• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fiszka - modny środek transportu w mieście. Praktyczne rady dla nowicjuszy

Damian Konwent
19 maja 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Fiszki są dziś popularne wśród dzieci, młodzieży, ale także dorosłych. Świetnie sprawdzają się w drodze z domu do pracy lub szkoły. Fiszki są dziś popularne wśród dzieci, młodzieży, ale także dorosłych. Świetnie sprawdzają się w drodze z domu do pracy lub szkoły.

Fiszka, czyli mała deskorolka, jest coraz częściej wybieranym środkiem transportu miejskiego. Cieszy się zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Czym jest, dlaczego jest tak popularna i czym różni się od pozostałych deskorolek? Wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika dla początkujących.



Skateparki w Trójmieście



Jakim środkiem transportu przemieszczasz się najczęściej?

W ostatnich latach popularne stało się jeżdżenie na tzw. fiszkach. Są małe i zwinne, a swoją nazwę zyskały dzięki kształtowi, przypominającemu rybę (ang. fish - ryba). Doskonale sprawdza się do jazdy rekreacyjnej po mieście, co czyni ją świetnym środkiem transportu, np. z pracy czy szkoły do domu. Do tego jest poręczna i można schować ją do plecaka, co jest zaletą w przypadku dzieci.

Producenci deskorolek tworzą dziś mnóstwo przeróżnych i kolorowych fiszek. Przy wyborze powinniśmy kierować się jednak głównie wielkością. Najchętniej kupowane są fishboardy w rozmiarach 22-23 cali, czyli ok. 55-58 cm.

Zobacz, co potrafią najlepsi w Polsce na deskorolce



Doświadczeni "deskorolkowcy" uważają, że szerokość blatu ma większe znaczenie niż jego długość. Najczęściej spotykana wynosi 6 cali, czyli nieco ponad 15 cm. Warto jednak zastanowić się nad szerszą, jeśli nasz rozmiar buta wynosi 43 i więcej. Pamiętajmy, że im większa deska, tym trudniej będzie wykonywało się skręty.

Najczęstszym materiałem, z którego są wykonywane, to tworzywo sztuczne, dzięki czemu jest bardziej wytrzymała. Dla porównania - zwykłe deskorolki są tworzone zazwyczaj z drewna. Są również lekkie, co właściwie można uznać za największą jej zaletę. Na takim decku łatwo się poślizgnąć, dlatego fiszki pokrywane są różnorodnymi strukturami zapobiegającymi tego typu upadkom.

Im kółka są większe, tym szybciej będziemy mogli się przemieszczać na fiszce. Przy pierwszym zakupie warto pomyśleć nad poliuretanowymi kółkami o średnicy od 45 mm do 60 mm.

Hulajnoga elektryczna jak rower



Nauka jazdy na desce, rolkach czy rowerze nie jest łatwa, dlatego nowicjusze powinni dodatkowo zaopatrzyć się w kask oraz ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki.

- Równowaga to jeden z najważniejszych czynników przy jeździe na desce. W czasie jazdy powinniśmy mieć lekko ugięte nogi, a ciężar ciała przenosić na przednią nogę. Z przodu zawsze stawiamy stopę analogicznie do ręki, która jest wiodąca. Jeśli jesteśmy praworęczni, to i ta noga powinna być umieszczona wyżej - mówi Paweł, skejter z Gdańska.
A jak hamować, jeśli nie ma hamulców?

- Jeśli chcemy zwolnić lub zatrzymać się, to najlepszym rozwiązaniem jest "szuranie" stopą po nawierzchni. Bardziej doświadczeni skejterzy używają również slalomu, by zbić deskę z dużej prędkości - dodaje Tomek, skejter z Gdańska.
Skręcanie również nie jest tak trudne, jak się może wydawać. Wiele zależy od balansu ciała. Jeśli w przypadku osób praworęcznych przechylimy go na pięty, to skręcimy w prawo, a jeśli na palce - to w lewo. Wówczas musimy pamiętać wciąż o lekko ugiętych nogach.

Opinie (73) 7 zablokowanych

  • tylko co te pojazdy robią na drogach dla rowerów?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bajkolandia - nocowanka dla dzieci

150 zł
spotkanie, warsztaty, zajęcia rekreacyjne

Nocny Duathlon - Airport Gdańsk (5 opinii)

(5 opinii)
zawody / wyścigi

Spacer z Przewodnikiem: Gdańsk - Droga Królewska i ciekawe zakamarki Głównego Miasta

47 zł
spacer

Forum

Najczęściej czytane