• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mölkky. Fińskie kręgle na powietrzu. Zobacz, jak w to grać

Patryk Szczerba
25 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Do rozgrywki można wykorzystać np. boisko do gry w bule

Koncentracja, precyzja, szczęście i zmysł taktyczny to elementy, które przydadzą się w grze Mölkky powstałej zaledwie kilkanaście lat temu i robiącej furorę na całym świecie. Coraz więcej amatorów rozgrywki, która została wymyślona w Finlandii, jest też w Polsce oraz w Trójmieście.Czy lubisz grać w gry na świeżym powietrzu?

Gra Mölkky polega na zbijaniu drewnianym zbijakiem ponumerowanych od 1 do 12 drewnianych kręgli ustawionych na początku w określonej konfiguracji w odległości 3/4 metrów. Celem jest uzbieranie dokładnie 50 punktów.

Gracz otrzymuje w swojej kolejce tyle punktów, ile znajduje się na zbitym kręglu. Jeśli zbije więcej niż jeden kręgiel, na jego konto zapisywana jest liczba przewróconych kręgli. Po każdym zbiciu kręgle są ustawiane z powrotem w tym miejscu, gdzie zostały przewrócone.

Trzeba uważać, bo gdy przekroczy się 50 punktów, licznik wraca do 25. Grać można już w dwie osoby, a najlepsza rozgrywka to taka, w której bierze udział kilku graczy. Nie liczy się siła, a precyzja oraz koncentracja, więc jest to rozgrywka dla każdego i w każdym wieku.

- Można fajnie spędzić czas ze znajomymi na świeżym powietrzu, a element małej rywalizacji powoduje, że pojawiają się dodatkowe emocje. Jedyne, co jest potrzebne, to kawałek wolnej przestrzeni, dobra pogoda i chętni gracze - mówi Wojtek Piasecki, który zdążył już brać udział w turniejach Mölkky w Polsce.
Gra w krótkim czasie stała się światowym fenomenem. W wielu państwach rozgrywane są krajowe mistrzostwa, a w Finlandii, skąd wywodzi się gra, co roku także mistrzostwa świata.

Rok temu powstała Polska Federacja Mölkky, by koordynować i profesjonalizować Mölkky w Polsce jako dyscyplinę sportu. Dodatkowo przedstawiciele reprezentują Polskę w International Mölkky Organisation.

W Polsce jest kilka miast, gdzie zostały założone kluby graczy Mölkky.

- Prężnie działa społeczność w Tczewie, Sztumie i np. w Bojanowie w Wielkopolsce, gdzie jest dużo amatorów gry. Przybywa ich zresztą w całej Polsce, bo to naprawdę fajna możliwość spędzenia wolnego czasu - dodaje Wojtek.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (18)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Lindy Hop od podstaw | intensywne warsztaty

120 zł
warsztaty, kurs tańca, zajęcia rekreacyjne

Joga Ambient Kawa | 21.04.2024 g. 10:00

70 zł
joga

Wyścig po światło - spacer przyrodniczy

30 zł
spacer

Forum

Najczęściej czytane