• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak zaplanować rodzinny trening?

Rafał Sumowski
20 stycznia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Rodzinne aktywności sportowe mają wiele form - od wyjścia na kręgle po uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach pod okiem instruktora. Najważniejsze, aby wszystkim sprawiały radość. Rodzinne aktywności sportowe mają wiele form - od wyjścia na kręgle po uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach pod okiem instruktora. Najważniejsze, aby wszystkim sprawiały radość.

Rodzinna aktywność sportowa ma wiele oblicz i płynie z niej wiele korzyści. Czy zdecydujemy się na zwykły spacer, wyjście na łyżwy, grę w kręgle, wizytę na pływalni czy cokolwiek innego, najważniejsze, aby wszyscy uczestnicy czerpali z tego satysfakcję. Często największym wyzwaniem jest zaszczepienie pasji najmłodszym członkom familii. Jak skutecznie o to zadbać, podpowiadają trenerzy - Katarzyna Wojtera i Adam Zagórski.Czy zdarza ci się uprawiać aktywności sportowe w rodzinnym gronie?

Mawia się, że czym skorupka nasiąknie za młodu, tym na starość trąci. Układ nerwowy, mięśnie, koordynacja, postawa ciała, zdolność do magazynowania tkanki tłuszczowej, a nawet charakter - kształtują się najbardziej w pierwszych latach życia.

Próba zaszczepienia dzieciom pasji do aktywności fizycznej często może okazać się jedną z najlepszych decyzji w naszym życiu. Wspólne, rodzinne uprawianie sportu posłuży jednak nie tylko najmłodszym.

- Aktywny rodzic to aktywne dziecko w przyszłości. Wspólne spędzanie czasu poprzez zabawy i aktywności sportowe jest dla rodziny bardzo ważne. Poprzez aktywność wydzielają się endorfiny - hormony szczęścia. Nie dość, że jesteśmy szczęśliwi, zdrowsi, to jeszcze wspólnie spędzamy czas. Przede wszystkim następuje pogłębienie więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Oprócz aktywności i zabawy przemycamy też prawidłowe nawyki i wartości życia codziennego - przekonuje Katarzyna Wojtera, która w ramach Gdyńskiego Poruszenia prowadzi zajęcia dla kobiet w ciąży, a także dla rodziców z małymi dziećmi.
Do najbardziej popularnych aktywności uprawianych rodzinnie należą spacery, gra w kręgle, jazda na łyżwach lub rolkach, wypady na narty, wycieczki rowerowe czy wizyta na pływalni. W mały rodzinny trening można zamienić zwykłe wyjście na plażę, na które zabierzemy frisbee lub piłkę - np. do siatkówki.

Warto sięgnąć po mniej oczywiste, lecz coraz popularniejsze rozrywki, jak: petanque, gra w palanta, curling, joga, morsowanie, wyjście do parku trampolin czy wreszcie marsze i biegi na orientację, które w Trójmieście odbywają się praktycznie co tydzień.

- Nie raz słyszę od podopiecznych "chcę być taka silna jak mama", "mój tato biegł ostatnio". Dzieci nie zawsze chcą robić to co rodzice, natomiast zdecydowanie jest mniejszy dysonans między oczekiwaniami a tym, co faktycznie się dzieje, jeśli cała rodzina bierze się do roboty. Priorytetem dla każdego rodzica jest szczęście dziecka. W kontekście sportu najważniejsze to znaleźć odpowiedź na pytanie "po co?". Dziecko jest szczere. Samo powie, co mu się podoba, a co jest dla niego totalnie bez sensu. Jeśli dziecko samo dopytuje, kiedy może wrócić na dane zajęcia lub znów podjąć daną aktywność, róbcie to - mówi Adam Zagórski, trener personalny obecnie zaangażowany w zajęcia Gorillas OCR dla najmłodszych amatorów biegów z przeszkodami.

Sportowe ferie w Trójmieście. Zobacz film i plan zajęć na drugi tydzień- Taki maluch angażuje się w stu procentach. Jako rodzic uczysz się tego, w czym twoje dziecko jest najlepsze, w konsekwencji lepiej je rozumiesz, a to może wpłynąć na lepsze relacje w rodzinie, większe zaangażowanie w naukę i inne ważne zadania - dodaje Zagórski.
Dobrym rozwiązaniem może być zadanie sobie trudu i znalezienie rodzinnych zajęć z instruktorem. Wtedy możemy trafić na specjalistów, którzy poświęcili życie danej dziedzinie i wiedzą, jak "ukraść" uwagę dziecka na godzinę lub dwie.

Dodatkowy plus to możliwość poznania na zajęciach innych rodziców, którzy prawdopodobnie przyszli z tymi samymi pytaniami, a przecież co dwie głowy to nie jedna. W ten sposób można poznawać nowe osoby i budować wartościowe relacje nie tylko dla siebie, ale również dla dzieci, które będą się ze sobą bawić, a może nawet kolegować.

- Zachęcam do zajęć z instruktorem, bo te są naprawdę stymulujące dla całej rodziny. Multum pomysłów na rodzinne zabawy można znaleźć także w internecie. Naprawdę nie trzeba wiele, aby zajęcia były fajne. Zachęcam szczególnie do tych na świeżym powietrzu, aby nie "kisić" się w domu. Zwłaszcza że w Trójmieście nie brakuje nam sprzyjających temu miejsc - twierdzi Katarzyna Wojtera.

Miejsca

Opinie (5)

 • Jeszcze niedawno byly poprostu rodzinne spacery do parku... Teraz słyszę o rodzinnym "treningu". Wiadomo- ojciec korpo, matka- korpo, muszą być więc "fit" jak i ich mały Ajfoniusz albo inny Konan wilk:) Nie zapomnijcie tylko "trenować" ze smartfonem w ręku i fotkach na insRagrama.

  • 8 11

 • My z Grażyno i Karyno co sobote trenujemy wyścigi samochodowe w naszym passacie, potem trenujemy biegi w biedrze, ja dodatkowo trenuje boks pszy stoisku z promocjami, a potem dźwiganie ciężarów jak biere kilka skszynek z browkiem.

  • 8 3

 • kultura rodzinnego uprawiania sportu u nas dopiero raczkuje, ale bedzie lepiej

  na razie najpopularniejszy sport rodzinny to grill w ogródku ;)

  • 7 1

 • jak ćwiczyć całą rodziną

  odpowiadam: całą rodziną !

  • 4 0

 • Nasza babcia nas trochę spowalnia ostatnio na treningach. Czy to już czas na dom spokojnej starości, czy dać drugą szansę?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bieg Katolicy na Ulicy

40 zł
bieg

Kajakiem przez elektrownie wodne rzeki Raduni (1 opinia)

zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Główne Miasto Gdańsk, spacer z Walkative

spacer

Forum

Najczęściej czytane