wiadomości

Kajaki na zatoce: Morski Półmaraton Kajakowy 3 Mola

W sobotę odbył się Morski Półmaraton Kajakowy 3 Mola

Jakie są cztery sposoby na przemieszczanie się między Gdańskiem a Gdynią? Samochód, pociąg, rower i... kajak! Uczestnicy dzisiejszego Morskiego Półmaratonu Kajakowego 3 Mola, nie tylko bez przeszkód dopłynęli z Brzeźna do Gdyni, ale zdołali wrócić i mieli dość energii, aby dobrze bawić się na plaży.Co sądzisz o kajakarstwie morskim?

to zbyt ekstremalne, 13%
wolę pływać po rzekach i jeziorach 23%
lubię tradycyjne kajaki, ale chętnie spróbuję przygody na morzu 51%
to mój ulubiony sport 13%
zakończona Łącznie głosów: 104
Kajakarstwo morskie, to brzmi dosyć groźnie, kojarzy się ze sportem wyczynowym i walką z wysokimi falami. Okazuje się, że to nie do końca prawdziwe wyobrażenie, oprócz ekstremalnej odmiany tego sportu istnieje także możliwość rekreacji w kajaku na morzu.

- Kajakarstwo jest sportem dla wszystkich - mówi Jarosław Rypniewski z Fundacji Bezpieczni nad Wodą. - Blisko brzegu, pod czujnym okiem ratowników, w kamizelce asekuracyjnej i najlepiej na kajaku sit-on-top, można sobie poszaleć. Ciężko o plażę bez wypożyczalni kajaków.

Kajak sit-on-top to szczególna konstrukcja, jest w pełni niezatapialna, nie nabiera wody i pozwala szybko pozbierać się po wywrotce. Choć burta jest niska i siedzący w takim kajaku człowiek odczuwa bliskość wody, są to jednostki znacznie bezpieczniejsze niż klasyczne kajaki. Przekonali się o tym nie tylko uczestnicy imprezy, ale również plażowicze, którzy mogli posmakować morskiej przygody w sit-on-topie.

Co zrobić jeśli przypadła nam do gustu taka rozrywka i mamy ochotę spróbować nieco bardziej wymagającej formy kajakarstwa morskiego?

- Na początek trzeba dobrze opanować technikę pływania kajakiem - radzi Jarosław Wolny komandor Morskiego Półmaratonu Kajakowego 3 Mola. - Najlepiej wybrać się na szkółkę kajakową, takie zajęcia są organizowane przez kluby kajakowe i wodne. Reszta przyjdzie z czasem i praktyką.

W półmaratonie startowali nie tylko doświadczeni kajakarze morscy, byli i tacy, którzy choć z kajakami związani są od dawna dziś po raz pierwszy wypływali na morze. Na mecie pytamy o wrażenia: - Dziś nie było fal, więc jedyna różnica jaką zauważyłam to, że morska woda gorzej działa na skórę - śmieje się pani Jola Frankowska z Klubu Żabi Kruk.

Wyniki konkurencji głównej Kajakowego Półmaratonu Morskiego "3 Mola"

KATEGORIA K-1

Miejsce I  - Szymon Wittstock (Gdynia) 1'48'12
Miejsce II - Piotr Rosada (Białogard) 1'56'12
Miejsce III - Roman Brzeziński (Ustka) 2'01'10

KATEGORIA K-2

Miejsce I  - Jarosław Mazurowski (Gdynia)
Marcin Tywoński (Gdynia) 1'48'14
Miejsce II - Waldemar Tomasiński (Gdynia)
Jan Łucki (Gdynia) 1'54'13
Miejsce III - Małgorzata Bychowska (Kraków)
Dariusz Łapiński (Kraków) 1'55'45

Opinie (12) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl