrotnie słyszeliśmy, że żaden trening nigdy nie zastąpi meczu czy zawodów.

- Człowiek szykuje się całe lato, liczy na pobicie osobistych rekordów, by na końcu dowiedzieć się, że musi przesunąć to na inny termin. Rozumiem raz, ale za chwilę pewnie przełożą kolejne zawody. Jak mam trenować, skoro nie wiem, na kiedy wejść ze szczytem formy? - pyta niepocieszony Karol, 29-latek z Sopotu.
I właśnie takie osoby często szukają alternatyw. Nie chcą całkowicie porzucać zdrowego trybu życia, więc zmieniają upodobania.

- Do tej pory biegałem po 10 kilometrów dziennie przynajmniej cztery razy w tygodniu. Chciałbym przy tym pozostać, ale jeśli słyszę o odwoływanych imprezach, to zapewne spróbuję innych form aktywności. Kiedyś dużo grałem w piłkę nożną, a mam znajomych, którzy co tydzień widzą się na orlikach. Myślę, że do nich dołączę - kończy.
A jak to jest w waszym przypadku? Z pełną determinacją przygotowujecie się do kolejnych startów czy rezygnujecie z nich i wybieracie inną ścieżkę?

Opinie (37)

 • Logika

  Olimpiada tez odwolana a wyczynowcy trenuja nadal , 90% ludzi trenuje bo to lubi i dla zdrowia a nie dla zawodow.

  • 37 1

 • Jeżeli celem treningu jest zarabianie pieniędzy, to nie.

  • 8 0

 • Ojej, nie będzie można wrzucić na instagrama fotki z medalem, który jest w pakiecie?

  No faktycznie dramat.
  Cały ten lockdown to treningowo najlepszy czas dla mnie w życiu. Pracuję z domu, więc nie tracę czasu na dojazdy, więc mogę trenować więcej. I to robię.
  A dla tych, co trenują dla lansu a nie dla siebie mam tylko jeden przekaz - jesteście śmieszni.

  • 35 6

 • Większy sens ma trening bez udziału w imprezach sportowych, niż udział w imprezach sportowych bez treningu :)

  • 31 1

 • logika nie logika, wyczynowiec to nie amator

  Amator nie odstąpi od aktywności, ale może to robic w zupelnie innym tempie

  • 1 3

 • Pytanie co to jest trening

  Bo dla mnie to jest aktywnośc, przy której przekraczamy strefę komfortu
  Jesli nie ma zawodów motywacja jest słabsza.
  A aktywnośc dla przyjmności może pozostac, pytanie, czy tak często i tak dużo

  • 10 3

 • a

  Akurat Olimpiada nie jest odwołana. Nawet Igrzyska nie są odwołane, a przeniesione ;)

  • 3 3

 • a

  i tak jest we wszystkim? Wszyscy, którzy sądzą inaczej niż Ty są śmieszni? ;)

  • 3 5

 • trenujesz dla kawałka plastiku na sznurku czy dla siebie?

  • 7 3

 • A jakich to mamy wyczynowców w Trójmieście? Same ogony

  • 4 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Czwartkowa wycieczka rowerowa po pracy
Czwartkowa wycieczka rowerowa po pracy
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
wrz 30
czwartek, g. 17:00 - 21:00
Gdańsk Dolne Miasto
PrzeRUNbane 2021
PrzeRUNbane 2021
bieg, zawody / wyścigi
paź 2
sobota, g. 11:00
Gdańsk
#75 Samodzielny Harpuś Dolina Radości Szwedzka Grobla
#75 Samodzielny Harpuś Dolina Radości...
impreza na orientację, trening
paź 2-10
g. 11:00
Gdańsk

Forum