Od skoków między garażami do Ninja Warrior

Najstarsi członkowie klubu zaczynali trenować już 15 lat temu.
Najstarsi członkowie klubu zaczynali trenować już 15 lat temu. fot. MovemenArena

Zaczynali skacząc między garażami, dziś prowadzą szkółkę parkour, budują place do ćwiczeń, tworzą federację sportową i... występują w telewizyjnym show Ninja Warrior. Poznajcie historię chłopaków z Trójmiasta, twórców Movement Areny.


Sport w dzisiejszych czasach już nie jest taki jak kiedyś. Coraz częściej popularne stają się nietypowe aktywności fizyczne, których nie da się wrzucić w sztywne ramy i zasady. Taki jest właśnie parkour, który trenują członkowie klubu Movement, istniejącego w Trójmieście od 2011 roku.

- Najstarsi członkowie klubu zaczynali trenować już 15 lat temu - nowy sport traktowaliśmy jako zajawkę w wolnym czasie po szkole. Pasja została, a im byliśmy starsi, tym więcej rodziło się działań z nią związanych. Pokazy, warsztaty, inicjatywy do budżetu obywatelskiego - projektów było wiele. Podstawą jednak była szkółka. Na początku wynajmowaliśmy sale gimnastyczne, powoli też kompletowaliśmy potrzebny sprzęt i pozyskiwaliśmy zewnętrzne dofinansowania - mówi Tomasz Dąbrowski, jeden z założycieli Movement Arena.

Od salki na AWFiS do kompleksowego obiektu w Stadionie Energa GdańskNa zajęcia od 2012 roku na AWFiS uczęszczało coraz więcej osób, aż w końcu po czterech latach funkcjonowania klub przeniósł się na Stadion Energa Gdańsk, gdzie od 2016 roku funkcjonuje Movement Arena - kompleksowy obiekt z parkour, kalisteniką, parkiem trampolin i strefą fitness.

Od 2016 roku na Stadionie Energa Gdańsk funkcjonuje Movement Arena - kompleksowy obiekt z parkour, kalisteniką, parkiem trampolin i strefą fitness.
Od 2016 roku na Stadionie Energa Gdańsk funkcjonuje Movement Arena - kompleksowy obiekt z parkour, kalisteniką, parkiem trampolin i strefą fitness. fot. MovemenArena
- Trenują u nas całe rodziny - w jednym miejscu skaczą maluchy, a kilkanaście metrów obok trenują ich rodzice. Zaczynamy od podstaw wskakiwania na przeszkody i zeskakiwania z nich, potem dodajemy płynne łączenie skoków. Trening sprawia przyjemność, nie jest nudny, a uczestnicy już po kilku tygodniach wykonują skoki, których by się po sobie wcześniej nie spodziewali - mówi Paweł Roziewski - współzałożyciel.
Chłopaki z grupy Movement rozwijają też parkour na arenie międzynarodowej: już po raz 12. z rzędu organizowali w wakacje Międzynarodowy Festiwal Parkour.

- Skakaliśmy na specjalnej strefie w Molotece, ale także i na naszej arenie oraz oczywiście w mieście - dodaje Paweł Roziewski.
Grupa organizuje Międzynarodowy Festiwal Parkour.
Grupa organizuje Międzynarodowy Festiwal Parkour. fot. MovemenArena
Festiwal promuje parkour jako swoistą sztukę. Są konkursy na najlepsze filmy, zdjęcia, wykłady, warsztaty, a rywalizacja sportowa jest traktowana luźno, w formie zabawy. Wydarzenie jest współfinansowane z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Debiut w Ninja Warrior Polska- Ostatnio, za sprawą nadawanego w telewizji Polsat show Ninja Warrior Polska, parkour może znów wypłynąć na powierzchnię - zgłosiła się do niego spora grupa osób trenujących parkour z całej Polski, w tym z Movement Areny. W czwartym odcinku do półfinału doszedł trener Grzesiek Niecko, a 8 października zobaczymy również naszego trenera - Krystiana Czaplickiego. Emocje gwarantowane - kończy Tomek.

Ninja Warrior Polska to polski program telewizyjny oparty na japońskim Ninja Warrior.
Ninja Warrior Polska to polski program telewizyjny oparty na japońskim Ninja Warrior. fot. MovemenArena

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (4) 1 zablokowana

 • Super ekipa super miejsce

  Brawo chłopaki, tak trzymać, zarażacie pasją nasze dzieci i to jest piękne !!! Super ze po wielu latach tułaczki macie w końcu swój obiekt

  • 6 0

 • Ninja Warrior losie, to "sport" pod publike tak jak swiat pseudo sportowcow z insta z ajfonami ;)

  • 0 8

 • To

  jest bardzo widowiskowe, zazdroszczę wam panowie tej sprawności.

  • 2 0

 • Rewelacyjne zajęcia dla wszystkich grup wiekowych także dla dorosłych.
  Z własnego doświadczenia dodam, że nie trzeba się obawiać trudności ćwiczeń, trenerzy tak prowadzą zajęcia, że dostosują je do każdego.

  Najlepiej przyjść i spróbować, tylko uwaga! można wsiąknąć na całego :)
  Pozdrowienia dla ekipy i ćwiczących.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Czwartkowa wycieczka rowerowa po pracy
Czwartkowa wycieczka rowerowa po pracy
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
wrz 23
czwartek, g. 17:00 - 21:00
Gdańsk Dolne Miasto
Piłka nożna - trening otwarty - chłopcy 4-7 lat
Piłka nożna - trening otwarty -...
dni otwarte, zajęcia rekreacyjne, trening
wrz 24
piątek, g. 17.00
Gdańsk, Moja Akademia Sportu
Poznaj swój kraj - Warmia mało znana
Poznaj swój kraj - Warmia mało znana
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
wrz 25
sobota, g. 07:45
Rumia, ATS Express

Forum