• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pakiety startowe na imprezach biegowych. Co można dostać? Dlaczego są coraz uboższe?

Mikołaj Pachniewski
26 maja 2024, godz. 06:00 
Opinie (99)
Imprezy biegowe najczęściej wiążą się z dodatkowymi gadżetami w ramach pakietu startowego. W ostatnich latach jest on jednak coraz bardziej uboższy. Imprezy biegowe najczęściej wiążą się z dodatkowymi gadżetami w ramach pakietu startowego. W ostatnich latach jest on jednak coraz bardziej uboższy.

Pakiet startowy to nieodłączna część zawodów biegowych. Dla wielu uczestników gadżety sponsorskie są niemal tak samo ważne, jak sam start. Po półmaratonie w Gdyni nie brakowało głosów o bardzo słabym pakiecie startowym. Sprawdziliśmy, na co mogą liczyć uczestnicy i dlaczego w ostatnim czasie są coraz uboższe.

Czy pakiet startowy jest dla ciebie ważną częścią imprezy sportowej?

Głosy rozgoryczenia po Półmaratonie Gdynia. "Ubogie pakiety startowe"Półmaraton Gdynia wrócił po czterech latach. Biegacze znów przebiegli ponad 21 km ulicami Gdyni. I tym razem nie obyło się bez małych kontrowersji. Dotyczyły one pakietów startowych. Uczestnicy w komentarzach na naszym portalu, ale także w mediach społecznościowych zwracali uwagę, że pakiet startowych przygotowany przez organizatorów był zbyt ubogi.

- Pakiet startowy to była czysta porażka - napisał jeden z naszych czytelników i nie był w tym osamotniony.
Półmaraton wrócił po 4-letniej przerwie. Odzyskał zaufanie? Blisko 5 tys. na starcie Półmaraton wrócił po 4-letniej przerwie. Odzyskał zaufanie? Blisko 5 tys. na starcie

- Pakiet startowy był najsłabszy, jaki kiedykolwiek widziałam - wtórowała mu inna czytelniczka Trojmiasto.pl, która przebiegła gdyński półmaraton.
Rzeczywiście zdziwienie mógł budzić fakt, że przy odbiorze pakietów startowych uczestnicy otrzymywali tylko numer startowy. Później jednak na mecie biegacze dostawali medale oraz pakiet regeneracyjny, w którym były m.in.: napój izotoniczny, jabłka, sałatka z makaronem czy piwo bezalkoholowe. Zabrakło jednak gadżetów, które dla wielu biegaczy są miłym dodatkiem do imprez, w których biorą udział.

Zobacz, jak wyglądał start Półmaratonu GdyniaCo można dostać w pakietach startowych dla biegaczy?Sprawdziliśmy zatem, co uczestnikom oferują inni organizatorzy. Najpopularniejszą praktyką jest rozdawanie biegaczom gadżetów pozyskanych od sponsorów imprezy. Jest to tzw. "wkładka sponsorska". W niej znaleźć można wiele gadżetów począwszy od kosmetyków, materiałowych worków, koszulek okolicznościowych, smyczek, breloków, skończywszy na napojach czy słodyczach.

- Pamiętam, że dostałem numer startowy, jakieś żele energetyzujące, batony energetyzujące i gadżety od sponsorów. Oczywiście był też medal, ale za koszulkę okolicznościową trzeba było już dopłacić - mówi nam Bartek, który wspomina swój start w gdańskim półmaratonie.
Skywayrun Gdańsk Airport. Niemal 2 tys. osób biegało nocą po pasie startowym Skywayrun Gdańsk Airport. Niemal 2 tys. osób biegało nocą po pasie startowym

- W imprezach, w których brałam udział dostawaliśmy wiele rzeczy od sponsorów. Były to m.in. żele pod prysznic, żele energetyzujące, bidon, okulary przeciwsłoneczne, worek materiałowy na plecy, smycze. Było tego bardzo dużo. Pakiety startowe zawsze były bogate, mimo że wpisowe nie były jakiejś kosmicznej wysokości - przyznaje z kolei Karolina.
Niektórzy biegacze przyznają, że startują też z tego powodu, by otrzymać właśnie sporo gadżetów. Ich brak jest dla nich sygnałem, by odpuścić dane wydarzenie.

- Gdy dowiedziałam się, że w pakietach w Gdyni nie było nic ciekawego, to stwierdziłam, że dobrze, że nie wystartowałam w tej imprezie. Za wpisowe płaci się niemałe pieniądze, więc to oczywiste, że można oczekiwać darmowych gadżetów. Zwłaszcza że niektórzy kolekcjonują takie rzeczy - mówi Blanka, która ma za sobą wiele startów.


Pakiety startowe na imprezach biegowych coraz uboższe. Powodem pandemia oraz inflacjaOrganizatorzy zdają sobie sprawę, że dla części biegaczy pakiet sponsorski jest niezwykle ważny, a z uwagi na jego zmniejszony zakres, wiele osób rezygnuje ze startów. Powodem takiego stanu rzeczy nie jest jednak skąpstwo organizatorów, ale wysokie koszty organizacyjne, które bardzo wzrosły przez pandemię oraz inflację, a także fakt, że sponsorzy coraz rzadziej decydują się przekazywać nagrody rzeczowe, co związane jest także z tym, że firmy te szukając oszczędności, decydują się na ograniczenie tej formy marketingu.Coraz częstszy jest także fakt rozgraniczania opłaty wpisowej, jako tej, która pokrywa tylko sportowy udział uczestnika w wydarzeniu oraz opłaty za wszelkiego rodzaju dodatki, jak wspomniane gadżety sponsorskie czy okolicznościowa koszulka. Na niektórych imprezach trzeba płacić nawet za pamiątkowy medal.

- Kiedyś firmy wspierające imprezy biegowe były bardziej skłonne, by przekazywać różnego rodzaju nagrody rzeczowe i uczestnicy otrzymywali naprawdę spore "paczki sponsorskie", zwłaszcza, kiedy ten rynek imprez biegowych w Polsce dopiero się rozkręcał. Teraz idzie to w stronę tego, by opłata startowa pokrywała koszt startu w biegu, pomiar czasu, obsługę sędziowską, sferę organizacyjną i opcjonalnie pamiątkowy medal. Z kolei koszulka i inne gadżety zaczynają wchodzić w skład pakietu sponsorskiego, który jest dodatkowo płatny. Ten proces i zmiany przyspieszyła pandemia oraz inflacja, która znacząco podwyższyła koszty organizacyjne - mówi nam Stanisław Lange, dyrektor Klubu Lekkoatletycznego Lechia Gdańsk, który ma wieloletnie doświadczenie w organizacji imprez sportowych.

Losowanie nagród dla biegaczy podczas Biegu św. Dominika. Materiał archiwalny

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (99)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Qigong Falun Dafa w Gdyni

zajęcia rekreacyjne, trening

Spacer tematyczny po mieście: Park Oliwski i okolice

30-50 zł
spotkanie, spacer, zajęcia rekreacyjne

Zajęcia rolowania Morena

zajęcia rekreacyjne

Forum

Najczęściej czytane