wiadomości

stat

Marek Kowalski drugi raz z rzędu wygrał Bieg Westerplatte


W 55. edycji Biegu Westerplatte wzięła udział rekordowa liczba 4034 zawodników. To niemal tysiąc więcej niż w ubiegłym roku. Najszybszy na dystansie 10 km był Marek Kowalski, który zameldował się na mecie po upływie 0:31:08. Najszybszą kobietą okazała się natomiast Aleksandra Brzezińska, która ukończyła bieg w 0:34:15.

Jak często bierzesz udział w trójmiejskich biegach ulicznych?

kilka razy do roku

48%

najwyżej raz do roku

9%

raz na kilka lat

5%

dopiero przygotowuję się do pierwszego udziału

4%

ani razu, to nie dla mnie

34%
Organizowany przez Gdański Ośrodek Sportu Bieg Westerplatte to najstarszy bieg uliczny w całej Polsce. Jego pierwsza edycja odbyła się już w 1962 roku. Co ciekawe, w zmaganiach wziął wówczas jeden z żołnierzy, broniących we wrześniu 1939 roku udział w obronie przed Niemcami Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

W tym roku uczestnicy Biegu Westerplatte mieli do pokonania dystans 10 km. Trasa zmagań, które rozpoczęły się punktualnie o godz. 11:00, wiodła spod Pomnika Obrońców Wybrzeża przez nowo otwartą kładkę nad Motławą pod historyczną salę BHP Stoczni Gdańskiej.

Na szczęście pogoda okazała się łaskawa dla biegaczy. Choć zarówno przed biegiem, jak i tuż po jego zakończeniu padał deszcz, podczas zawodów nie spadła ani jedna kropla. Temperatura również była zadowalająca, gdyż oscylowała w granicach 17 stopni Celsjusza.

Złoty medal 55. Biegu Westerplatte powędrował na szyję Marka Kowalskiego z Żukowa, który przekroczył linię mety po upływie 0:31:08. Drugie miejsce na podium i srebrny krążek wywalczył Łukasz Kujawski również z Żukowa (0:31:14), zaś trzecie miejsce i brązowy krążek Sebastian Wąsicki z Redy (0:32:41).

Kowalski, reprezentujący barwy klubu GKS Żukowo, był jednym z murowanych faworytów niedzielnego biegu.

- Satysfakcja jest duża, bo po raz kolejny wygrałem. Wynik szału nie robi, bo rok temu pobiegłem tutaj minutę szybciej, życiówkę mam jeszcze lepszą, ale jestem też po ciężkiej kontuzji i wracam do treningów. Na tym etapie jestem bardzo zadowolony. Najważniejsze, że udało mi się wygrać i obronić zwycięstwo z zeszłego roku - podsumował złoty medalista.
Najszybszą kobietą okazała się Aleksandra Brzezińska z Bydgoszczy, jej czas 0:34:15 (9. miejsce w klasyfikacji generalnej). Drugą panią na mecie była Maria Maj-Roksz z Wejherowa (0:38:01, 55. miejsce), a trzecią Małgorzata Tuwalska z Gdańska (0:38:59, 85. miejsce).

- Już od pierwszych metrów wiedziałam, że największą rywalką będę dla siebie ja sama. Chciałam złamać dzisiaj 34 minuty. Niestety nie udało mi się, ale byłam blisko, więc wszystko jest na dobrej drodze. Jestem bardzo zadowolona, ponieważ się zmęczyłam - podsumowała swój start tryumfatorka kategorii kobiet.
W 55. edycji najstarszego biegu ulicznego w Polsce wzięło udział aż 4034 zawodników, którzy pochodzili z najróżniejszych zakątków kraju. Wśród nich znalazło się również kilku gości z zagranicy, m.in. z Niemiec, Holandii, Hiszpanii czy Finlandii. Wspomniana wcześniej liczba wynosi prawie tysiąc więcej niż w 2016 roku i jest absolutnym rekordem frekwencji w całej historii imprezy.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (52)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.