• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Największy skatepark w Trójmieście. Potrzeba 10 mln zł

Maciej Korolczuk
21 marca 2024, godz. 15:00 
Opinie (146)
Obiekt miałby powstać przy stadionie w Letnicy w miejscu obecnego placu zabaw, który zostałby wówczas przeniesiony w inne miejsce. Obiekt miałby powstać przy stadionie w Letnicy w miejscu obecnego placu zabaw, który zostałby wówczas przeniesiony w inne miejsce.

Ma mieć 2,5 tys. m kw. powierzchni, kosztować 10 mln zł i być największym tego typu obiektem w Trójmieście. Mowa o skateparku, jaki może powstać w najbliższym czasie przy Polsat Plus Arenie GdańskMapka. Jego pomysłodawcą jest gdański kolektyw Największy Skate Park w Gdańsku, który podobne, dzielnicowe obiekty realizował już wcześniej w ramach Budżetu Obywatelskiego.



Skatepark przy stadionie to:

Wojciech Pastuszak ma 39 lat i ponad połowę życia spędził na deskorolce.

Na co dzień pracuje w branży IT, a po godzinach wraz z synem objeżdżają trójmiejskie skateparki. Nie ma ich zbyt wiele, część jest wysłużona i od lat nadaje się do remontu.

Pan Wojciech wziął więc sprawy w swoje ręce i od kilku lat wraz z kolegą, skate-architektem Filipem Madajem, tworzy kolektyw Największy Skatepark w Gdańsku.

Grupa zajmuje się nie tylko rozwojem lokalnej sceny deskorolkowej i promowaniem stylu życia na desce, ale też projektuje osiedlowe skateparki, które następnie zgłasza do Budżetu Obywatelskiego.



5 razy większy od istniejących skateparków w Trójmieście



Mapa gdańskich skateparków Mapa gdańskich skateparków
Część z jego pomysłów udało się już zrealizować. To m.in. budowa skateparku w Jarze Wilanowskim, współpraca przy powstaniu Multiparku Morena, a także inicjowanie budowy innych, dzielnicowych obiektów na Zaspie czy we Wrzeszczu.

- Doszliśmy do wniosku, że pora na realizację dużego projektu i powstanie w Trójmieście obiektu, jakie od lat służą młodym ludziom na Zachodzie, np. w Malmo, Amsterdamie czy Barcelonie - mówi pan Wojciech. - W BO na takie projekty nie ma ani miejsca, ani środków, dlatego zwróciliśmy się do zarządcy obiektu w Letnicy, by taki obiekt powstał przy stadionie.
Skatepark miałby mieć 2,5 tys. m kw., a więc byłby pięciokrotnie większy od innych tego typu obiektów w Trójmieście. Obiekt służyłby nie tylko deskorolkarzom, ale też osobom na rolkach, rowerach czy hulajnogach.

Byłby też zróżnicowany pod względem przeszkód i poziomu trudności oraz w pełni dostosowany do wymogów imprez krajowych i międzynarodowych - w tym organizowanych w Gdańsku Baltic Games.

Kluczowe będą sekcje "bowl" i "street" nawiązujące do aktualnie rozgrywanych konkurencji w dyscyplinie deskorolki na Igrzyskach Olimpijskich.

Na stadionie rozwija się centrum nowych dyscyplin olimpijskich



Projekt wyróżnia się dużą ilością zieleni, której obecnie w pobliżu stadionu mocno brakuje. Projekt wyróżnia się dużą ilością zieleni, której obecnie w pobliżu stadionu mocno brakuje.
Gotowa koncepcja wraz z wizualizacją, którą prezentujemy w artykule, została już zaprezentowana operatorowi stadionu. Wzbudziła duże zainteresowanie i zaproszenie do dalszych rozmów.

- Z zainteresowaniem przyjęliśmy ten ciekawy projekt, ponieważ od 2023 r. na Polsat Plus Arenie Gdańsk rozwijamy funkcje centrum nowych dyscyplin olimpijskich - mówi Paweł Buczyński, prezes zarządu spółki Arena Gdańsk Operator. - Na obiekcie są obecne zewnętrzne korty do gry w padla, mamy aktywności związane z parkour oraz w najbliższym czasie będziemy również rozszerzać przestrzeń do jazdy na rolkach. Świat sportu się zmienia, a młodzież szuka aktywności w nowych dyscyplinach, które sukcesywnie pojawiają się na olimpiadzie. Zewnętrzny skatepark wpisuje się w naszą wizję, jednak temat wymaga szerszych uzgodnień i znalezienia partnerstw.
Nowy skatepark dostępny także nocą Nowy skatepark dostępny także nocą
W najbliższym czasie mają więc ruszyć rozmowy dotyczące finansowania inwestycji. Koszt budowy oszacowano na 10 mln zł.

Skatepark obok planowanego oceanarium Nautilus



- Chcemy do naszego pomysłu przekonać miasto, Urząd Marszałkowski, Ministerstwo Sportu i prywatny biznes - mówi pan Wojciech. - Chcemy, by obiekt był otwarty i ogólnodostępny oraz w pełni komplementarny z istniejącą już na stadionie krytą Skate Areną. Obiekt ma być wyposażony w panele fotowoltaiczne i będzie spójny z bryłą i otoczeniem stadionu, a wyróżniać go będzie duża ilość zieleni, drzew i ogrodów, których obecnie brakuje na koronie Polsat Plus Areny. Niewątpliwie atutem tego miejsca jest już istniejące zaplecze socjalne i gastronomiczne oraz możliwość dojazdu komunikacją miejską.
Jedną z inspiracji gdańskiego skateparku, który ma powstać w Letnicy, jest podobny obiekt w szwedzkim Malmo. Jedną z inspiracji gdańskiego skateparku, który ma powstać w Letnicy, jest podobny obiekt w szwedzkim Malmo.
Jak przekonuje, takie miejsca dają lokalnej społeczności wiele korzyści: zapewniają nie tylko aktywność fizyczną dzieciom i młodzieży, ale też pozytywnie wpływają na ich kreatywność, współzawodnictwo i zdrową rywalizację. Są miejscami spotkań i zawierania nowych znajomości, rozwijają pochodne pasje i hobby (m.in. fotografię czy film), angażują społecznie i pozytywnie wpływają na rozwój społeczny czy turystykę skateparkową.

Wstępnie nowy skatepark miałby powstać w miejscu obecnego placu zabaw i urządzeń do kalisteniki, dla których pomysłodawca wystąpi o wyznaczenie nowego miejsca przy stadionie. Obiekt w żaden sposób ma też nie kolidować ze wskrzeszoną ostatnio ideą Oceanarium Nautilus.

Miejsca

Opinie (146) 10 zablokowanych

  • Po co panele fotowoltaiczne od strony północnej przedsięwzięcia?

    Drzewka zacienią też te od strony południowej... Dosyć kosztowna ozdoba.

    • 4 0

  • sktaepark

    miasto ma ważniejsze wydatki i znajdzie się inny cel na te 10 baniek

    • 11 5

  • (1)

    10 baniek dla paru narwanych na deskorolki?

    • 17 8

    • tak

      • 1 3

  • Ten stadion to poroniony nocnik na końcu świata.

    Po co tam jeździć, tam nawet chodników nie ma. A inwestycyjne - bagno bez dna, które nic nie oddaje.

    • 8 2

  • A może by tak najpierw chodniki w mieście wyremontować, bo teraz można na nich nogi połamać i bez deskorolki

    • 14 1

  • Niezły pomysł

    Fajnie że w projekcie pomyśleli o drzewach bo latem to tam jest pustynia. Jeszce jakieś zewnętrzne pawilony z gastro by się przydały żeby dało się tam dłużej posiedzieć.

    • 18 11

  • super projekt!

    jako osoba jeżdżąca na deskorolce trzymam kciuki za ten projekt!

    • 11 14

  • w gdańsku potrzeba więcej taki miejsc, gdzie młodzież będzie realizować swoje pasje

    • 3 9

  • niech pomysłodawca zasponsoruje od razu oddział ortopedii oraz rekonstrukcji więzadeł

    bardzo się przyda, najlepiej na miejscu.

    • 8 2

  • A co? Stadion dlla patologii przynosi same straty?

    :-DDD To może lepiej to zaorać? Ostatnio sporo traktorów się kręci wkoło miasta :-D

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Misy i gongi | sesja relaksacyjna z Jakubem Leonowiczem

70 zł
spotkanie, warsztaty

Rajd Climate Classic Gdańsk 2024 (1 opinia)

(1 opinia)
220 - 350 zł
rajd / wędrówka

Forum

Najczęściej czytane